Nafaka Nedir? Hangi Durumlarda Alınır?

Nafaka, birçok kişi tarafından düzenli olarak alınan ve hukuki olarak dayanağı olan parasal bir katkı olarak ele alınabilmektedir. Nafaka hakkında ise merak edilen birçok soru bulunmakta. Nafaka nedir? Nafaka türleri nelerdir? Nafaka almak için gerekli olan koşullar nelerdir? Nafaka hakkında merak edilen birçok sorunun cevaplarını sizler için derledik. İşte Nafaka hakkında merak edilenler.

Nafaka, birçok kişi tarafından düzenli olarak alınan ve hukuki olarak dayanağı olan parasal bir katkı olarak ele alınabilmektedir. Nafaka hakkında ise merak edilen birçok soru bulunmakta. Nafaka nedir? Nafaka türleri nelerdir? Nafaka almak için gerekli olan koşullar nelerdir? Nafaka hakkında merak edilen birçok sorunun cevaplarını sizler için derledik. İşte Nafaka hakkında merak edilenler.

 Nafaka Nedir?

Nafaka, Türk Medeni Kanunu’nda bahsi geçen şartların sağlanması ile birlikte nafaka yükümlüsü tarafından ödenen ve düzenli olarak asgari ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile verilen maddi katkıdır. Birçok nafaka çeşidi bulunmaktadır. Hukukumuzda nafaka yükümlüsü adı altında bulunan kişi ya da birden fazla kişi tarafından yine hukukumuz tarafından belirlenen kişiye verilen nafaka ödemesinin ne kadar yapılacağı, ve miktarı yine kanunlar tarafından belirlenir. Yine nafaka miktarı da nafaka yükümlüsünün maddi durumundan nafaka verilecek kişinin ihtiyaçlarına kadar birçok faktör göz önünde bulundurularak hesaplanır. Peki nafaka türleri nelerdir? Hukukumuz tarafından tanınan nafaka türleri;

  • iştirak nafakası,
  • yoksulluk nafakası,
  • tedbir nafakası,
  • yardım nafakası

isimleri altında kategorize edilmektedir. Nafaka türleri hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için okumaya devam edin.  

İştirak Nafakası Nedir? Hangi Durumlarda Alınır?

İştirak nafakası, taraflar arasında çocuğun kaldığı tarafa ödenen parasal katkıdır. Bu nafaka türünün ödenmesinde tarafların suçluluk durumunun olması ya da davayı açan taraf, davalı taraf olma gibi koşullar bulunmamaktadır. İştirak nafakası kısaca ayrılan eşler arasında çocuğun kaldığı tarafa yapılan, çocuğun masraflarının karşılanması için her iki tarafın da etkin olmasını sağlamayı amaçlayan bir nafaka türüdür. İştirak nafakasının miktarı tarafların maddi durumları ve çocuğun ihtiyaç duyduğu maddi durum esas alınarak ortaya çıkar.

İştirak nafakası çocuğun ergin olmasına yani 18 yaşını doldurmasına kadar verilir. Ayrıca çocuğun evlenmesi, vefat etmesi ya da ilgili mahkeme tarafından ergin olarak nitelendirilmesi gibi nedenler de nafakanın kesilmesinin sebepleri arasındadır. Bu bilgilerin yanı sıra çocuğun eğitimine 18 yaşından sonra da devam ettiği hallerde iştirak nafakası verilmeye devam edilir. İştirak nafakası hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Yoksulluk Nafakası Nedir? Hangi Durumlarda Alınır?

Yoksulluk nafakası, evli olan eşlerin boşanma sürecinde ortaya çıkan durumlardan biridir. Boşanma nedeni ile yoksulluk durumuna düşecek olan tarafa verilen bu nafakanın verilmesi için bazı şartların da sağlanması gerekiyor. Süresiz olarak verilen bu nafaka türüne göre maddi miktar hakim tarafından verilmektedir.

Yoksulluk nafakasının verilmesi için ağır kusur bulunmaması gerekir. Nafaka alan tarafın tekrar evlenmesi ya da nafaka yükümlüsü veya nafaka alacaklısını vefat etmesi gibi nedenler nafakanın alınma süresinin sonlanmasına neden olur. Yoksulluk nafakasının ne kadar olacağı ya da nasıl hesaplanacağı ile ilgili bir madde kanunda bulunmamaktadır.

Tedbir Nafakası Nedir? Hangi Durumlarda Alınır?

Tedbir nafakası aslında kanunda ayrı bir nafaka türü olarak değerlendirilmemektedir. Bu nedenle mahkeme tarafından ayrı bir nafaka türü olarak sayılmayabilir. Ortaya çıkması ise hakimin kararı ile olur. Hakimin boşanma süreci içerisinde evli olan çiftin mal yönetiminden tutun da çocukların geçinmesi için gerekli tüm önlemleri alır. Bu önlemler kapsamında alınan kararlar da tedbir nafakası olarak adlandırılabilmektedir.

Yardım Nafakası Nedir? Hangi Durumlarda Alınır?

Yardım nafakası, yardım almadığı zaman yoksulluk durumuna düşecek olan kişinin kan bağı olan kişilerden isteyebileceği nafaka türüdür. Yardım nafakasının miktarı ve hangi durumlarda verilebileceği hakim tarafından tespit edilen hususlardır. Yardım nafakası almak için yapılan tüm başvurular kabul ediliyor diye bir husus yoktur.

İlginizi Çekebilir! Yardım Nafakası Hakkında Merak Edilenler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell