İştah Nasıl Açılır?

İştahımızın nasıl açılacağını öğrenmeden önce isterseniz iştahımız neden kapandığını öğrenelim.

İştah Kaybı Neden Olur?

Günümüzden iştah kaybı yaşamak için bir çok faktör vardır. İştah kaybını açıklayacak olursak; iştah kaybı, kişinin yemek yemeğe olan isteğinin azalması olarak tanımlanabilir. İştah kaybı bir çok faktörden dolayı meydana geliyor olabilir. Örneğin, hafta sonu sabah kalktınız ve havanın kapalı olduğunu gördünüz o gününüzün kötü geçeceğini düşünerek iştah kaybı yaşadınız veya akşam yastığınıza başınızı koydunuz ve bugün yaşadığınız kötü olayı düşünerek stres yaşıyorsunuz midenize bir ağrı giriyor gibi sebeplerden dolayı iştah kaybı yaşanmaktadır.

Bunları daha çok örnekle anlatabiliriz. Kişi aslında iştah kaybını psikolojik olarak kendi kafasında tasarlıyor fakat kişi beyninde iştahsızlığı yenebilse herhangi bir sıkıntı kalmayacaktır. İştahsızlığın psikolojik olduğunu bir örnekle daha açıklamak istiyorum. Örneğin, kişi diyet yapacak yani yemek yemeyi azaltacak, bu şekilde yapan kişi aslında beynine şu mesajı veriyor ”ben yemek yemeği azaltıyorum benden yemek isteme” ve beyinde ona ayak uydurarak kişinin yemek yeme alışkanlığını azaltıyor. Burada anlatmak istediğim kişi aslında kendi yaptıkları, düşündükleri ve kötü gelişen olaylardan dolayı iştahsızlık çekiyor veya iştahını arttırıyor.

Birey gün içinde ne yapıyorsa onlar kişinin iştah kaybına yol açmış oluyor. Kişi mutlu olur yemek yer, mutsuz olur yemek yemeği istemez tabi bu her insanda geçerli olduğunu asla savunmuyoruz ama araştırmalar insanların çoğunluğunun bu şekilde iştah kaybının yaşadığını bilimsel olarak açıklıyor.

İştah Kaybının En Önemli Sebepleri Nelerdir?

İştah kaybının birçok nedeni vardır. En önemlilerini yazacak olursak bunlar;

 • Depresyon
 • Gebelik dönemi
 • Mide bulantısı
 • Hastalık
 • Madde bağımlılığı
 • Mide ağrısı
 • Böbrek hastalıkları
 • Baş ağrısı
 • Stres
 • Sigara kullanımı
 • Fiziksel hareketsizlik

olarak sıralamak mümkündür. Yukarıda yazdığımız maddelerde kişinin beslenmesinin ve enerjisinin azaldığı zamanlar olup iştah kaybına sebep olmaktadır.

İştah Açmanın Püf Noktaları

İştah Açma

Yemek yemeği istiyorsunuz fakat gün içinde ani gelişen sorunlar neticesinde yemek yiyemiyor olabilirsiniz, şimdi yazacağım yöntemleri uygulayarak iştahınızı açabilir ve daha da enerjik olabilirsiniz.

Stresten Uzak Durun

Stres, birey gün içinde kendini huzursuz hissettiğinde vücudun karşılaştığı zararlı durumlara gösterdiği reaksiyondur. Birey stresten ne kadar çok uzaklaşırsa iştah kaybı yaşama olasılığı da düşmektedir ve hayatı olumlu olarak düzelmektedir. Stresi tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Siz yazımı okurken “stressiz günümüz mü var” diyor olabilirsiniz fakat şöyle düşünelim, birey stresi de beyninde kurguluyor stressiz olmayı da boş vermiş olun demiyorum fakat stres öyle bir hastalıktır ki sonu ölümcül bile olmaktadır. Ne kadar çok stresten uzak durabilirsek o kadar iştahımız açık ve adrenalimizin yüksek olduğunu göreceğiz.

Spor Yapın

Spor yaparak iştah kaybından kurtulabilirsiniz. Spor sağlıklı yaşam için en önemli faaliyettir. Düşünün spor yaptınız ve eve geldiniz  üzerinizde bir yorgunluk var hemen bir duş alın ve yorgunluğunuzdan kurtulun ve duştan sonra görecekseniz hem stresinizden kurtulacaksınız hem de enerjinizden dolayı yemek yeme isteğiniz ortaya çıkacaktır. Sakın çok yemek yemeyin bu seferden aşırı kilolar ile başınız derde girebilir. Miktarını siz belirleyin sakın yaktığınız kaloriden fazlada yemek yemeyin.

Yemek Yemeden Önce Su İçmeyin

Bilimsel araştırmalar sonucunda yemek yemeden su içildiğinde mide beyine açlığı unutturacak sinyaller verirmiş. Diyetisyenler genel olarak zayıflamak isteyenlere çok su içmeleri yönünde bilgi vermektedirler. Bizim konumuzun amacı yemek yemeği kesmek değil yemek yeme alışkanlığını arttırarak iştah kaybından kurtulmaktır. İştah kaybı yaşayan bireyler yediği yemekten sonra yada yemek sırasında yutamadığı besinler yutmak için su içmeleri gerekmektedir.

Kahvaltı Yapmadan Güne Başlamayın

Kahvaltı yapmadan güne başlamak bireye hem yorgunluk hissi verecektir hem de enerjisinde düşmeler olacaktır. Kahvaltı yaparak güne başlarsanız metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz ve gün içerisinde iştahlı olmanıza olanak sağlayacaktır. Kahvaltıda süt ve süt ürünleri yemeniz yada içmeniz ve taze meyveler tüketmeniz iştahınızı arttıracaktır.

Yemek İçin Öğünleri Beklemeyin

İştah kaybı yaşayan bireyler yemeklerini ne zaman kendilerini aç hissediyorlarsa o zaman yemeye başlamalılar. Çünkü yemekleri öğünlerinde yemek iştah kaybı olanlar için pek te uygun değildir. Siz hem karnınız aç olduğu zaman yemek yiyin hem de öğünlerde.

Sevdiğiniz Baharatları Yemeklerden Eksik Etmeyin

Baharatı sevmeyen bireylerin olduğunu düşünemiyorum. Baharatların yazmakla bitiremeyeceğimiz ve bilmediğimiz yüzlerce faydaları vardır. İştah açmada kullanılan bazı baharatlar ise şunlardır,

 • Acı kırmızı biber
 • Kişniş
 • Zencefil
 • Anason
 • Kimyon

bunları yemeğinizde ne kadar çok kullanırsanız iştahınızın o kadar çok artacaktır.

Yazımda anlattığım yöntemleri uygulayarak iştah kaybından kurtulmuş olacaksınız. Belirttiğim gibi aşırı yemek yemeyin bu seferde kilolarınızdan kurtulmak için uğraşırsınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.