Jeton Cüzdan Nedir Nereden Nasıl Oluşturulur?

Jeton cüzdan, gelişen teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanırken bir takım güvenlik açıkları vermemek, online olarak yapılan harcamalarda ve alışverişlerde kart bilgilerini paylaşmamak için geliştirilen bir online cüzdan sistemidir. Söz konusu sistem sayesinde insanlar internet üzerinden yaptıkları işlemlerde herhangi bir tedirginlik duymazlar. Çünkü bu sistemin en önemli özelliği, kişisel banka hesap veya kredi kartlarının bilgilerinin kullanılmamasıdır. Bu bilgiler kullanılmadan internet üzerinden yapılan işlemler ile güvenlik endişesi yaşanmaz.

Günümüzde hemen her ürünü internetten almak mümkün olduğu gibi internet üzerinden fatura yatırmak ya da farklı bir hizmet almak da mümkündür. Bahse konu kolaylıklardan yararlanmak için insanların da internet üzerinden ödeme yapması gerekir. Tam bu noktada kart bilgilerinin güvenliklerine dair riskler gündeme gelir. İşte bu risklerin yok edilmesi için jeton cüzdan geliştirilmiştir.

Jeton Cüzdan Nereden ve Nasıl Oluşturulur?

Jeton cüzdan, internetten yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte doğan ihtiyaca cevap vermek için geliştirilmiştir. Söz konusu ihtiyaç için hizmet veren jeton cüzdanın oluşturulması için ilgili internet sitesinden üyelik alınması gerekir. Avrupa kökenli olan bu sisteme üye olurken bir takım bilgilerin verilmesi gerekir. Daha sonra ise cüzdan oluşturulmuş olur.

Jeton cüzdan oluşturulduktan sonra bunun içine istenildiği kadar para aktarılabilir. Aktarılan paranın cinsi Euro olmak zorundadır. Ayrıca söz konusu paranın belirli bir limiti de vardır. Tek seferde 10 ila 50 Euro arasında bir miktar yatırılabilir. Bu limitin temel nedeni, güvenliğin daha etkin bir şekilde sağlanmasıdır.

Jeton cüzdanda limit olması, daha pahalı ya da ucuz ürünlerin nasıl alınacağına dair bir soru işareti oluşturmuş olabilir. Eğer ucuz bir ürün alınacaksa, söz konusu limitler yeterli gelecektir. Fakat limitin üzerinde bir ürün alınacaksa, bu defa birden fazla jeton kart oluşturularak bunlar aynı anda kullanılabilir. Böylece limitin üzerindeki rakamların ödenmesi gerçekleştirilmiş olur.

Jeton Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Jeton cüzdan oluşturulduktan ve içerisine para aktarıldıktan sonra sistem tarafından 19 haneden oluşan PİN ve CVV kodu verilir. Kredi kartlarındaki 16 haneli kart numarası ve 3 haneli CVV koduna benzeyen PİN ile internet sitelerinden alışveriş yapılabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için söz konusu internet sitesinin ödeme yöntemlerinden birisinin de jeton cüzdan olması gerekir. Aksi durumda bu sitede jeton cüzdan ile ödeme yapılması mümkün olmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.