İcra ve Hacizler

İcradan Araba Nasıl Alınır Başvuru ve Şartlar

  Sizde icra tarafından el konulmuş ya da kaldırılmış araçlardan mı satın almak istiyorsunuz? Bu konuda hiç bilginizin olmadığını düşünüyor ya da daha kapsamlı bir bilgi mi almak istiyorsunuz? Bu sorulara cevabınız evet ise, doğru yazıyı okumakta olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda, icradan nasıl araba alınır? Tüm detayları ile anlattık.

İcrada Bulunan Aracın İhalesi

  Aşağıda belirtmiş olduğumuz yöntemleri uyguladıysanız ve satın almak istediğiniz aracı belirlediyseniz, artık ihaleye girmek için, niyetlisiniz demektir. Şuna değinmekte fayda görüyoruz ki, icrada bulunan aracın ihale tarihini ve ihale yapılacak yeri, yukarıda sizi yönlendirmiş olduğumuz sitede, araç bilgilerine baktığınızda öğrenebilirsiniz. İhale tarihinizi ve ihalenin yapılacağı adresi de öğrendikten sonra, yapmanız gereken hususlar, şunlardır; Öncelikli olarak, yine aynı şekilde seçmiş olduğunuz aracın detaylarına bakarken görmüş olduğunuz teminat tutarı, ihaleye giderken yanınızda bulundurmanız gereken, nakit para tutarıdır. Nakit taşımak istemiyorsanız, paranızı banka aracılığı ile de teminat altına aldırtabilirsiniz.

Yalnız ihaleye giderken, bankadan alacağınız evrakı, yanınızda götürmeniz gerekecektir. İhale başlamadan önce, usule göre değişiklik gösterse de, araç kısa bir süreliğine, ihaleye girecek şahıslara gösterilir. Bu kısa zamanı iyi değerlendirmeniz ve sizleri yönlendirmiş olduğumuz UYAP sitesinde bulunan araç özelliklerinin, incelediğiniz araçla aynı olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemli. Ayrıca belirtilmemiş hasar ve parça eksikliği vs. de var ise, bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. İhale adresine gittiğinizde, eğer nakit para ile gittiyseniz, nakit paralar oradaki görevli tarafından kimliğiniz ile teslim alınır ve görevlinin yardımcısı tarafından, deftere kimlik numaralarınız ile teminatın alındığı not edilir. Eğer ki banka evrakı ile birlikte gittiyseniz de, aynı şekilde teminat bildirgesi, kimliğinizle birlikte teslim alınır.

Şunu da atlamadan eklemek istemekteyiz ki, eğer ihale size kalmadıysa, teminat tutarınızı eksiksiz bir şekilde geri alabilirsiniz. İhale internet üzerinde görmüş olduğunuz ihale başlangıç tutarı ile birlikte başlar ve ihale katılımcıları, fiyat vermeye başlar. Belli düşünme süreleri tanınır ve en sonunda en yüksek meblağı veren kişi, ihaleye alır. İhaleyi alan kişinin teminat parası, orada kalır ve şahsa verilmez. İhaleye diğer katılan kişilerin teminat paraları ise, geri teslim edilir.

İcrada Olan Araçları Nasıl Bulabilirim?

Öncelikle şunu belirtmek istemekteyiz ki, icradan araba alma işlemlerine başlamadan önce, kendinize odak bir araba belirlemelisiniz. Sonuç itibari ile ortada almak istemeniz gereken, bir araba olması gerekmektedir. Şehrimde ki, ilçemde ki, icrada bulunan arabalara nasıl ulaşabilirim diye düşünüyorsanız da, sizleri UYAP’ın e-satış platformuna yönlendirebiliriz. Buraya tıklayarak, il ve ilçe seçimlerinizi yapıp, taşıt ve otomobil seçeneklerine tıklayarak, seçmiş olduğunuz il ve daha ayrıntılı olarak ilçede ki, icrada bulunan araçları görüntüleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu