Nasıl Yapılır?

Mobil Ödeme Nasıl Açılır? Nasıl Kapatılır?

Günümüzde gelişen iletişim teknolojisi sayesinde mobil ödemede bizim için sunulmuştur. Mobil ödemenin iyi yanları olsada kötü yanları da maalesef hayatımızda yer almıştır. Dolandırıcılar için bir araç haline gelen mobil ödeme yüzünden günümüzde çok insan dolandırılmıştır. Bu dolandırmanın önüne geçebilmek için mobil ödemeyi kullanırken normal ödemeden daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Mobil Ödeme Nedir?

Kullanılan operatörler ile sizin alışveriş yapacağınız iş yerinin mobil ödeme için anlaşma yapması gerekmektedir. Anlaşma yapan iş yerileri sizden tek bir SMS onayı ile ödemeyi alabilecektir. Siz yaptığınız ödemeyi ay sonunda faturanızda görebilecek ve ödeyebileceksiniz. Bu işlem yüzünden çok kolay dolandırıcılık olmaktadır. Lütfen ödeme yapmadan önce alışveriş yapacağınız iş yerini iyi araştırın.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

Kullanmış olduğunuz operatör ile alışveriş yapacağınız iş yerinin mobil ödeme anlaşması yapması gerekmektedir. Anlaşma yaptığı düşünerek, alışveriş yapacağınız internet sitesine giriyorsunuz. Alacağınız ürünleri seçerek sepete ekle butonuna basıyorsunuz. Sepetinizde ödeme sayfasına git diye bir bölüm olacaktır. Bu sayfaya gittiğinizde ödeme seçenekleri içerisinde mobil ödemeyi seçiyorsunuz. İleri dediğinizde sizden bilgiler girmeniz istenecektir, buradaki cep telefon bölümünüze hangi telefon ile ödeme yapacaksanız onu yazıyorsunuz. İşlemi tamamladığınızda telefonunuza alışveriş yaptığınız iş yerinden SMS gelecektir. Gelen SMS’i onaylayarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi ay sonunda faturanıza yansıtılacaktır. Faturalı hat kullanmıyorsanız TL bakiyenizden düşecektir.

Mobil Ödemeyi Açmak İçin:

Türk Telekom hattınızı mobil ödemeyi açmak için “MOBILODEME KAYIT” yazıp 5555’e göndermelisiniz.

VODAFONE hattınızı mobil ödemeyi açmak için “MOBILODEME AC” yazıp 7878’e göndermelisiniz.

TURKCELL hattınız ile 2222’ye MOBILODEME AC yazıp, göndererek veya çağrı merkezini arayarak hattınızı mobil ödemeye açtırabilirsiniz. Kurumsal hattınız mobil ödemeye kapalı ise şirket yetkiliniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Mobil Ödemeyi Kapatmak İçin:

Türk Telekom hattınızı mobil ödemeyi kapatmak için “MOBILODEME IPTAL” yazıp 5555’e göndermelisiniz.

VODAFONE hattınızı mobil ödemeyi kapatmak için “MOBILODEME KAPAT” yazıp 7878’e göndermelisiniz.

TURKCELL hattınızı mobil ödemeyi kapatmak için “MOBILODEME IPTAL” yazıp 2222’ye göndermelisiniz.

Bu yöntemleri kullanrak telefonunuzu mobil ödemeye açabilir ve kapatabilirsiniz. Bu yöntem ile ödeme yaparken dolandırılmaya karşı tedbir alın ve tanınmış iş yerlerinden mobil ödeme ile alışveriş yapın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu