Nasıl Yapılır?

Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Elektrik aboneliği iptali işlemleri taşınan birçok kişi tarafından sürekli yapılan işlemlerden biridir. Elektrik hizmeti iş yerleri, evler gibi neredeyse tüm yaşam alanlarında aktif olarak kullanılan hizmetlerden biridir.

Kişiler genellikle taşınırken elektrik abonelik işlemlerini iptal ettirerek taşınacakları yeni yapı için elektrik abonelik işlemleri yapmaktadırlar. Peki elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Elektrik abonelik iptali için gerekli olan evraklar nelerdir? Elektrik abonelik iptali işlemleri için ödenmesi gereken miktar ne kadardır? Elektrik abonelik işlemleri ve abonelik iptal işlemleri hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları için okumaya devam edin.

Elektrik Abonelik İptali İşlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Elektrik aboneliğini iptal ettirmek için öncelikle elektrik hizmeti veren şirket ile daha önceden yapmış bulunduğunuz abonelik sözleşmesini sonlandırmanız gerekmektedir. Elektrik abonelik iptali işlemleri için kullanılan bir diğer tabir de tahliye tabiridir. Eğer bir yapı üzerindeki elektrik aboneliğinizi artık kullanmayacağınız için kapattırmak istiyorsanız öncelikle sözleşmenizi sonlandırmanız gerekmektedir.

Abonelerin birçoğu tarafından dikkate alınmasa da elektrik abonelik iptali yaptırmak kullanmayacağınız veya size ait olmayan yapılar için büyük önem taşır. Eğer elektrik aboneliği yapıdan ayrılma halinde kapattırılmazsa aylık olarak vergilerin faturalandırması devam edebilir veya elektrik hizmeti başkaları tarafından kullanılabilir. Bu bağlamda kullanılan elektrik hizmetinin ödemesi abonenin adına fatura olarak kesilmektedir. Bu nedenle mutlaka ayrıldığınız yapılardaki elektrik aboneliklerinizi sonlandırmayı unutmamalısınız.

Elektrik abonelik iptali işlemleri için elektrik hizmetini aldığınız şirketle birebir görüşmeniz gerekmektedir. Bazı elektrik hizmeti veren firmalar online kanallar aracılığı ile veya müşteri hizmetleri aracılığı ile de elektrik aboneliklerini sonlandırabilmektedir. Bu nedenle elektrik hizmeti aldığınız firma ile doğrudan görüşmeden önce müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Elektrik faturası hesaplama nasıl yapılır? Merak ettikleriniz için tıklayın.

Elektrik Abonelik İptali İşlemleri Evrakları

Elektrik abonelik iptali işlemleri için hazırda bulundurulması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

l Aboneye ait nüfus cüzdanı (TC kimlik numarası bulunması gerekir. Eğer abone TC vatandaşı değilse pasaportu ve pasaportunun fotokopisi gereklidir.)

l Abone numarası veya tesisat numarası

l Aboneye ait banka hesabının IBAN numarası

l Elektrik sayacı üzerinde okunan son endeks bilgileri (birçok elektrik hizmeti veren şirket bu bilgiyi zorunlu olarak istemez ancak hazırda bulundurmakta fayda var.)

Elektrik Abonelik İptal Başvurusu Nereye Yapılır?

Elektrik abonelik iptal başvurusu yapmak için elektrik hizmeti aldığınız şirket ile iletişim kurmalısınız. Abonelik iptali işlemleri elektrik hizmetini size ulaştıran şirket ile yapılması gereken işlemlerdir. İptal başvurusunu elektrik hizmeti aldığınız şirkete birçok yol ile yapabilirsiniz. Birçok şirket elektrik abonelik iptali işlemlerini internet şubesi kanalı ile veya müşteri hizmetleri aracılığı ile mobil kanaldan gerçekleştirebilmektedir. Eğer elektrik şirketiniz online abonelik iptali hizmeti vermiyor veya mobil kanaldan da iptal işlemlerinizi gerçekleştirmenize olanak tanımıyorsa fiziksel olarak şirketin bir şubesine gitmeniz gerekecektir.

Eğer kendi adınıza işlem yapacaksanız elektrik abonelik iptali işlemlerinizi şube kanalı ile dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bir başkası adına elektrik abonelik iptali işlemleri gerçekleştirebilmeniz vekaletnameye ihtiyacınız vardır. Bu vekaletname noter tarafından onaylanmış olmalıdır.

Elektrik şirketlerinin her biri farklı bölgelerde görev yapmaktadır. Eğer elektrik şirketiniz hakkında bilginiz yoksa elektrik faturanızın sağ veya sol üst köşesinde bulunan elektrik tedariki sağlayan firmanın bilgilerini görebilirsiniz. Eğer fatura kanalı ile de elektrik şirketiniz hakkında bilgi alamıyorsanız aşağıdaki listeden bölgenize elektrik hizmeti veren şirketin adını öğrenebilirsiniz.

Elektrik Hizmeti Veren Firmalar ve Tedarik Sağlanan Bölgeler

l Aesaş Enerjisa İstanbul – Anadolu Yakası

l Akedaş Adıyaman, Kahramanmaraş

l Aras Epsaş Ağrı, Erzincan, Erzurum

l Aydem Aydın, Denizli, Muğla

l CK Akdeniz Antalya, Burdur, Isparta

l CK Boğaziçi İstanbul – Avrupa Yakası

l Limak Uludağ Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova

l CK Çamlıbel Sivas, Tokat, Yozgat

l Çoruh Aksa Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon

l Dicle Epsaş Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak

l Enerjisa Başkent Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak

l Fırat Aksa Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli

l Gediz Elektrik İzmir, Manisa

l Kepsaş Kayseri

l Mepaş Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde

l Zorlu Enerji Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak

l Sepaş Enerji Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya

l Toroslar Enerjisa Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye

l Trakya Elektrik Edirne, Kırklareli, Tekirdağ

l Vangölü Elektrik (yeni adıyla Türkerler Enerji) Bitlis, Hakkari, Muş, Van

l Yepaş Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop

Elektrik Abonelik İptali İçin Gerekli Olan Evraklar

Elektrik abonelik iptali için öncelikle dilekçe verilmelidir. Bu dilekçe elektrik şirketi tarafından abonelere sunulmaktadır.

Dilekçe için ihtiyacınız olan bilgiler ise nüfus cüzdanı bilgileriniz, adresiniz, iletişim bilgileriniz, kullanım yerinin adresi, tesisat ya da abone numarası, enerji kesim tarihi ve güvence bedeli iadesi için aboneye ait IBAN numarasıdır.
İlginizi Çekebilir! Elektrik faturası sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu