Ziraat Bankasından Satılık Gayrimenkuller

Bankadan satılan ev, arsa dükkan daire ve bina gibi birçok gayrimenkul  bulunmaktadır. Banka kredisi alınan ve mal sahiplerince ödenmeyen kredilerden dolayı ipotek karşılığı verilen taşınmazlar daha sonra banka olacağına karşılık olarak banka tarafından satışa çıkartılmaktadır. Size konu hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz nihai başvuru ve işlemler bankanın resmi sitesinden takip etmeniz gerekmektedir.

Bir çok il merkezi ilçe ve köylerde bulunan taşınmazlara ilişkin teklif verebilir ihaleye girebilir siniz size bu yazımızdan iş ve işlemlere nasıl yapılır başvuru evrakları ve şartlarına ilişkin bilgilendirme yapacağız nihai teklifinizi ve başvuru hakkında bilgi vereceğiniz yine yazımız altına bulunan bankanın resmi linkine tıklayarak satılık olan tüm taşınmazlara bakabilir yaşadığınız yerde veya yatırım yapmak istediğiniz yerlerde satış var mı yok mu şartları ve fiyat nedir inceleyebilirsiniz.

İhaleye nasıl katılabilirim? Her gayrimenkul için belirlenen teminat tutarının verilmesinden sonra, internet sayfamızda yer alan teklif mektubu ile peşin/taksitli satış şartnamesinin doldurularak, en geç ihaleden bir gün öncesine kadar, kapalı zarf içinde ilgili ihale komisyonuna teslim edilmesi veya posta ile ulaştırılması gerekmektedir. Postadaki gecikmelerden Banka sorumlu değildir.

Kabul edilen Geçici teminat çeşitleri nelerdir? Belirtilen teminat tutarlarını Banka şubelerine nakit olarak yatırılabilirsiniz. Bunun dışında, kabul edilen teminat çeşitlerinin tamamı Gayrimenkul Satış Şartnamelerinde belirtilmiştir.

Gayrimenkul satış ihaleleri nasıl gerçekleştirilmektedir? Gayrimenkul satışları, ilan edilen ihale tarihi ve yerinde hazır bulunan teklif sahipleri ile pazarlık ve/veya açık artırma usulüyle gerçekleştirilmektedir. İhaleye katılmak isteyenlerin, belirlenen ihale tarih ve saatinde hazır bulunmaları gerekmektedir.

Ödemenin kredi kullanarak veya kredi kullanmadan taksitlere bölünmesi mümkün mü? Bankanın gayrimenkul satışları taksitli ve peşin ödemeli olarak yapılmaktadır. Bankadan veya başka bir bankadan kredi kullanarak yapacağınız ödemeler de peşin ödeme kapsamında değerlendirilmektedir. Taksitli ödeme seçeneğinde, satış bedelinin en az %25’i peşin olmak şartıyla, kalan miktar için faiz işletilerek cazip vade seçenekleriyle ödeyebilirsiniz. Peşin alımdan farklı olarak, taksitli satışlarda tapu tescili, tüm taksit ödemelerinin bitiminde gerçekleştirilmektedir.

Bankanın kredi koşullarını için Kredi talepleriniz için size en yakın ziraat bankası şubesinden bilgi alabilir, Satılık gayrimenkullerin yer aldığı altta bulunan linkten bakabilirsiniz yine  gayrimenkulü tarafınıza gösterecek Banka personelinin isim ve telefon bilgilerinden ulaşmak suretiyle daha ayrıntılı bilgi almanızda mümkün.

Gayrimenkuller ile ilgili daha detaylı bilgi alabilir miyim?

Gayrimenkuller ile ilgili Banka elinde bulunan bilgilere ilanda yer verilmiştir. Öte yandan, söz konusu taşınmazlara ilişkin olarak yayınlanan bilgiler Banka açısından herhangi bir taahhüt içermediğinden, araştırmanın gayrimenkul talep sahibi tarafından yapılması gerekmektedir. Taşınmaz mallar ile ilgili olarak Bankaca verilen bilgiler ve her türlü ilanlar (Satış Listesi, Gazete İlanı, İnternet, Afiş vb.) genel bilgi niteliğindedir.

Bazı gayrimenkullerin muhammen bedelinin olmamasının sebebi Bankaca satışa sunulan gayrimenkullerden “Özellikli Gayrimenkuller” başlığı altında yayınlanmakta olanlar için muhammen bedel açıklanmamaktadır. İstekliler bu gayrimenkuller için diledikleri tutarda kapalı zarf teklifinde bulunabilecektir.

Gayrimenkulün muhammen bedeli veya üzerinde verilen teklifte, gayrimenkul teklif sahibine satılır mı? derseniz kısaca izah edelim. Gayrimenkul için muhammen bedelin üzerinde gelen tüm teklifler değerlendirilmeye alınmaktadır. Gayrimenkul satış komisyonlarının kararı geçici mahiyette olup, bu komisyonların kararı Banka yetkili organları tarafından onaylandıktan sonra kesinleşmiş olacaktır. Banka 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi olmadığından ihaleyi yapıp yapmamakta ya da dilediğine yapmakta serbesttir.

Teklifinizin kabul edilip edilmediğini öğrenmek için, Teklif vermek için gerekli olan belgelerin ilgili ihale birimine teslim edilmesini ve teminatın yatırılmasını müteakip, belirtilen tarihlerde yapılacak ihale sonuçları kısa bir süre içerisinde Bankaca sonuçlandırılarak, teklif sahibine olumlu veya olumsuz mutlaka yanıt verilecektir. Teklifin olumsuz bulunması durumunda teminat iade edilecektir.

Yine Banka KDV Mükellefi olmadığından satış bedeline KDV ilave edilmeyecek olup, tapu devri sırasında alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı olmak üzere tapu ve kadastro harcının ödenmesi gerekmektedir. Tapu ve kadastro harcı, emlak vergi değeri ile satış bedelinden yüksek olanı üzerinden hesaplanacaktır.

Satılık Gayrimenkul Arama Ayrıntılı Bilgi İçin Altta Bulunan Link:

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/gayrimenkul/satilik-gayrimenkuller

E-İhale Satış Linki:

https://e-satis.ziraatbank.com.tr/index.intengo

İhale Teklif Mektubu ve Evraklar

Teklif Mektubu İndir

yazımıza son verirken yukarıda bulunan lsiteleri tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatmak isteriz aracılık yapma, sizden para, kopara bilgi ve belge istemiyoruz adımıza böyle bir talep gelirse sakın dikkate almayınız tek İşlem Noktası Banka Şubesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell