E-Kitap Nasıl Açılır? İnternetten Satın Alınan E-Kitap Nasıl Okunur?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle normal baskılı kitaplar yerini artık e-kitaplara bırakmaktadır. İlerleyen zamanlarda daha fazla ağaç kesilmemesi ve doğaya zarar verilmemesi için tüm kitaplar e-kitap şeklinde dağıtıma başlanacaktır. Bu yöntem sayesinde korsan kitap satanlarada bir darbe indirileceği düşünülmektedir. E-kitap aldığımızda kişisel bilgilerimiz ile açtığımız için korsancılığın önüne geçilecektir.

Dikkat ettiyseniz internetten satın aldığınız e-kitapların uzantılarının .acsm (Adobe Content Server Message) ve bu dosyaların 1 – 2 kilobayt olduğunu fark etmişsinizdir. Bu dosyalar aslında e-kitap değil, e-kitabın olduğu linki barındırmaktadır. Bu dosyayı açan program sayesinde linkteki e-kitabı okuyabilmenize olanak verilmektedir. İnternetten satın aldığınız e-kitapları okumak için Adobe Digital Editions programını buradan indirmelisiniz. Verdiğimiz linkte sizin bilgisayarınıza ve mobil cihazınıza uygun olanı indirmelisiniz. Programın Windows, Macintosh, iOS ve Android sürümlerinin olduğunu belirtelim.

Programı indirdikten sonra gerekli adımları uygulayarak kurmanız gerekmektedir. E-kitabınızı Adobe Digital Editions ile açabilmek için kimlik bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Çünkü satın almış olduğun e-kitap sizin kimlik bilgilerinize lisanlanacaktır ve Dijital Haklar Yönetimi (DRM) korumasından dolayı sizden başka kimse e-kitabı açamayacaktır.Biz yazımızda bilgisayarda e-kitap nasıl açıp okuyabileceğimiz anlatacağız.

Adobe Digital Editions Programı İle E-Kitap Açma

Yüklemiş olduğumuz programı açıyoruz. Programın sol üst köşedeki menüsünde ki “ help ” butonuna tıklıyoruz. Açılan bölümde “ Authorize Computer ” yazısını seçiyoruz. Karşımıza üye girişi yapacağımız bir sayfa açılacaktır. Daha önceden Adobe üyeliği oluşturduysanız buraya e-posta adresinizi ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. Eğer Adobe üyeliğiniz yoksa, yeni hesap oluşturmak için “ Create an Adobe ID ” seçeneğine tıklayın ve internet tarayıcınızda açılan sayfadan yeni üyelik için hesap oluşturun. Bu bölümde kişisel bilgileriniz ve e-posta adresiniz girmeniz istenecektir. Burdaki bilgileri doğru doldurmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü ilerleyen zamanlarda şifrenizi unutursanız bu girdiğiniz bilgiler sayesinde çok kolya bir şekilde şifrenizi değiştirebileceksiniz.

Adobe üyeliğinizi oluşturduktan sonra size aktivasyon için herhangi bir e-posta gelmeyecektir. Programı açarak e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek programa giriş yapmış olacaksınız. Sol üstte bulunan menüden “ FILE “ butonuna basınız. Devamında “ Add to Library “ seçeneğini seçerek “ gözat” bölümünü açmış olacaksınız. Bu bölümde dosya türünü E-Books yerine Adobe Content Server Message olarak seçmeniz gerekmektedir. Bu sayede satın aldığınız e-kitabı programda açmış olacaksınız.

E-kitabınızı okudunuz ve başka e-kitabı okumak istiyorsunuz yapmanız gereken Menüden File > Close seçeneğini seçerek okuduğunuz e-kitaptan çıkmak ve anlattığımız adımları tekrarlayarak yeni kitabınızı açmış olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.