İcra ve Hacizler

Eve Gelen İcraya İtiraz ile İcrayı Durdurma Yolları

Alacaklının borcunu normal yollarla tahsil edememesi üzerine devlet gücü ile bunu yapmasına icra denir. Bu işlemin gerçekleştiği süreç ise icra takibi olarak tanımlanabilir. İnsanlar, alacaklarını tahsil edemediklerinde, icra daireleri üzerinden bunu çok rahat bir şekilde yapabilir. İcra takibi, eğer bir mahkeme kararına dayanıyorsa ilamlı, mahkeme kararına dayanmıyorsa ilamsız olarak sınıflandırılır. Mahkeme kararına dayanmayan, yani ilamsız olan icra takibini durdurmak çok daha kolaydır. Fakat ilamlı olan takibin durdurulması, biraz daha teknik bilgi gerektirir.

İlamsız İcra Takibinin Durdurulması

İlamsız olarak icra takibi başlatmak çok kolaydır. Bunun için alacaklı olan kişinin icra dairesine gitmesi ve buraya bir dilekçe vermesi yeterli olacaktır. İlk aşamadan icra dairesi, başvuru alırken kesinlikle delil istemez. Yani alacağı ispatlayan herhangi bir belge olmadan dahi icra takibi başlatılabilir. Bu başvurunun ardından icra dairesi borçlu olan kişiye, borcu ödemesi gerektiğini tebliğ eder. Bu aşamadan sonra yasal süre başlar ve eğer borcun kendisine ait olmadığını düşünen ve/veya icrayı durdurmak isteyenlerin 7 gün içinde itiraz dilekçesi vermesi gerekir. İtiraz dilekçesi ile birlikte icra duracaktır. Fakat bu süre içinde itiraz yapılmazsa, icra kesinleşir.

Yapılan başvuruda delil aranmadığı gibi itirazda da delil aranmaz. İtiraz yapıldığı anda icra takibi direkt olarak durur. Fakat burada yapılan itiraz, daha sonraki mahkeme sürecinde haksız bulunursa, en az %20’lik bir ceza söz konusu olacaktır. Ayrıca mahkeme masrafları da buna eklenir. Dolayısıyla da gerçekten borcu olanlar ve ödeme gücü bulunanların bunları zamanında ödemesi çok daha az masraflı olacaktır.

İlamlı İcra Takibinin Durdurulması

İlamlı icra takibi, mahkeme kararı sonrasında yapılır. Bundan dolayı bunun durdurulması çok daha zordur. Fakat gerekli adımlar atıldığında, buradaki icra da çok rahat bir şekilde durdurulabilir.

Borçlu olan kişi, kendi durumuna benzer Bölge Adliye Mahkemesi ve/veya Yargıtay kararlarını olduğunu söyleyerek süre isteyebilir. Bu süre sonunda emsal kararları ileteceğini söyleyebilir. Fakat buradaki talebin kesin olarak kabul edileceğinin garantisi yoktur. Süre talebinin kabul edilmesi için teminat gösterilmesi gerekebilir. Borcun tamamı kadar bir teminat gösterilmesi durumunda, süre talebi kabul edilebilir.

İlamlı icra takibinin durdurulması için bir üst mahkemeye başvuru yapılabilir. Mahkeme, tamamen kendi takdirine göre icra takibini durdurabilir. Yani istenen süre ve bu süre içinde gösterilen somut delillerin inandırıcı ve ikna edici olması çok önemlidir. İlamsız icra takibindeki gibi keyfi olarak takibin burada durdurulması söz konusu değildir.

İlamlı ve ilamsız icra takiplerinin durdurulması genel olarak bu şekildedir. Fakat borç durumunda bir hata yoksa borcu zamanında ödemek çok daha karlıdır. Süreci uzatmak, ekstra masraf anlamına gelir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba kredi borcu sebebi ile icralık olacağım. Sabit maaş ile çalışan biriyim ödeme yapmazsam eve icra gelir mi ? Yoksa direkt maaşa mı icra gelir. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu