Kredi Kartı İle Altın Alınır Mı?

Kredi kartları, günümüzde neredeyse paranın yerine geçmiş durumdadır. Farklı büyüklükteki ödemelerin önemli bir kredi kartları tercih edilmektedir. Peki, kredi kartı ile altın alınabilir? Kredi kartına taksitli altın alınır mı? Bu ve benzer soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Nasıl Altın Alınır?

Kredi kartı ile altın almak, farklı bir ürün almaktan farksızdır. Kuyumcuların tamamında yer alan POS cihazları sayesinde, kredi kartı ile altın ya da mücevher alınabilir. Altının kredi kartı ile alınması genel olarak diğer ürünlerden biraz farklıdır. Çünkü altın değerli bir emtiadır ve istenilmesi halinde tekrardan satılabilir. Ayrıca değerinin de sürekli değişmesi söz konusudur. Bundan dolayı bankaların önemli bir kısmı kredi kartı ile yapılan altın alışverişinde %1-2 oranında komisyon almaktadır. Bazı bankalarda söz konusu oranının biraz daha yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi?

Kredi kartına taksit seçeneği olmayan altının peşin olarak ya da daha farklı bir ifade ile tek çekim olarak alınması gerekiyordu. Fakat yakın zamanda yapılan düzenleme ile altına taksit imkanı getirildi. Bankaların anlaşmasına göre farklı sayılarda taksit imkanı söz konusudur.

Taksitle altın almak istediğinizde kuyumcuların bu konuya çok sıcak bakmayacağını göreceksiniz. Bunun nedeni, kuyumcuların bankalarla olan anlaşmasının taksit durumunda avantajlı olmamasıdır. Bundan dolayı kuyumcuların bir kısmı, taksitle altın satmaz. Fakat bankanızla görüşerek otomatik olarak taksit yaptırabilirsiniz. Bu şekilde yaptırdığınızda taksit sayısı 3 ya da 4 olacaktır.

Kredi Kartı ile Altın Alıp Nakde Çevirmek Mantıklı Mı?

Kredi kartı ile alınan altın tekrar satılarak nakde çevrilebilir. Zamanı geldiğinde de kredi kartı borcu ödenir. Böylece insanlar, mini bir kredi kullanmış olurlar. Kart limitlerine bağlı olarak yüksek tutarlarda altın alabilirler ve bunu taksitli şekilde de yapabilirler. Altın borcunu taksitlerle ödemenin avantajı sayesinde uygun koşullu bir kredi kullanmış gibi olurlar. Fakat söz konusu işlem ne kadar mantıklıdır sorusu insanların aklını karıştırmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği gibi bankaların önemli bir kısmı altın alımında ekstra komisyon almakta ve faiz uygulamaktadır. Bundan dolayı özellikle taksitli altın alımının maliyeti sanıldığından daha fazla olabilir. Bu durum ise insanların kredi kartı ile yaptıkları bu işlemin mantıklı olmamasına ya da daha detaylı hesaplanmasına neden olur. Bütün bunlar değerlendirildiğinde bankanızın ne kadar komisyon aldığını öğrenmeniz ve buna göre hareket etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.