Nedir?

Canlı Kredi Nedir?

Kredilere olan talep ve bankaların farklı özellikte kredi sunmasına bağlı olarak farklı terimler ortaya çıkmaya başlamıştır. Söz konusu terimlerden birisi de canlı kredidir. Canlı kredi nedir, özellikleri nelerdir, kimler kullanabilir gibi sorular peş peşe sıralanmakta ve insanların bu yöne olan merakları artmaktadır. Söz konusu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Canlı Kredi Özellikleri

Günümüzde insanlar farklı nedenlerden dolayı kredi kullanırlar. Bazen ev almak için, bazen acil bir ihtiyacın karşılanması amacıyla, bazen de daha farklı bir durumdan dolayı kredi kullanımı söz konusu olabilir. Kredilerin kullanım sebepleri farklılık gösterdiği gibi bunların ödenmesi noktasında da farklılıklar vardır. Bazı müşterileri kredi borcunu ödeyememekte, yasal takibe düşmektedir. Bazıları ise borçlarını zamanında eksiksiz olarak öderler. İşte bu tür kredilere canlı kredi denilir.

Canlı kredi, ödemesi zamanında yapılan, geri dönüşünde sorun olmayan kredilerdir. Söz konusu kredi türü, bankaların en sevdiği kredilerdir. Çünkü bankalar bu tür kredilerden sorunsuz olarak gelir elde eder. Ayrıca zaman zaman ödemede bazı sıkıntılar yaşanmasına rağmen genel olarak sorunsuz devam eden kredilerin de bu kapsamda değerlendirildiği söylenebilir. Burada esas olan, bankaların sorunsuz olarak taksitleri alabilmesi ve bunun sürekliliğidir.

Bankalara gelen kredi talepleri, farklı kriterlere göre değerlendirilir ve bu değerlendirme sonucunda krediler onaylanır ya da reddedilir. Burada bankaların en önemli değerlendirme aracının kredi notu olduğu söylenebilir. Kişilerin finansal geçmişine göre oluşturulan bu notlar son derece önemlidir. Canlı krediler, kredi notu yüksek olan kişilerin kullandığı kredilere de denilir. Farklı bir bakış açısı ile canlı krediler sayesinde kişilerin kredi notlarında belirgin bir artış meydana gelebilir.

Kredi notu düşük ya da orta düzeyde olan kişilerin kredi talepleri bankalarda tarafından derinlemesine incelenir ve bunlar zaman zaman onaylanırken genel olarak reddedilir. Yani insanlar kredi isterken bankalar genellikle ağırdan alırlar ya da kredilere onay vermezler. Fakat canlı kredi kullanma yeteneği olan kişilerin ise peşlerinden koşar ve onlara sürekli yeni tekliflerle giderler. Bu kişilerin düzenli ödeme yapması ve kredi notlarının yüksek olması, söz konusu durumun nedenidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu