Pazar Günü Noter Açıkmı

Ülkemizde birçok vatandaş tarafından belirli dönemlerde ziyaret edilen noterler artık hafta sonları da hizmet verecektir. Bu sistem ile ‘’Pazar Günü Noter Açık Mı?’’ sorusuna bir cevap verilmiş durumdadır. Artık işlem yapmak için hafta içini beklemeye gerek görülmemektedir. Çünkü bu yıllardır beklenen ve gerekli olan bir sistemdi. İnsanlar hafta sonu anlaştığı aracı almak için hafta içi günlerini beklemek zorunda kalıyordu. Artık bu sistemle hafta içini beklemeye gerek kalmadan işlemlerini hızlı bir şekilde yapabileceklerdir.

Noterlerde Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

Ticari yaşamın birçok noktasında aktif rol oynayan noterler oldukça geniş bir portföyde hizmet vermektedirler. Artık Pazar günleri de hizmet veren noterlerde yapılan işlemler şu şekilde karşımıza çıkmaktadır: Araç alım-satımı, ihbarname gönderme, taşınmaz satış vaadi ve onay gibi birçok alanda hizmet vermektedirler.

Noterler ve Çalışma Saatleri

Noterler sabah saat 09.00’da hizmet vermeye başlamaktadır. Birçok kamu kurumu gibi erken saatlerde hizmet vermeye başlayan noterler yoğun olarak çalışmaktadır. Öğle arası tatili ise 12.30 ile 13.30 arasında yapılmaktadır. Bazı durumlarda yaşanan yoğunluktan dolayı öğle tatili 12.00 ile 13.00 arasında da yapılabilmektedir. Öğle tatilinin ardından tekrar hizmet vermeye başlayan noterler 17.00’a kadar hizmet vermektedir.

Resmi Tatil Günlerinde Hizmet Veriliyor Mu?

Diğer kamu kurumları gibi resmi tatillerde hizmet verilmemektedir. Bayramlar ve diğer resmi tatillerde tatil uygulaması yapılmaktadır.

Pazar Günleri Noterlerin Çalışma Sistemi

Yeni gündeme gelen nöbetçi noter uygulaması ile diğer kamu kurumlarının tatil olduğu hafta sonu günlerinde faaliyet göstermeye başlayan noterler hafta sonu saat 10.00 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir. Hafta sonu olduğundan dolayı noterler normal işe başlama saati olan 09.00’dan 1 saat sonra işlem almaya başlamaktadırlar. Bu nedenle noterlere gidilirken bu saatlere de dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde gidip noterin açılmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle saat sistemlerini araştırarak gidiniz.

Nöbetçi Noterlik Sisteminin Avantajları

Yeni getirilen bu uygulama ile hafta içi iş yığılmaları azalacak ve noterlerin hem işlem kalitesi hem de hızı artacaktır.

-Vatandaşın hafta içi vaktinden gitmeyecek ve çalışma hayatı sekteye uğramayacaktır.

-Alım satım işlemleri durmayacak sistemin sürekliliği sağlanacaktır.

-Alım satımlarda yaşanan vazgeçme ya da aldatma durumları son bulacaktır.

Hangi Noterin Nöbetçi Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Türkiye’de tüm noterlerin bağlı olduğu bir birlik bulunmaktadır. Bu birliğin adı Türkiye Noterler Birliği’dir. Türkiye Noterler Birliği 1512 sayılı kanunun 163.maddesi gereğince kamu kurumu niteliğinde ve tüzel kişiliğe sahip bir meslek kuruluşudur. Tüm noterler bu birliğe üye olmak zorundadır. Aksi halde faaliyet gösteremezler. Nöbetçi noterlik uygulaması da hem Adalet Bakanlığı hem de Türkiye Noterler Birliği tarafından yapılan girişimle ortaya çıkarılan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde Türkiye Noterler Birliği’nin web sayfası üzerinden nöbetçi noterlere ulaşılabilmekte ve hangi noterin ne zaman nöbetçi olduğu sorgulanabilmektedir. Başak sitelerde yer alan bilgiler yanlış olabilmektedir. En doğru site birliğin kendi web sitesidir. Bu nedenle diğer sitelerden öğrendiğiniz bilgileri birliğin sitesinden teyit edebilirsiniz.

Neden Nöbetçi Noterlik Uygulamasına Geçildi?

Yıllardır faaliyet gösteren noterler oldukça fazla bir iş yükü ile karşı karşıya kalmaktadır. Bundan dolayı noterlik sistemi oldukça yoğun çalışmakta ve bazen tıkanmalara neden olmakta idi. Hem de vatandaşların bu yönde ciddi bir talebi vardı. Bu gibi sorunlara ve görüşlere kayıtsız kalmayan bakanlık devreye girerek bu sorunu çözdü. Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokole göre noterler hafta sonları da hizmet vermeye başlamıştır.

Pazar Günü Açık olan Noterlerde Tüm İşlemler Yapılıyor Mu?

Birçok işlemin yapılmasında ve onaylanmasında imzası bulunan noterler hafta sonları da aynı işlemleri yapmaktadır. Kamuoyunda hafta sonu bazı işlemlerin hafta sonu yapılamadığına dair bilgiler yer alsa da noterler hafta içi hangi işlemi yapıyorsa hafta sonu da aynı işlemi yapabilmektedir. Vatandaşlardan tarafından oldukça olumlu karşılanan noterler hafta sonları dahi oldukça yoğun çalışmaktadır. Hem artan nüfus hem de sürekli olarak yapılan alım satım işlemleri noterleri hafta sonu da yoğun mesai harcamak durumunda bırakıyor. Hafta sonu uygulamasından noterlerden oldukça memnun durumdadır. En azından hafta içi yapılan işlemler bir nebze de olsa rahatlamış durumdadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.