Güncel Bilgi

Maaştan İcra Nasıl Kesilir Diğer İcralar Ne Olur?

Kişilerin borçlanma, Kredi, Kredi kartı yada  bir alış verişten kaynaklı ödenmeyen borçlardan dolayı yasal usullere göre bina edilecek işlem tesisi ile  alacaklı çalışanın maaşına haciz koyabilir. Çalışan ister Devlet Memuru olsun İster Kamu İşçisi yada herhangi bir özel sektör çalışanı olsun İcra Müdürlüğünden gelen  maaş kesintisini İşveren-Kurum işleme almak zorundadır.

İcra Nasıl Gelir?

Günümüzde en çok icra müdürlüğüne konu olan husus bankalar kaynaklı borçlardır yine vadesinde ödenmeyen senetlerde aynen icra konusu olabilir Yine Telefon, İnternet, TV Üyeliği gibi daha bir çok husus aynen ödenmeme durumunda icraya konu edilebilir. İcra İlk önce borçluya yedi gün yasal süre tanıyan varsa itiraz ile mal beyanı isteyen bir ödeme emri gönderir. Borçlu bu borca itiraz etmez yani borç kişiye aitse zaten itiraz etmez verilen süre içinde borcun tamamının ödenmesi ister ödeme olmaz ise yasal süre sonunda karar kesinleşir ve artık borçlunun hak ve alacaklarını kapsayacak şekilde cebri icra işlemi başlar bu arada taşınır taşınmaz mallar var ise onlara da satılamaz şerhi düşülür. (Taşınır Taşınmaz Malların Satışı Ayrıca Hazırlanılması Gereken Bir Durumdur) Borlunun SGK kaydından İşyeri Tespit edilip ilgili kuruma maaş 1/4 oranında kesinti yapılması yine ikramiye-ekders gibi alacaklara da haciz talep edebilir.

Çalışanın Maaşından İcra Kesintisi Yapma

İcra Müdürlüğünden kurum çalışanına gelen icra ilgili kişiye tebliğ edilir icranın kayıt altına alındığı tarih baz alınarak derhal işleme alınır Kamu personeli ise Kurum Bağlı Bulunduğu Saymanlığa Resmi Yazı ile kesinti miktarını İcra Müdürlüğü Yazısı ile birlikte  ilk maaştan itibaren 1/4 oranında kesinti yapılacak tutarda belirtilerek bildirir.  özel Sektör ise şirket-firma muhasebe birimine ilk maaş ödemesinde kesinti yapılacak şekilde planlanır. Konu Kesinti ay ve tutar belirtir şekilde İcra Müdürlüğüne yazısı ilgi tutularak cevap verilmesi gerekir.

Maaşın 1/4 Oranı Nasıl Hesaplanır?

Maaşlardan icra kesintisi 1/4 oranı ile sınırlı kalmak şartı ile yasa ile borçlu güvence altına bir nevi koruma altına alınmıştır çünkü hayatınıda iadame etmesi gerekir. oran hesaplaması ise maaş brütü veya ele geçen üzerinden 1/4 şeklinde uygulanamaz Kişinin net maaşından (ele geçen) bulunan Aile Yardımı, Asgari Geçim İndirimi ve Çocuk parası düşüldükten sonra kalan kısma 1/4 oranında kesinti yapılır.

Ekders ve İkramiye İcraya Kesilir mi?

İcra Müdürlüğünün ilgili haciz kararından Maaş ve İkramiye Ekders gibi alacaklarının da eklemesi belirtilmiş ise örneğin öğretmenin tüm ekdersi maaş 1/4 kesintiye ek olarak tamamı kesilir, yine emeklisi gelmiş ise bunun ikramiyesinin tamamı icraya konu edilecektir. Aksi durumda Kurum Amir sorumlular hakkında ceza davası açılabilir hatta borç tanzimi dahi söz konusu olabilir.

