İşten Çıkarılan Kişi Krediye Başvurabilir mi?

İşten çıkarılarak işsizlik kervanın katılan insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre ülke genelindeki işsizlik %12-13 civarında seyretmektedir. Hal böyle olunca, bu insanların acil ihtiyaçlarını karşılamak girişim fikirlerine destek vermek isteyen bankalar bu kişilere sınırlı limit ve tekliflerle krediler sağlayabiliyor.

Bu kapsamda işten çıkarılan bir kişi, bankadan bankaya değişen koşulları sağlamakla beraber bankalardan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi alabilir. Bankalar; işsiz konumunda olan bu kişilerden herhangi bir maaş bordrosu talep etmez. Ancak, bu kişilerin kredi talebinin kabul edilebilmesi için; kredi notlarının yüksek olması gereklidir. Bu nedenle bankalardan aldığı kredileri, kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemeyen birinin, kredi alması mümkün olmayacaktır.

Hem işsiz hem de kredi notu düşük olan kişilerin, kredi taleplerinin kabul edilebilmesi için; ya bir kefil ya da bir teminat göstermeleri gereklidir. Bankalar genellikle bir menkul ya da gayrimenkulün teminat olarak gösterilmesini tercih ederler. Kredi talep kişi, menkulünü veya gayrimenkulünü aldığı krediye teminat olarak gösterir ise; %80-90 kredi talebi onaylanacaktır.

Banka için riskli sınıfta olan işsiz kişilerin, bankaya teminat gösterebilecekleri bir menkulü ya da gayrimenkulü yok ise; o halde en az bir kefil göstermek zorundadır. Kredinin ödenmesi konusunda kefil olacak kişinin en azından SSK kaydı bulunan maaşlı biri olması gereklidir. Eğer kredi talep eden kişi gibi çalışmayan biri kefil gösterilirse; kredi talebi reddedilecektir.

Sigortalılık Şartı Aranır Mı?

Bankaların kredi vermek için baktığı kriterlerden birisi kredi talep edenin sigortalı olup olmamasıdır. Ancak bu durum sigortalı olmayanın kredi alamayacağı anlamına gelmez. Kredi notu yüksek olan sigortasız kişiler rahatlıkla yine krediler alabilirler.

Kredi talep edenin sigortalı bir iş dışında, gayrimenkul yahut menkul kirasından gelir elde ettiği hallerde ise; bu malları teminat göstererek rahatlıkla kredi alabilir.

Teminat olarak gösterilen menkul veya gayrimenkulün değeri, kredi limitini doğrudan etkilemektedir. Genellikle bankalar teminat gösterilen malın, piyasa değerinin yarı miktarını kredi olarak verirler. Ancak bankaların ilgili birimleri ile görüşülerek kişiye özel daha uygun krediler alınabilir.

İşsizlere Kredi Veren Bankalar

Çalışmayan kişilere, maaş bordrosu olmaksızın kredi veren bankaların listesini sizin için hazırladık.

  • Aktif Bank – N Kolay Kredi
  • Enpara – İhtiyaç Kredisi
  • CEPTETEB – Acil İhtiyaç Kredisi
  • İNG Bank – E – Kredi
  • Akbank – Gelir Belgesiz Kredi

İpotek Karşılığı Kredi Verenler

  • Garanti Bankası
  • Şekerbank
  • İş Bankası
  • Denizbank
  • Vakıfbank

Bankaların internet adreslerine girerek, işsizlere verilen krediler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca banka şubelerine uğrayarak sizin için sunacakları teklifleri değerlendirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.