ref: refs/heads/v3.0

  Gram Altın Bankadan mı, Kuyumcudan mı Alınmalı?

  Altın, tüm zamanların en karlı ve en değerli yatırım yapma araçlarından biridir. Hemen hemen her evde bir miktar birikim yapılabilmektedir. Genellikle küçük ölçekli tutarlarla başlayan birikimlerin, belirli bir miktara ulaştığında, dövize veya altına çevrilmesi, en yaygın birikim alışkanlıklarından biridir.

  Bu aşamada birçok kişinin başvurduğu altın alımı uygulaması genellikle en eski alışkanlık olarak kuyumculardan, altını fiziken görerek ve özelliklerini analiz edilmesi yöntemidir. Bu yöntemde yastık altı diye tabir edilen evde biriktirilmiş olan altınların evde güvenle saklanabilmesi ve kuyumcuya götürülmesi esnasında bir takım risklere (kayıp olması, çalınması gibi) maruz kalmaktadır.

  Tüm bu risklerin bertaraf edilmesi için son yıllarda gelişen en popüler alım yöntemi, elbette interneti kullanarak bankaların siteleri üzerinden altın alımı yapmaktır. Bu yöntemin kendi içinde birçok avantajı bulunmaktadır.

  Bu yazımızda, gram veya diğer türdeki altınların kuyumcudan mı yoksa internet bankacılığından mı alınması gerektiği hususunu maddelendirerek tercihinize sunacağız. Bu yazımız sonunda her tasarruf sahibi kendi açısından artı ve eksileri değerlendirerek en uygun sonuca varacaktır.

  Kuyumcu ve Bankadan Alın Arasındaki Farklar:

  Fiyat Farkı:

  Bir kuyumcuların vereceği fiyattan emin olmak için, o fiyatı farklı kuyumculara da sorarak en uygun fiyatın bulunması zaman alacaktır. Genellikle küçük farklar bile olsa, kuyumcular arasında farklılıklar bulunabilmektedir. Oysa bankaların verdiği fiyatlar, genellikle tek fiyattır, kişiler sorgulama yapma gereği hissetmez. Bunun yanında bankalar genellikle kuyumculardan daha avantajlı fiyatlar sunarlar.

  Altının Gramaj Farkı:

  Kuyumcularda bulunan altınlar arasında genellikle gramaj farkları bulunmaktadır. Bu da istenilenden daha hafif ağırlıktaki altını almak zorunluluğu yaratabilir. Oysa banka üzerinden altın alımında böyle bir sorun ile karşılaşılmaz.

  İşçilik Maliyeti:

  Altının değerini artıran, tasarruf sahipleri için daha masraflı hale getiren unsurlardan biri, altında işçilik maliyetidir. Altını yapısal olarak değer artışına tabi tutan bu husus, fiyatı etkileyecektir. Bankadan yapılacak olan altın alımında ise bu farklılık bulunmaz.

  Altında Ayar Farkı:

  Kuyumcudan alınan birçok altın arasında ayar farkı bulunmaktadır. Bu fark altının değerini olumlu veya olumsuz anlamda etkileyecektir. Fakat bankadan alınan altında böyle bir riske maruz kalınmaz.

  Alım Kolaylığı:

  Kuyumcudan altın almak, birçok farklı dükkanı dolaşmak ve daha avantajlı fiyat yakalamak hususları sebebiyle, kişileri yoran bir seçenektir. Oysa banka üzerinden yapılacak alımlar, kişiye oturdukları yerden ve diledikleri zaman alım yapma imkanı sunmaktadır.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.