Maaşa Gelen İkinci İcra Ne Olacak

Çalışan kişiye ikinci icra gelmesi durumunda geldiği gün itibarı ile kayıt altına alınır çalışana tebliği edilir ve İlgili İcra Müdürlüğüne resmi yazı ile ilgili kişinin maaşında şu tutarda icra olduğu ikinci sıraya eklenmiş olum sırası geldiğinde kesinti yapılarak Müdürlüğünüz hesabına aktarılacaktır şeklinde bilgi verilir bu sıraya koyma olayı üçüncü ve devamında gelen tüm icralar da geçerli olacaktır. Kamu personeli ie Yine sıraya alındığı Saymanlığa resmi yazı ile bildirilecek ve KBS sistemine aynen işlenecektir. Özel Sektör ise Muhasebe birimi aracığı ile işlemleri takip edecektir.

Maaşta İcra Varken Diğer İcraları Kesme

Çalışanın maaşında icra varken başka bir icra kesintisi borçlu rızası olmadan yasal olarak mümkün değildir. Kişi Rızası ise İcra Müdürlüğüne muvafakat vermek ile mümkündür. Bazen borçlular diğer gelen icra borçlarına da İcra Müdürlüğü marifeti ile muvafakat verirler ancak bu durumda olan bir kesinti talebi icra olup olmadığına ve sırasına bakılmaksızın muvafakat ile belirlenen tutar aynen kesilir ve ilgili icra dosyası aktarılması sağlanır. Muvafakat hür irade ile İcra Memuru yada İcra Müdürü hazirun durumda iken verildiğinden iptal cayma vazgeçme yada kurumun uygulamama gibi bir durumu söz konusu değildir.

Maaş Sırasını Bekleyen İcranın Takipten Düşmesi

Birden fazla icrası bulunan kişilerin maaşına sıraya giren ve kesintisi bekleyen icralar bulunmaktadır ancak uzun süre bekleydiklerinden ve alacaklının dosyasını İcra Müdürlüğü nezdinde yenileme yapılmamasından dolayı dosya geri bırakılır bu durum borçtan ziyade dosyanın sırasını kaybetme riskini fazlasıyla oluşturur. Yine borçlu takipten düşmüş ve sırası yaklaşan maaş haczinin maaştan kesilmesine esas olma üzere def’ini isteyebilir ve takipten düşen maaş haczinin kesilmesi engelleyebilir. Ancak bunun için borçlunun ilgili icra dairesi başvurması ve iş yerine yazılı bir talep getirmesi gerekir.

Buna Esas olan “İİK’nun 83/2. maddesinde yer alan yasal düzenlemeye göre maaş üzerinde birden fazla haciz varsa sıraya konulur. Sırada önce olan haczin kesintisi bitmedikçe, sonraki haciz için kesintiye geçilemez. Öte yandan maaş alacağı menkul hükmünde olup, menkul haczine ilişkin hükümler uygulanır ve haciz icra zaptına yazıldığı anda konulmuş olur. Haciz tarihi itibariyle yürürlükte bulunan İİK’nun 106. maddesi uyarınca hacze konu olan maaştan kesinti yapılması 1 yıllık sürede istenilmelidir. Aksi halde aynı yasanın 110. maddesi uyarınca haciz kalkar.

Maaşta Nafaka Kesintisi varsa İcralar Ne Olur

Maaşta nafaka var ise gelen ilk icra işleme alınır yani nafaka kesintisi icraya engel değildir. Burada ayrılması gereken durum birikmiş ve icraya konu olmuş nafaka alacakları aynen mevcut maaş hacizleri gibi ilk sırada ise kesilir ancak mevcut bir icra kesintisi var ise sıraya girer.

Maaş Kesintisi Yapılan Personelin İşten Ayrılması

Çalışan kişinin işten ayrılması durumunda maaşında devam eden yada sırasını bekleyen tüm icralar için kurum ilgili İcra Müdürlüklerine yazılı oalrak personelin şu tarihte işten ayrıldığı-çıkarıldı şeklinde bilgi vermesi gerekir. Yine Tayin vb durumlarda bildirilmek zorundadır. Borçlunun vermiş olduğu bir Muvafakat var ise yine bildirimde bulunulması zorunludur.

Muvafakat Veren İşten Çıkarsa Ne Olur

Buna borçlu nazarı ile cevaplayalım kişi muvafakat verdi ancak belli bir süre sonra işten ayrıldı yada çıkarıldı Alacaklı veya avukatı borçluya ödeme devamı isteyemez Muvafakat maaştan verilmiştir maaş ortadan kalktığına göre muvafakat sona ermiş olur.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Mert dedi ki:

  1/4 Maaş haczi yapılırken ayrıca icra dairesi değer ay işlem ücreti olarak kesinti yapar mı hocam 130tl gibi eksik yatırdı avukat hesabıma

  1. admin dedi ki:

   evet %8 oranında icra müdürlüğü kesinti yapabilir.

  2. Burak dedi ki:

   Merhaba saunda maaşının 4/1 kesiliyor ve benim 5 veya 6 adet dosyam var icrada bayram öncesi maaş hesabıma başka bir dosya için maas aldığım bankaya bloke koyuyorlar kesintim olduğu halde 2ci bir kesinti olurmu veya maaş hesabıma bloke konulurmu??

   1. admin dedi ki:

    Olmaması gerekir maaş hesabınıza olursa itiraz ediniz..

 2. pınar dedi ki:

  merhaba akılma takılan bir soru var. Benim 3 tana icram gözüküyor e devşetten baktığımda icra davası açılmış biri ocakta diğeri ikisi ise mayısta. ancak bı tanesi ile uzlaşma yoluna gittik kaldı ıkı. Ben şu an çalışıyorum ama sigortasız. Üzerime de kayıtlı taşınmaz bir mal yok. Bu durumda icra davası sonuşlanırsa ben sigortalı olana kadar bekleyeceklermı maaşa haciz koydurmak için. eğer hiç sigorta olmaz ise ve maaşı elden almaya devam edersem ne olur ? sigortaya geçene kadar beklerlermı maaş haczi için ? birde ne zaman sonuçlanır bu icra maaş haczi davası ocaktaki hala sonuçlanmamış misal mayıstaki de öyle. şimdiden teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   İcra dosyaları kapanması için borç ile birlikte icra harcınında yatırılması gerekir yine bekleyen icralarda sizi bekleyecektir. Yani uzun süre bekler

 3. Ali dedi ki:

  Merhabalar nafaka borcu kesiliyor maasimdan durum boyleyken baska bir icra geldiginde oda nafakayla berabermi kesilir acaba

  1. admin dedi ki:

   evet kesilir

 4. Çevik dedi ki:

  Merhabar , Admin benim kafama takılan şudur. 7.500 tl olan ana borc. Maaştan kesiliyor şuanda 400 tl si kaldı önümüzde ay bu para kesilicek ve bitecek. Daha sonrasında . Avk.ve icra maasrafı vs. Dosya kapama ücreti için maaşıma haciz gelir mi bunu öğrenmek istiyorum. Tekrardan dosya kapama adı altında faizler vs . Tarafıma maaş haczi olarak gelir mi ?

  1. admin dedi ki:

   Evet gelebilir geldiği zaman aynen icra olarak kesilir yada siz defaaten kapatabilirsiniz. Yine Sırada icra var ise sıraya tabi olmaz aynen ilk sırasından devam eder

 5. Ersan dedi ki:

  Varlık şirketi adı atın da avkuat lar arıyorlar icra dayresine yatırmayın bize yatırın diyorlar borcunuzu ve ödeme kolaylığı yapalım diyorlar bu şirketler güvenilirmi bu borçlar tekrar karşımıza çıkarmı ana para 2000 tl borç 5000 bin olmuş bu varlık şirketleri sadece ana parayı istiyor insan şübhe duyuyor

  1. admin dedi ki:

   Yatırabilirisniz Ancak icra dosyasının kapatılması isteyiniz. Üstüne icra müdürlüğü masrafları size ait olur

 6. ahmet dedi ki:

  Merhaba benim 2500+230,26 agi 2730,26 net ücretim var fakat fazla mesaimle 5730,26 net ücretim var bundan 200 avans kesintisi ve 234 tl bes kesintisi yapılıyor ve netim 5.296,26 tl ye düşüyor benim icramın 4/1 rakamı hangi ücretimden yapılacak olup tutar ne olacak ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Aile ve Sosyal yardımlar kesildikten sonra kalan tutar 1/4 tabi olur.

 7. Taner çın dedi ki:

  Mrhb bir sorum olacak ölümlü trafik kazasından manevi tazminat davasının haczi geldi maaşımın 4/1 ine 1 yıldır kesiliyo rakam 60 bin bunun üzerine trafik sigortası ehliyet yetersiz olduğundan rücü etti ve 90 binlik başka bi icra başlattı bu 90 bin zaman aşımı olurmu çünkü daha 60 yeni kesilmeye başlandı 7-8 yıl kesilecek cewaplarsanız yada başına bnzeri gelen yazarsa sewinirim
  zaman aşımı Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi başlıklı yazımızda ayrıntılar var..

 8. mustafa dedi ki:

  bankaya olan borcu icra dairesi aracılığı ile maaştan kesilirken aynı anda bankanın hesaptan kesinti yapması yasal mıdır? bu durumda fazla kesinti yapılan kişinin ne yapması gerekir? teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Bankaya yazılı başvuru yaparak kesinti yapılmaması istenir gerekçe oalrak maaş tan icra kararı olmadan kesinti yapılamaz şerhi düşülür bunu yazı olarak yapınız ve gerekçesini yazılı isyeniz ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulanabilirsiniz.

 9. hakan dedi ki:

  maaşımdan icra kesintisi varken vakıf bank , ziraat bankası gibi devlet bankalarından birinden icra gelirse bu bankalar ilk sıraya mı girer (önce devlet alacakları tahsil edilir diye duymuştum) yoksa kesilen icradan sonra tahsil edilmek için sıraya mı konur

  1. admin dedi ki:

   hayır hepsi sıraya girer ayrım olmaz

 10. Ekrem dedi ki:

  Merhabalar maasimdan 1000lira kesiliyor suan da bir icra dosyasi icin. 300 lira kaldi dosyadan sirada bekleyen dosya var. Bu ay alacagim maasta sadece 300 mü kesilir yoksa siradaki dosya ya mi aktarilir geri kalani ?

  1. admin dedi ki:

   300 artı sırası gelen icra için kalan tutar kesilmesi gerekir

 11. Kartal dedi ki:

  Merhaba mart ayı sonunda ücretinde icra kesinti yapılan bir personelin bu kesinti tutarı ,kaç gün içinde icra müdürlüğüne yatırılmalıdır? Kanuni süresi nedir? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   kesinti yapıldığından 10 gün içinde iletiniz.

 12. Ozan dedi ki:

  Şirketime maaştaki kesinti yapan avukat hangisidir diye sorduğumda bilmiyorum gibi bi saçmalıkla karşılaştım.. kesinlikle bilgi verilmedi şu avukattan şu yazı geldi şu avukat kesinti yapıyor şu kadar gördünüz vardır diye… defalarca soruyorum cevap alamıyorum çalıştığım şirket dışında nerden öğrenebilirim bu keisntilerin kim tarafından ne kadar yapıldığını?

  1. admin dedi ki:

   Maaştan kesintiyi avukat değil icra dairesi yapar hangi icra dairesi kesinti yapıyor diye sorarsanız daha mantıklı olur.