Mavi İnsan Halklı Tuaregler Hakkında Bilgiler

Sizlere bugün alışagelmişin dışında yaşayan Tuareg halkı hakkında ilginç bilgiler vereceğiz.

Sahra çölünde yaşayan etnik berberi Tuareglerin kendi ülkesi yoktur.  Mavi insan halkı Tuaregler, çivit mavisi olan geleneksel kıyafet renklerinin vücuda işlemesi sonucunda bu ismi almışlardır. Kadınları el üstünde tutan Tuareg halkı meydana gelen boşanma durumlarında çoğu mal varlığını kadınlara vermektedir. Erkeklere genel olarak sadece devesi bırakılıyor. Diğer kavimlerin aksine bu kadar yüce olarak görülen kadınların nedeni ise Tuareg halkının annesi olduğuna inanılan Tin Hinan’dır.

Tin Hinan kimdir? Tin Hinan, Orta Afrika Tuareg halkının bilge ve kudretli prensesidir. Tuareg halkı, bilge prenses Tin Hinan’ın mezarını kutsal bir yer olarak kabul eder ve dua ederler.

Tuareglerin Kadınlar Hakkında Ne Tür Görüşleri Vardır?

Tuareg kadınların yüzlerini kapatma gibi zorunlulukları yoktur. Büyük bir çoğunlukla aile, evlendikten sonra kadınların adının verildiği çadırda yaşıyor. Tuareg halkında anaerkil bir yapı söz konusudur. Kadın ırkı daha güçlü addedildiği için Tuareg erkeklerinin sahip oldukları mal varlığı kız kardeşlerinin çocuklarına miras bırakılır.

Eşi olmayan bir Tuareg erkeğinin, eşi olmayan bir kadının önünde yemesi çok kaba ve yanlış bir davranış olarak tasvir edilir. Üstelik Tuareg erkelerinin kayınvalidesinin önünde yemek yemesi de kaba bir davranış olarak kabul edilir. Böyle bir durumla karşılaşan Tuareg erkekleri arkasına dönerek hızlıca yemeğini bitirmeye çalışır.

Tuareg halkı, yeni doğan çocukların ruhlar dünyasıyla hala bağlantılı olduğuna inanır ve bu bağlantıyı kaldırmak için doğumdan 1 hafta sonra çocuğu tıraş ederler. Tıraş ettikten sonra çocuğa Tamaşek dilinde gizli bir isim verilir.

Evlilik zamanlarında gelin ve damadın evlenebilmesi için aynı sınıftan olması veya akraba olması onlar için oldukça önemli bir konudur.

Tuareg halkı çay içmeyi fazlasıyla seven bir halktır. Hatta Tuaregliler ilk çay servisinin hayat gibi acı, ikincisinin aşk kadar tatlı olduğunu tasvir ederler. Daha fazla şeker eklenir, üçüncü çay artık ölüm kadar hafiftir. Tuareg halkının çayla ilgili birçok kuralı ve ayini vardır. Çay ikram edilen yerde çay içilmemesi büyük bir kabalık olarak kabul edilir.

Gelenekleri bizden çok farklı olsa da dünyaya kapalı değildirler. Etkinliklerini merak eden herkes gidip katılabilir. Bugün sizlere güçlü halk Tuareglerden bahsettik. Kendinize iyi bakın, sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.