Çekme Belgesi Nasıl Alınır? (Trafikten Araç Çekme)

Çekme belgesi, Hali hazırda trafikte olan aracın resmi yollardan trafikten çekilme işlemi olup plakalar ve ruhsatınız ile noter kanalı ile kısa sürede yapılması sağlanmaktadır ayrıca trafikten çekilen araç vergi ve sigortadan muaf olmaktadır.

Yaşı geçen yada kullanım dışı olan araçlar hatta geçici süre araçlara oluşacak Motorlu Taşıt Vergisini ödememek için aracın trafikten çekilmesi gerekir. Trafikten çekilen araç için MTV işlemez sigorta yapılmaz özetle masrafı olmaz.

Çekme belgesi tüm araçlar için alınabilir aracın yaşı modeli markası amacı önemli değildir arabanızı trafikten çekmek için yapılması gereken çok kolay öyle aracıya felan ihtiyaç yoktur.

Öncelikle trafikten çekilecek aracın MTV, trafik cezası veya yapılandırılmış bulunmamalıdır aracı hiç bir borcu yok ise araca iki plakayı sökün ve araç ruhsatı ile birlikte en yakın notere gidin ve aracınız trafikten çekeceğinizi belirtin işleminiz sıraya göre 10 dakikada tamamlanmış olacaktır.

Trafikten Araç Çekme Maliyet Ücreti Ne Kadar?

Aracınızı trafikten çekme yani çekme belge olmak için binek araçlar için 2019 yılı masrafı 19 TL dir yani bu kadar az Notere bunu ödediğinizde aracınız çekme belgesi almış ve trafikten çekilmiş olmaktadır.

Trafikten Çekilen Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Trafikten çekmiş olduğunuz yani çekme belgeli aracınızı yine noterden dilediğiniz kişiye satışını yapabilirsiniz bunun için başka bir işlem bulunmamaktadır. Sadece trafiğe çıkacak olan araç için yeniden Fenni Araç Muayenesi yapılması gerekmektedir.

Bir Diğer husu ise trafikten çekilen araç aynı gün devri yapılacak ise satış işleminin tamamlanması için aracın trafikten çekilen aracı trafikten çekme işleminin Vergi Dairesince işlenmesi gerekir normal şartlarda bu işlem 10-15 gün sürmektedir. Yapmanız gereken noterden alınan trafikten çekne belgesinin ilgili vergi dairesi fax yolu ile ulaştırılması ve ilgili yer telefon ile aranarak işlem hızlandırılmalı ve çekme belge tescili yaptırılmalıdır.

Bunları yaparsanız 1-2 saat içinde de çekme belgesi almış olduğunuz aracı başkasına satabilirsiniz.

Yorumlar

  1. hüseyin kurşun avatarı hüseyin kurşun dedi ki:

    slm aracım 20 ocak 2020 elazığ depreminde enkaz altında kalmıştır daha sonra emniyet yetkilileri tarafında yedi emine teslim edilmiş ben aracımı hurdaya verecem noterde bana araç trafikte çekilmiştir diye yazı ve ruhsata işlenmiştir ben bu yazıyla aracımı hurdaya vere bilirmiyim veririsem ileride herhangi bir cezai işlem olurmu bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekür ederim