Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi (ESBİS) Nedir?

ESBİS, esnaf ve sanatkarların sicil işlemleri, meslek kuruluşları ile ilgili olan işlemler ve ihtiyaç duyulan diğer işlemlerin internet üzerinden yapılmasına imkan veren, esnaf ve sanatkarların işlemlerini kolaylaştıran bir sistemdir. Günümüzde internetin ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak pek çok işlemin online olarak yapılması sonrasında geliştirilen bu sistem sayesinde esnaf ve sanatkarların büyük bir kolaylık yaşadığı söylenebilir. Yazımızın devamından esnaf ve sanatkar bilgi sistemi hakkında merak ettiğiniz diğer detaylara ulaşabilir ve bir takım işlemlerinizi artık daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

ESBİS Üzerinden Yapılan İşlemler

ESBİS, çağın gerektirdiği bir sistem olarak ifade edilebilir. Bu sistem sayesinde esnaf ve sanatkarlarla ilgili bütün işlemler, internet üzerinden yapılabilir hale gelmiştir. Bu durum hem zaman, hem de maliyet açısından önemli bir tasarruf olarak nitelendirilebilir. Bunun haricinde ise sistemin en önemli artılarından birisi de esnaf ve sanatkarlar ile ilgili istatistiki verileri tutmasıdır. Bahse konu veriler sayesinde bu alanda belirlenen politikaların sağlıklı olması, yanlışların düzeltilmesi ve geleceğe dair planlamaların yapılması mümkün hale gelir. Bunların haricinde sistem üzerinden yapılan diğer işlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sicil müdürlüklerinde gerçekleştirilen işlemlerin tamamı
  • Ticari faaliyete başlayan, ticari olarak durumunda değişiklik yaşanan, ticari faaliyetlerini bitiren esnaf ve sanatkarların tescil, tadil ve terkin işlemleri
  • Esnaf ve sanatkarlara ait bilgiler
  • Esnaf ve sanatkarlara ait istatistiki veriler

Bu işlemler sayesinde esnaf ve sanatkarlar için bir takım işlemler çok daha kolay hale gelmiştir. Bu durum, söz konusu meslek gruplarının başarısını da direkt olarak etkilemektedir.

E-Devlet Üzerinden ESBİS’e Giriş

ESBİS, e-devlet üzerinden hizmet veren bir sistemdir. Bu sisteme giriş yapabilmek için esnaf ve sanatkarların öncelikle e-devlete giriş yapabiliyor olması, daha sonrada ESBİS kaydı yaptırması gerekir.

E-Devlete giriş yapabilmek için PTT’den alınan e-devlet şifresi yeterli olacaktır. Bunun haricinde ise internet bankacılığı şifresi, e-imza ve mobil imza gibi yöntemlerle de e-devlere giriş yapılabilir. Bu aşamadan sonra arama bölümüne ESBİS yazılarak ilgili bölüme geçiş yapılır ve buradaki menüler kullanılarak esnaf ve sanatkarlar sisteme kayıt olabilir. Böylece Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi tarafından sağlanan avantajlardan yararlanılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell