Nasıl Yapılır?

Monoton Hayattan Kurtulmanın En Kolay Yolları

Sürekli olarak aynı şeyleri yapmak ve monoton yani diğer bir adıyla rutin hayata sahip olmak çok kişi tarafından yakınılan bir durumdur. Herkes bir sürü sorun geçirdiğim ve hayatın hiçbir yere gitmediğini düşündüğü bir dönemden geçebilir. Hal böyle olunca hayata karşı duyulan zevk azalır. monoton bir hayattan kurtulmak istiyorsanız öncelikle fark etmeniz ve kendinize sormanız gereken bazı sorular bulunmaktadır.

Monoton Hayata Dair İşaretler

Monoton hayat yaşadığınızı başta fark etmezsiniz. Ancak zaman içerisinde kendinizi fazla sıkılmış ve ne yapacağınız bilemeyeceğiniz bir konumda bulabilirsiniz. İşte bu konuma gelince monoton bir hayatın içine düştüğünüzü anlarsınız. Ayrıca başka işaretler de bulunuyor. Kişi, günlerin ne olduğunu bilmiyor hatta hafta sonunu bile hatırlamakla sıkıntı çekiyorsa her gün kişiye aynı görünüyor demektir. Bunu anlayan kişi ise hiçbir şey yapmak istemez. Motive olmamış gibi hissettiği için bütün gün oturmayı tercih eder. Hal böyle olunca motivasyon daha da düşer. Kişi ise kendini değersiz ve güçsüz hisseder. Bunu anlayan kişi, değişmek ister ancak üzerindeki motivasyonu azaldığı ve mutsuzluk hissi arttığı için bunu başaramayacağını düşünür. Olcan hayata dair işaretler bu şekilde gider ancak sırası değişebilir. Eğer bu işaretlere sahipseniz monoton bir hayatın için düşmüşsünüz demektir. Ancak endişe etmenize gerek yok. Çünkü monoton hayattan kurtulmanız için birçok yol mevcut.

Rutinin Kaynağını Bulmak

Eğer bu işaretleri sahipseniz yapmanız gereken ilk şey yapmış olduğunuz rutinin kaynağını bulmak. Rutinin kaynağını bulduktan sonra bir şeyleri değiştirmeye başlayabilirsiniz. Rutinin kaynağını ya da başını değiştiremiyor olabilirsiniz. Ancak yapmış olduğumuz temel işlerin arasına bazı ara işler yerleştirip hayatınızı daha eğlenceli ve daha izle bir hale getirebilirsiniz. Yani günlük olarak ilk önce işe gidip sonra eve gelip oturuyorsanız ve her gün sadece bu iki kişi tekrarlıyorsanız hayatınız rutinleşmiş demektir. Hayatınızı rutinini bozmak için ise işten geldikten sonra oturmadan önce veya oturmadan sonra araya başka işler ekleyebilirsiniz.

Ara İşler Neler Olabilir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi rutin işlerin arasına kısa süreli başka işler yerleştirilebilir. İşte araya yerleştirebileceğiniz küçük işler:

1-Bakım Yapmak:

Her gün cildinizle ilgilenip kendinize bakım yapabilirsiniz. Bu sayede daha güzel görünmenizi düşünür ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ayrıca güzel gönlünüzü düşünerek ekstra bir motivasyon sahibi de olabilirsiniz.

2- Dans Etmek:

Hepimizin sevdiği şarkılar vardır. Bu şarkıları dinleyerek modunuzu yükseltebilirsiniz. ayrıca şarkıları dinlerken dans ederek içinizdeki enerjiyi  atabilirsiniz. Kısa süreli de olsa dans etmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3- Karaoke Yapmak:

İstediğiniz gibi bağırarak karaoke yapmak, eğlenmenizi sağlayacaktır. Arada sırada karaoke yaparak eğlenirseniz  kendinizi mutsuz hissetmezsiniz.

4- Dışarı çıkıp yeni insanlarla tanışmak:

Arada sırada farklı yerlere gidip başka insanlarla tanışmanız rutin hayattan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yeni insanlar demek başka bir hayat anlamına da gelir. Sonuçta herkesin farklı bir rutini vardır.

Her Saniyenin Değerini Bilin

Hayatınızdaki her saniyenin değerini bilin. Yani anın tadını çıkarın. Yapmış olduğunuz aktiviteleri değerlendirin. Bir aktiviteye gitmeden önce olumlu bir şekilde düşünün. Kendi kendinize “bugün de bu aktiviteyi deneyeceğim. Oldukça eğlenceli olacağına ve bu aktivitenin sonunda güzel anılar edineceğime eminim. İyi ki bunu yapıyorum.” gibi motivasyon sözleri söyleyerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca yapmış oluruz aktivite ne olursa olsun kendiniz için yaptığınızdan dolayı mutlu hissetmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer siz mutlu olmak istiyorsanız mutlu olmanın birçok yolunu bulursunuz. Kendinize dikkat edin ve anın tadını çıkarın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu