Nasıl Yapılır?

ELEKTRİK FATURASI NASIL ÖDENİR?

Elektrik faturası ödemek için PTT şubelerine gitme dönemi geride kaldı. Artık elektrik faturası ödeme yolları ile ister evden ister şubeden elektrik faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Elektrik faturası öderken dikkat etmeniz gerekenler, elektrik faturası ödeme kanalları hakkında merak edilenler için okumaya devam edin.

Elektrik faturası nasıl ödenir? Elektrik faturası öderken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Evden elektrik faturası ödenebilir mi? İnternet üzerinden ödenen elektrik faturaları hakkında dekont alınabilir mi? “Elektrik faturası nasıl ödenir?” sorusu hakkında merak edilen her şey burada.

 Elektrik Faturası Ödeme Kanalları

Elektrik faturası ödeme işleminin birçok yolu vardır. Elektrik faturaları aylık olarak ev veya iş yerlerinin harcadıkları elektrik doğrultusunda vergiler dahil olarak alınan bedellerdir. Elektrik faturaları aylık olarak ödenmesi gereken ve son ödeme tarihi bulunan faturalardır. Eğer elektrik faturasının son ödeme tarihi belli bir süre kadar geçirilirse yani ödeme yapılmaz ise sağlanan elektrik hizmetinde kesinti yapılabilmektedir.

Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan koronavirüs nedeni ile kişilerin evlerinden çıkmak istememeleri elektrik faturası ödeme kanalı araştırmalarına neden olmaktadır. Elektrik faturaları birçok kanal ile ödenebilmektedir. Bu kanallar;

  •  PTT şubeleri kanalı ile ödeme,
  • İnternet bankacılığı kullanarak ödeme,
  • Nakit ödeme,
  •  Kredi kartı veya debit kart ile ödeme,
  • Elektrik tedarik edilen firmanın web sitesi kanalı ile ödeme,
  •  Elektrik tedarik edilen şirketin veznelerinden ödeme,
  • Bankalara ait çağrı merkezi kanalı ile ödeme seçeneklerinden oluşmaktadır.

PTT Şubeleri Aracılığı İle Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik hizmeti herkesin kesintisiz olarak aldığı ve hayatlarımızı idame ettirmek için ihtiyacımız olan hizmetlerden biridir. Elektrik hizmeti karşılığında ödenen faturaya ise elektrik faturası denir. Elektrik faturası aylık olarak ödenen hizmet bedelidir. Ödediğimiz elektrik faturasının içerisinde vergi ve başka ödemeler de bulunmaktadır.

Elektrik faturaları ödemenin yollarından biri de PTT şubeleri aracılığı ile elektrik faturası ödemektir. PTT kanalı ile elektrik faturası ödemek için elektrik faturanızı yanınıza alarak en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. PTT şubeleri sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında hizmet vermektedir. Öğlen saat 12.00 ile 13.30 arasında öğle arası olmaktadır. Yani 09.00 ile 12.00 arasında ve 13.30 ile 17.00 arasında PTT şubelerinden elektrik faturanızı ödeyebilirsiniz. PTT şubelerinden elektrik faturanızı ödediğinizde dekontunuzu almayı unutmayınız. İşlemler abone numaranız ile gerçekleştirilir. Elektrik faturası hesaplama yaparak aylık elektrik harcama miktarınızı öğrenebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Aracılığı ile Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik faturası ödemenin zahmetsiz ve en kolay yollarından biri de internet bankacılığı ile elektrik faturası ödeme yöntemidir. İnternet bankacılığı halihazırda hizmet veren tüm bankalar tarafından kullanılan online bankacılık hizmetlerinin genel adıdır. İnternet bankacılığı ile elektrik faturaları ödemek için üyesi olduğunuz bankanın online sayfasına giriş yaptıktan sonra online bankacılık hizmetlerini kullanabilir veya akıllı telefonlarınızdan mobil uygulama yolu ile elektrik faturalarınızı ödeyebilirsiniz.

İnternet bankacılığı kullanarak elektrik faturanızı ödemek için internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra fatura öde bölümünü bulmalısınız. Akabinde ödemek istediğiniz elektrik faturanızın hangi şirkete ait olduğunu seçtikten sonra abone numaranızı yazarak elektrik faturanızı ödeyebilirsiniz

Online ödeme kanalı olan internet bankacılığı ile elektrik faturası ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylece her ay fatura ödemek için uğraşmanız gerekmez. Otomatik fatura talimatı verilirken talimatlarınıza üst sınır koyabilirsiniz. Böylece ödemeleriniz beklediğiniz tutarı aştığı zaman ödenmeyerek bilgi mesajı şeklinde haber alabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik faturası ödemek için kullanılan bir başka kanal da kredi kartı ya da debit kart ile ödemedir. Kredi kartınız üzerinde bulunan numaranız ile elektrik faturası ödemelerinizi yapabilirsiniz. Kredi kartınız ile elektrik faturası ödemek için abone numaranızı veya tesisat numaranızı bilmeniz yeterli olacaktır.

Elektrik Firmasının Web Sitesi İle Ödeme

Elektrik hizmeti satın aldığınız firmanın web sitesi kanalı ile de elektrik ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ödemeleri yaparken tesisat numarası veya abone numaranızı bilmeniz yeterli olacaktır.

Elektrik Firması Şubesi ile Ödeme

Elektrik hizmeti aldığınız firmanın şubesi ile elektrik faturası ödemek için en yakın şubeye giderek vezneye elektrik faturası ödemek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Elektrik hizmeti aldığınız firmanın şubelerinin nerede olduğu bilgisine ulaşmak için Google Haritalar üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Hangi elektrik firmasından elektrik hizmeti aldığınız bilmiyorsanız elektrik faturanızın sol üst kısmında yer alan logo ve isim elektrik hizmeti aldığınız firmanın adıdır. Faturanın sol üst köşesinde bulunan elektrik firmasının adını öğrendikten sonra firmanın online web sitesinden de şubelerinin yerlerini sorgulayabilirsiniz.

Online elektrik ödeme işlemlerinin kolaylığı sayesinde günümüzde birçok kişi faturalarını oturduğu yerden ödemektedir. Sadece elektrik faturalarınızı değil diğer tüm faturalarınızı da online işlemler aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca Elektrik faturası sorgulama ile aylık ödemelerinizi kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu