Banka & FinansNasıl Yapılır?

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır? Banka Hesabından Parası Nasıl Alınır?

Bizim değerli kişileri kaybetmek çok ama çok üzücü bir durum. Hayatın gerçeklerinden biriside kabul etmesi ne kadar zor olsa da sevdiklerimizin kaybını yaşamaktır. Ancak ünlü atasözünde olduğu gibi, ölüm hak miras helaldir. Yakınlarımızdan birisini kaybedince bize kalan miraslar arasında vefat eden yakınımızın banka hesabındaki paralarda olabilir.

Peki, Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır? Banka Hesabından Parası Nasıl Alınır? Gelim şimdi bu konuya, sizin için araştırıp derlediğimiz, merak edilen, bu soruların cevaplarına, açıklık getirecek olan bilgilerimizi sizinle paylaşmaya.

Öncelikle, ölen kişinin bütün değerli malları ve kaç bankada kaç tane hesabı varsa ve bu bankalardaki hesaplarındaki paraların tamamı ölen kişiye mirasçı olan kişilere kalır. Bütün bu mal varlıkları mirasçıların kendi aralarında yaptığı anlaşmaya göre her mirasçının razı olması şartı ile pay edilir. Mirasçılar aralarında anlaşmazlık yaşarsa o zaman kalan malları mirasçılar mahkeme kanalı ile paylaşabilirler.

Ölen kişinin bankadaki parası da mal varlıklarında olduğu gibi gene mirasçılarına kalır. Ancak burada ölen kişinin kalan miraslık parasını banka mirasçılara kendisi pay ederek yapılan bazı resmi işlemlerden sonra kalan parayı öder.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır?

Ölen yakınlarımızın mirası, eğer yaşıyorlarsa birinci derecede olan yakınlarına kalır. Yani yaşayan eşe ve yaşayan çocuklarına. Eğer birinci derece miras alacak kimse yoksa ikinci derece kardeşlere ve onların çocukları ölen kişinin mirasını almaya hak kazanır.

Ölen kişinin baka hesaplarında kalan paralarda kişinin vefatından sonra, diğer mal varlıklarında olduğu gibi yaşayan birinci dereceli akrabalarına kalır. Banka yapılacak olan resmi işlemlerden sonra ölen kişinin bankada kalan parası mirasçılar arasında pay ederek öder.

Ölen Kişinin Banka Hesabındaki Parasını mirasçıları Nasıl Alınır?

Ölen kişinin bankadaki hesabında kalan parasını, yaşayan birinci derece mirasçıları alır. Mirasçıları vefat eden yakınlarının bankadaki hesapta kala parasını almak için öncelikle veraset ilamı çıkartmaları gerekir.

Veraset ilamı denen resmi belge ölen kişinin mirasçılarının bilgilerini içeren bir resmi belgedir. Bu belge mirasçıların kalan değerli mal varlığı içinde geçerli bir belge ölen kişiden geride kalan banka hesabındaki paranın alınmasında da geçerli bir belgedir.

Ölen kişinin banka hesabındaki parasını almak için mirasçıların veraset ilamı bu kanallardan alına bilir.

l Mirasçılar kendi aralarından bir mirasçıyı tayin ederek, o mirasçıya vekâlet verip o mirasçı diğer mirasçılar adına, miras alma işlemlerini yürütebilirler.

l Mirasçılar Veraset ilamı çıkartmak için ölen kişinin ölüm belgesi ile Noter dairelerine giderek veraset ilamı çıkartabilirler.

l Mirasçılar veraset ilamı çıkartmak için Sulh Hukuk Mahkemesine ölen kişinin ölüm belgesi ile başvurarak veraset ilamı çıkartabilirler. Ancak Sulh Hukuk Mahkemesi veraset ilamını biraz geciktirebilir.

Veraset ilamı ile bankaya başvuran mirasçılar bu veraset ilamı ile kolayca ölen kişinin banka hesabında kalan parasını alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu