Banka Hariç Nereden Para Bulabilirim?

İhtiyaç halinde kredi çekmek günümüz şartlarında çok yaygın tercih edilen bir durumdur. Kredi denilince ise aklımıza hiç şüphesiz bankalar gelmektedir. Ancak bankalardan kredi almak sanıldığı kadar kolay olmayabilmekte ve bazı şartlara sahip olmak gerekmektedir. Kişinin kredi notunun düşük olması, sabit gelirin olmayışı ya da bankaya borcunun olması kredi çekmeyi zorlaştırır. Banka hariç nereden para bulabilirim şeklindeki soru da bankadan kredi çekmenin kolay olmadığı zamanlarda karşımıza çıkar.

Buna bağlı olarak aşağıda para bulabilme yöntemleri sıralanmıştır. Kişiler, kendine uygun olan yöntemi seçebileceği gibi aynı anda birçok seçeneği de değerlendirebilir.

Kamu Kurumları Üzerinden Para Bulma

İhtiyaçlarını karşılamada maddi anlamda yetersiz kalan, geçim sıkıntısı yaşayan kişiler yakın çevresinden ya da bankalardan olumsuz yanıt alabilir. Borç almak ya da kredi çekmek için kişilerin ya da kurumların aradığı öncelikli şart sabit bir gelir olmaktadır. Bu şekilde yardım bulamayan kişi için başvurulacak yerlerden ilki kamu kurum ve kuruluşları olabilir.

Belediyelere, Aile ve Sosyal Politika İl Müdürlükleri ya da bu bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak ihtiyacınıza yönelik yardım talep edebilirsiniz. Bu kurumlar eğitim, sağlık, özel ihtiyaç, yakıt, giyim ve gıda gibi temel ihtiyaçları giderebilmek için başvurulacak seçenekler arasındadır. Kurumlar gerekli yardımı sağlamadan önce kişinin finansal durumunu incelemekte bu doğrultuda yardım etmektedir. SGK kaydına bakarak gelirinin olup olmadığı hakkında bilgi alınır. Kişinin yardım alması için gerekli şartların oluştuğu kanaatine varılırsa yardım talebine olumlu cevap verilir.

Kredi Veren Özel Kurumlar

Bankadan kredi alamayan kişi için vakıflar, dernekler, yardımsever iş adamları, bölgesel yardımlaşma kuruluşları da seçenekler arasında yer alabilmektedir. Kişi durumu ile ilgili bilgi vererek buralardan yardım talep edebilir. Uygun görüldüğü takdirde kişiye yardım sağlanır.

Banka Dışındaki Finansal Şirketler

Bankalar haricinde de BDDK’ya bağlı birçok finansal şirket bulunmaktadır. Senediniz olması halinde Faktöring şirket olarak bilinen bu kurumlardan kredi alabilirsiniz. Buralarda kredi notu ya da düzenli gelir şartı aranmamaktadır. Bu da kişiler için avantaj sayılmaktadır. Ancak tüm Faktöring şirketlerin senetle kredi vermesi söz konusu değildir.

Faktöring şirketlerinden kredi alma daha çok şirketlerin tahsilat borcunu ödemek için başvurdukları bir yöntemdir. Ancak bunun dışında nakit ihtiyacını karşılayanlar da vardır. Bu konuda gerekli araştırmaların yapılması sonucu size uygun bir finansal şirkete kredi için başvurabilir ve detayları öğrenebilirsiniz.

Evkur Kredisi

Acil nakit ihtiyacının olduğu ve herhangi bir yerden bu sağlanamadığı zamanlarda kişilerin en çok başvurduğu yöntemlerden birisi de alım satım yaparak para kazanmaktır. Alım satım yapılan ürün her ne olursa olsun mantığı aynıdır. Sıfır ürünü yüksek fiyattan alıp hızla elden çıkarmak için daha uygun bir fiyata satmaktır.

Son zamanlarda cep telefonu alıp satarak nakit ihtiyacını karşılama sık karşılaşılan bir durumdur. Aldığınız telefonu daha düşük bir fiyata satarak elinize nakit para geçmiş olur. Bir yandan taksitle telefonun borcunu öderken bir yandan ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Evkur mağazaları da kişilere bu şekilde seçenek sunan yerlerden biridir. Telefon dışında diz üstü bilgisayar, tablet, beyaz eşya gibi elden taksitle alınan ürünler ikinci el eşyaların satıldığı yerlerde, internet sitelerinde elden çıkarılabilir ve nakit ihtiyacı karşılanır.

Bu şekilde herhangi bir cihazın ya da eşyanın yüksek fiyattan alıp düşük fiyata satılması kişi için dezavantaj olsa da kişi için hızlı para kazanma yöntemlerinden biridir.

Tefeciler

Son çare olarak tefeciler tercih edilebilir. Fakat bunların tekin insanlar olmadığının bilinmesi gerekiyor. Dolayısıyla da farklı sorunların yaşanması söz konusudur. Ayrıca tefecilerin uyguladıkları faizler çok yüksektir ve bundan dolayı kredilerin maliyetleri ciddi derecede artar.

Banka hariç nereden para bulabilirim sorusunun cevapları genel olarak bu şekildedir. Bunların dışında da yöntemler vardır, fakat yukarıdakilerin tercih edilme durumu çok daha fazladır.

Yorumlar

  1. vatan kahraman avatarı vatan kahraman dedi ki:

    kredı çekmek ıstıyorum emekli memurum

  2. vatan kahraman avatarı vatan kahraman dedi ki:

    kredi çekmek istiyorum