Nasıl Yapılır?

İnsanlar Nasıl İkna Edilir?

Günümüz, insanlarla iletişimin çok önemli olduğu bir dönemdir. Bu dönemde iletişim  ne kadar önemliyse insanlarla iletişim kurarken o iletişim anında baskın bir şekilde konuşarak isteklerinizin ya da fikirlerinizi kabul edilmesi de bir o kadar önemli ve gerekli bir husustur. Yani ikna kabiliyetiniz ne kadar güçlü ya da etkili ise sözünüz de bir o kadar diğer insanlar tarafından itibar edilen bir konuşma olacaktır. Eğer sizde arkadaşlarınız arasında ya da bulunduğunuz herhangi bir ortamda sözünüzün dinlenmesini ve fikirlerinizin kabuk görmesini istiyorsanız, ikna kabiliyetiniz gelişmiş olmalı. Peki etkili bir ikna yöntemi nasıl olmalı?  İnsanlar nasıl ikna edilir? Bunun gibi merak ettiğiniz birçok konu ve daha fazlası için okumaya devam edin. İşte karşınızdaki kişiyi ikna etmeniz için yararlı olabilecek ipuçları:  

1-Karşıdaki Kişinin Motivasyonu Düşük Olduğu Bir Zaman Seçin

Eğer bir görüşü ya da savunduğunuz fikri karşı tarafa kabuk ettirmek isterseniz onun motivasyonun düşük olduğu bir zamanı seçmelisiniz çünkü ikna edici cümleler ile birlikte karşı tarafın üzüntüsünü paylaşarak bir konuşma yapmak her zaman işe yarar. Bu sebeble karşı taraf size daha fazla  güvenecektir. Bu yüzden onların güvenini kazanmışken ” Aslında şu da güzel fikirmiş.” gibi cümlelerle kendi fikrinizi onun bilinçaltına empoze edebilirsiniz. Her durumda karşınızdaki kişinin motivasyonunun düşük olduğu bir zaman ikna etmek için iyi bir an olacaktır. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki insanlar motivasyonları düşük oldukları zamanlarda ekstra hassas olurlar. Bu nedenle karşınızdaki insanı kırmamaya ve hassas bir tutum sergilemeye özen göstermelisiniz.


İlginizi Çekebilir! Yürüyen Ölü Sendromu

2- Yüz Yüze ve Rahat Bir Ortam Tercih Edin

Yapılan araştırmaların birçoğuna göre yüz yüze olan konuşmaları ikna söz konusu olduğunda daha da etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Herhangi bir fikri ya da isteği gerçekleştirmek için karşı tarafı ikna ederken takındığınız yüz ifadesi, el ve kol hareketleri, jest ve minik gibi birçok şey sizin karşı tarafı ikna etmenizde büyük rol oynar. Aynı zamanda seçtiğiniz ortam da böyle bir durumda büyük bir rol oynar. Bir örnek ile durumu açıklamak gerekirse; arkadaşınızı bir konuda ikna etmeye çalışıyorsunuz seçtiğiniz ortam kavga gürültü ve benzeri unsurlar ile dolu olursa o konuşmadan istediğiniz verimi büyük ihtimalle alamazsınız. Bunun yerine daha sessiz huzurlu güneşli bir günde mükemmel bir kahve ya da çayla yanında efsane bir kek ile yapılacak olan konuşmayı kim reddedebilir ki? Düşük motivasyon kadar yüksek motivasyon da ikna sürecinde tercih edilen zaman dilimlerinden biridir.

3- İkna Etmek İstediğiniz Kişiyi Sinirlendirin

Karşınızdaki insanın duygularını ele geçirmenin en basit ve işe yarayan yolu karşı tarafı sinirlendirmek olacaktır. Ancak bu yöntem bir hayli tehlikeli. İkna sürecinde kişinin gereğinden fazla sinirlendirilmesi tam tersi etki yapacaktır. Bu nedenle karşınızdaki insana sinir krizi geçirtmeyin. Ufak bir miktar sinirin ikna edilmeyi kolaylaştırdığı biliniyor.


İlginizi Çekebilir! Uçuk Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

4-Vurgulama ve Ses Tonuna Dikkat Edin

Karşınızdaki ile konuşma içerisinde iken vurgulamalarınıza azami dikkat etmelisiniz. Belki de birazcık hüzünlü bir ses tonu her şeyi çözebilir. Aynı zamanda ses tonu da bir o kadar önemlidir. Ses tonunuz kavga eder gibi olmamalı. Yumuşak bir ses tonuyla karşınızdakini hipnoz eder gibi konuşmalısınız.

5- Kötü Yönleriyle Birlikte İyi Yönlerini de Sunun

Konuşmanızda ya da sunduğunuz fikirde olumsuz yönler bulunuyor ise bunula birlikte iyi yönleri de sunun.  Bu karşı tarafı ikna olmaya yönlendirecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu