İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri

İcra takibi, borçluların borcunu ödememesi nedeniyle alacaklı tarafından başlatılır. Alacaklı, icra takibini kesinleştirmek amacıyla borçluya bir ödeme emri gönderir. İcra takibi kesinleştikten sonra alacaklı borçluya ait araç ve gayrimenkulleri İcra Müdürlüğü tarafından alacağını karşılamaya yeter miktarını haczettirir. Borçluya ait haczedilen mallar, icra dairesi tarafından açık arttırmaya çıkarılarak satılır ve alacaklının alacağını alması sağlanır.

Bu kapsamda piyasadan daha düşük fiyatlarla araba, gayrimenkul almak isteyen vatandaşlar, icra müdürlüklerinin düzenledikleri bu açık arttırmaları takip ederler. İcra Daireleri; üzerinde haciz işlemi uygulanan araçları yediemin otoparklarında bekletip, bir süre sonra ihale yolu ile satışa çıkarmaktadır. Her ne kadar icra dairesi aracılığıyla satılan bu araçları almak avantajlı gibi görünse de icradan satılan arabaları almanın riskleri mevcuttur.

İcra dairesi tarafından haczedilen araçları almadan evvel dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Özellikle icradan araba aldıktan sonra, ödediğiniz miktar kadar masraf yapmak istemiyorsanız aldığınız aracı iyice analiz etmeniz gerekir. Aksi halde piyasa koşullarının altına aldığınızı düşündüğünüz icralık arabalar, piyasa bedelinden dahi pahalıya denk gelebilir. İcradan satılık araba almayı düşünenlerin karşılaşabilecekleri olumsuzlukları düşünerek size dikkat etmeniz gereken hususları derledik.

İcradan Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İcradan satılan araçların iyi takip edilmesi halinde, kelepir araçların yakalanması mümkündür. İcradan araba almak düşündüğünüz kadar zor olmasa da bazı ince detayları vardır. Özellikle ilk defa icradan araba alacak kimselerin aldıkları araçlarla ilgili riskleri bilmesi gereklidir. İcradan araba alırken ileride sorun yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

  • Muayene Edin

Eğer aradığınız özellik ve fiyatta bir araç bulduysanız ve icradan satın almak için ihaleye katılmak istiyorsanız öncelikle muhakkak aracı bizzat görmeli ve muayene ettirmelisiniz. Zira söz konusu araçlar satışa kadar yediemin depoları olan otoparklarda muhafaza edilir. Araç, memur tarafından otoparka bırakıldığında mevcut durumu şartnameye yazılır. Araç ihale tarihine kadar otoparkta kaldığından, şartnamede belirtilen haller değişmiş olabilir. İhale sona erdikten ve satış tamamlandıktan sonra da resmi işlemler tamamlanana kadar araç bir süre daha yediemin otoparkında kalmaya devam eder. Bu süre zarfında da yine araçta belli tahribatlar yaşanabilir. Örneğin, parça çalınması, çizik veya herhangi bir harici zarar… Dolayısıyla araç satın alınmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir hatta tarih kayıtlı fotoğraf çekilmesinde fayda vardır.

  • Araç Bilgilerini İnceleyin

Bununla bağlantılı başka bir risk ise satışın gerçekleşmesinden sonra, araç teslim alınırken; daha önceki bilgilerin dışında resmi dokümanlarda yer almayan herhangi bir eksik, arıza ya da beklenmedik bir masraf gösterilmesidir. Bu gibi durumlarda kişi dilerse davanın feshini isteyerek satışı iptal edebilmektedir. Bu durumda yapılan tüm ödemeler 7 gün içinde tarafınıza iade edilmektedir herhangi bir gecikme halinde ise devlet bu paranıza faiz işleterek değer kaybına uğramasını engelleyecektir. İcralık araçlarla ilgili ödemeler, resmi olarak belirlenebilen önceden bilinen ödemelerdir. Yediemin otoparklarında, satışın sonrasında gerçekleşen ve tutanaklarda yer almayan arızalardan, satın alan kişi sorumlu değildir.

  • Aracı Satın Almak İçin Ödenecek Vergileri Unutmayın

İhalede verilen teklif dışında; ticari araçlarda %18, binek araçlarda %1 KDV ve 150-200 TL tutarında damga vergisi aracı satın alan kişi tarafından ödenir. Bunun dışındaki otopark, tellaliye vs ücretleri borçluya aittir.

  • İcralık Araçların Ruhsat Sorunu

Satın alınan bu araçların çoğunlukla anahtarları ve ruhsatları bulunmamaktadır. Dolayısıyla aracı satın alan kişinin yeniden ruhsat alması ve bunun için de aracı muayeneye sokması gerekir. Nitekim bu da aracı icradan satın alanların dikkat etmesi gereken bir risk olup ekstra masrafa sebebiyet verebilir.

  • İcralık Araca İlişkin Borçlar

İhaleye sunulmuş olan aracın devlete borcu bulunabilir ve sonraki süreçte sizin olmayan bu borcu ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple ihaleye sunulan icralık arabanın devlete herhangi bir borcu(vergi) olup olmadığını kontrol edilmelidir.

  • Yediemin Ücreti

Bazı alacak-borç ilişkilerinde icra süreci çok uzun olabilmekte ve aracın satışı gecikebilmektedir. Böyle durumlarda bazı araçlar söz konusu yediemin otoparklarında çok uzun süre beklemiş olabiliyor. Bu da icradan araç satın alacak kimselerin dikkat etmesi gereken diğer bir husustur.

İcradan satılık araçlara fiyat teklifi vermeden önce bu hususlara dikkat etmenin yanında güvendiğiniz bir araba ustasından araç hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell