Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Ayrıntıları ve Şartları

Tüccarın, esnafın, kobinin, çiftçinin, işçinin çalışarak dahi ay sonunu zorla getirdiği şu günlerde öğrenci olmak ve geçinmek oldukça zordur. Bir şehirden başka bir şehre üniversite okumak için giden milyonlarca genç; tabiri caizse haftanın her günü makarna yiyerek geçinebiliyor. Ailesinin gönderdiği cep harçlığı ve devletin verdiği burs ve krediler dışında bir geliri olmayan öğrenciler her ay doğalgaz, elektrik, telefon faturası, ev kirası gibi büyük bir maddi yükün altında eziliyor.

Bu nedenle insanın nakit ihtiyacının olduğu dönem öğrencilik zamanlarıdır. Geçinimi sağlamak isteyen gençler, bir yandan okurken bir yandan bir yerlerde part – full time çalışıyorlar. Gençlerin, okumak isteyen öğrencilerin hayata tutunmasına yardım etmek isteyen bankalar; öğrencilere özel krediler veriyor.

Özellikle geçinme sıkıntısı içerisinde olan, işini kurmak isteyen, bir proje geliştiren ama finansman bulamayan gençlere bankalar çok cazip kredi teklifleri sunuyorlar. Ayrıca bankalar öğrencilere kredi verebilmek için; normal vatandaşta aradığı şart ve kriterlerin çoğunu aramıyor.

Öğrenciye kredi veren bankalar; öncelikle bu kişinin geliri olmadığını bildikleri için; herhangi bir gelir belgesi, maaş bordrosu, kefil, senet talep etmezler. Bankaların genellikle aradığı tek kriter, kredi talep eden öğrencinin bankalar nezdindeki kredi notunun yüksek olmasıdır. Banka için kredi notu risksiz sınıfta olan her öğrenci belli miktarlarda krediyi rahatlıkla alabilir.

Bankadan Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır

Bankadan öğrenci kredisi alabilmek için; öncelikle bir üniversitede en azından ön lisans, lisans öğrencisi olmanız gereklidir. Ardından nüfus cüzdan fotokopiniz, ikametgah adresiniz ve öğrenci belgeniz ile istediğiniz bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Öğrenci kredisi için; bankaların internet sitesinden online olarak başvuru yapabilir, evrakları online olarak internetten gönderebilirsiniz. Eğer kredi talebiniz onaylanır ise; banka sizi arayarak krediyi alabileceğiniz bilgisini verecektir. Akabinde sizden, internet ortamında gönderdiğiniz belgeleri, banka genel merkezine postalamanızı isteyeceklerdir. Sizden istenen belgeleri bankaya ulaştırdığınız andan itibaren en geç 24 saat içerisinde bankadaki hesabınıza öğrenci krediniz yatacaktır.

Öğrenci kredisine başvurmanın diğer bir yolu ise; doğrudan bankaların şubelerine giderek, müşteri temsilcisi aracığıyla bir başvuru formu doldurmaktır. Bankaya gittiğinizde, banka fark etmeksizin kredi almak istediğini söylediğinizde, sizle ilgilenecek birileri olacaktır. Bankada başvuru yapabilmek için; yanınızda öğrenci belgesi, nüfus fotokopisi, ikametgah örneğini götürmeyi unutmayın. Ayrıca öğrenci kredisi veren bankanın internet sitesini inceleyerek hangi belgeleri istediklerini detaylı inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır

Öğrencilere; kefilsiz ve senetsiz olarak kredi veren bankalar; kredi vermeden önce sadece kredi talep eden kişinin kredi notuna göre hareket ederler. Kredi talep eden öğrencinin kredi notu 100 – 500 arasında olsa bile çok rahat kredi alabilir.

Kredi notunda 100 – 500 aralığı her insanın kolaylıkla erişebileceği bir aralık olmasına rağmen; bankaların kredi kartlarını kullanarak ve zamanında ödeme yaparak kredi notunuzu arttırabilir ve kredi alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Öğrenci Kredisi Ne Kadardır

Bankalar, öğrencilere; gelir belgesi olmadan sırf öğrenci olmaları sebebiyle krediler verir. Bu kredileri veren bankalar için öğrenciler riskli sınıfta yer alırlar. Bu nedenle öğrenci kredisi veren bankalar, öğrencinin ihtiyacının dışına çıkabilecek miktarlarda kredi vermekten çekinirler. Bu kapsamda bir öğrenci kredisi ortalama 5 – 10 bin TL civarında olmakla beraber en fazla 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Öğrenciye verilen kredi miktarları, vade süreleri, faiz oranları, şartları ve kriterleri bankadan bankaya fark eder. Biz sizin için öğrenciye kredi veren bankaları inceleyerek bir liste oluşturduk.

  • Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi

Ziraat Bankası, eğitim kredisi altında düzenlediği kampanya ile öğrencilere kredi veriyor. Devletin sahibi olduğu Ziraat Bankası, öğrencilerin menfaatini de gözeterek %1.20 – 30 arasında faiz oranları ile 36 – 48 ay vadeye kadar kredi teklifleri sunuyor. Ziraat Bankası, kredi verdiği öğrencilerin, ödemelerini zorlanmadan yapmaları için de; aylık ve üç aylık planlarla ödeme imkanı sağlıyor.

Ziraat Bankasının, öğrenci kredisine 18 yaşının doldurmuş olan herkes başvurabilir.

  • İş Bankası Öğrenci Kredisi

Öğrenciye destek olmak, müşteri edinmek amacıyla gençlere kredi veren bankalardan bir diğeri ise; İş Bankası’dır. İş Bankası, öğrencilere %1.40 ile %1.50 arasında faiz ve 36 ay vade seçeneği ile öğrenci kredisi vermektedir. Şubedeki müşteri temsilcisi ile görüşerek sizin için daha uygun teklifler de alabilirsiniz.

İş Bankası’ndan öğrenci kredisi alabilmek için internet bankacılığından yahut şubeye giderek başvuruda bulabilirsiniz.

  • OdeaBank Öğrenci Kredisi

Türkiye piyasasında müşteri kitlesi edinmeye çalışan Odeabank, yönünü genç kuşaklara çevirerek onlara destek olmaya çalışıyor. Bu kapsadam %1.50’den başlayan faiz oranları ile, 60 aya varan vadelerle öğrencilere, Öğrenci kredisi veriyor. Gençlerin, nakit sıkıntısına düşmeden öğrenimlerini tamamlamasına destek olmak isteyen OdeaBank sabit faiz oranıyla 60 ay gibi bir vade imkanı sunuyor. Öğrenciye kredi veren bankalar arasında; en uzun vadeyi OdeaBank sunmaktadır.

OdeaBank Öğrenci Kredisi’ne başvurabilmek için, bir banka şubesine gitmeniz yeterlidir.

  • Garanti Bankası Öğrenci Kredisi

Garanti Bankası, geçimini sağlamak isteyen öğrencilerin yanında özel okullarda okuyan ve okul ücretini ödemek isteyen öğrencilere de kredi vermektedir. Diğer bankalara göre öğrencilere kullandırdığı kredi miktarı 25.000 ile 50.000 TL arasında değişen Garanti Bankası, %1.35 civarında faiz ve farklı sürelerde vadeler sunmaktadır.

Garanti Bankası’ndan öğrenci kredisi almadan önce, internet sitesine girerek son zamanlarda öğrenciler için düzenlenen son kampanyaları takip edebilirsiniz.

  • Denizbank Öğrenci Kredisi

Öğrencilere kredi veren bankalar arasında, en avantajlı teklifleri Denizbank sunuyor. Denizbank; piyasadan yüksek oranlarla topladığı paraları, öğrenci kredisi altında düşük kar marjı ile öğrencilere dağıtmaktadır. Denizbank öğrenci kredisine, üniversite öğrencisinden doktora öğrencisine kadar herkes başvurabilir. Nitekim yurtdışında okumaya gidecek olan kişiler dahi ayrıcalıklı tekliflerden yararlanabilir.

Denizbank Öğrenci Kredisi’nde faiz oranı vadesine göre %1.30 ile %1.55 arasında değişmektedir. Bankadan alınan kredinin 12 ay vadeli olması haline %1.30 faiz oranı uygulanırken 60 ay vadelerde %1.55 faiz uygulanmaktadır. Denizbank Öğrenci Kredisi’ne bir Denizbank şubesine giderek 5 dakika içerisinde başvurabilirsiniz.

  • Halkbank Öğrenci Kredisi

Devlet bankası olan Halkbank, öğrencilere %1.15 – %1.20 arasında değişen oranlarda faizlerle Öğrenci Kredisi vermektedir. Öğrencilere kredi veren bankalar arasında en avantajlı faiz oranına sahip olan Halkbank en fazla 48 ay vade imkanı sunmaktadır. Ayrıca bir miktar daha fazla faiz ödemek şartıyla, masrafsız kredi alma seçeneği de mevcuttur.

  • Yapı Kredi Öğrenci Kredisi

Öğrencilerin eğitimlerini tamamlamasına destek olmak için 40.000 TL’ye varan krediler sunan Yapı Kredi Bankası, öğrencilere ödemede de kolaylık sağlamak amacıyla 48 ay vade uygulamaktadır. Özellikle yurtdışına eğitim almaya gidecek olanlar, Yapı Kredi Bankası’na başvurarak yüksek miktarlarda öğrenci kredisi alabilirler. Yapı Kredi Bankası’na ait güncel faiz oranlarını, internet sitesinden güncel olarak takip edebilirsiniz.

Öğrenciye kredi veren bankalar bunlarla sınırlı olmamakla beraber, en iyi teklifleri bu bankalar sunmaktadır. Öğrenci kredisi almadan evvel, bir banka şubesine giderek sizin için en uygun teklifi almayı unutmayın. Ayrıca kredi almadan önce, bankaların yüksek limitli öğrenci kredi kartlarına da başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell