Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Online Alışverişe Açma Kapama Nasıl Yapılır?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, 2017 yılının son aylarında yayınladığı yönetmelikle beraber tüketicilerin online alışverişlerde kullandıkları kredi kartlarından ödeme yapabilmek için kredi kartlarını internetten alışveriş yapmaya açtırmaları gerektiğini öngördü. 2017 yılından önce herhangi bir izne gerek olmaksızın online alışverişlerde kullanılan kredi kartları 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren online ödemelere kapatıldı. 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren online ödemelere kapatılan kartlardan sadece daha önce otomatik ödeme izni verilen işlemler için para çekilebilecek.

Bu kapsamda internetten kredi kartı ile işlem yapmak isteyen kart sahiplerinin bankaları ile iletişime geçerek kredi kartlarını online alışverişe açtırmaları gereklidir. Kural olarak online ödemelere kapalı dağıtılan kredi kartlarını, online ödemelere açabilmek için 3 tane farklı yöntem vardır. Kredi kartlarınızı mobil veya internet bankacılığı üzerinden online alışverişlere açtırabileceğiniz gibi doğrudan bankaların şubelerine giderek de bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Bankalara Göre Kredi Kartını Online Ödemeye Açma

Bankalar, müşterilerine kolaylık sağlamak için kredi kartını online alışverişlere kısa bir SMS mesajı ile de açmaktadırlar. Bu kapsamda hangi bankanın nasıl kredi kartlarını online ödemeye açtığını sizin için derledik.

  • Garanti Bankası Kredi Kartını Online Ödemeye Açma

Garanti Bankasından aldığınız kredi kartlarını online alışverişlere açmak için “ONAY” kelimesini ve kredi kartınızın son altı hanesini yazarak 3340 numaralı hatta SMS göndermeniz yeterlidir.

  • Yapı Kredi Bankası Kredi Kartını Online Ödemeye Açma

Yapı Kredi bankasına ait kredi kartlarını, “AÇIK” kelimesini ve kart üzerinde yer alan kart numaranızı yazarak 4944’e göndereceğiniz kısa bir mesaj ile online ödemeye açabilirsiniz. Kısa mesaj sisteminde hata meydana gelmesi halinde müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  • İş Bankası Kredi Kartını Online Alışverişe Açma

İş Bankasından aldığınız Maximum kartlarını, online alışverişlerde kullanmak için “SANALONAY” kelimesini ve kredi kartınızın son 6 hanesini 4402 numaralı hatta SMS atın. İşleminiz ortalama 3-5 dakika içerisinde değerlendirilerek size dönüş mesajı gelecektir.

  • Akbank Kredi Kartını Online Alışverişe Açma

Akbank bankasından alınan kredi kartlarını online alışverişlere açtırmak için “İNTERNET” kelimesini ve müşteri numaranızı yazarak 8885 numaralı hatta SMS gönderin. Akbank sistemine kayıtlı telefon hattınız var ise; müşteri numaranızı ayrıca yazmanıza gerek yoktur.

  • QNB Finansbank EnCardı Online Alışverişe Açma

QNB Finansbank’a ait kredi kartlarını online ödemelere açtırmak için doğrudan cep bankacılığını kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer cep bankacılığında sorun yaşarsanız “İNTERNET” kelimesini ve kredi kartınızın son 4 hanesini yazıp 2273 numaralı hatta SMS göndererek kartınızı online alışverişlere açtırabilirsiniz.

  • Halkbank Kredi Kartlarını Online Ödemeye Açma

Halkbank kredi kartınızı online alışverişlerde kullanabilmek için kredi kartınızın son 4 hanesi ile “ONAY” kelimesini yazıp 3404 numaralı hatta SMS göndermeniz yeterli olacaktır.

  • Ziraat Bankası Kredi Kartını Online Alışverişe Açma

Ziraat Bankasına ait kredi kartlarının SMS yöntemi ile online ödemeye açılması mümkün değildir. Ancak müşteri temsilcisini arayarak Ziraat kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.

  • Denizbank Kredi Kartı Online Ödemeye Açma

Denizbank kredi kartlarının online ödemeye açılması için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Eğer bir tane Denizbank kartınız var ise; “SANAL” kelimesini ve müşteri numaranızın son 6 hanesini yazıp 3280’e göndermeniz yeterli olacaktır. Ancak birden fazla Denizbank kredi kartına sahipseniz “HEPSİ”  ve kredi kartı numaralarınızı yazıp 3280’e göndermeniz halinde tüm kartlarınız online ödemeye açılacaktır.

Kredi Kartları Online Alışverişlere Nasıl Kapatılır?

İnternetten kredi kartı kullanmak suretiyle alışveriş yapılması her ne kadar tüketiciler için kolaylık sağlasa da kendi içerisinde bazı riskleri barındırmaktadır. Özellikle internet korsanları, kredi kartı sahiplerinin kart bilgilerini ele geçirip kredi kartlarını kopyalayabilirler. Bu kapsamda internet korsanları ile uğraşmamak adına kredi kartlarınızı online alışverişlere kapatarak internet üzerinden para çekilmesini engelleyebilirsiniz.

Kredi kartlarını internetten alışverişe kapatmak için kredi kartının ait olduğu müşteri temsilcisini aramanız ve kapatma konusunda onay vermeniz yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu