İskoç Köpeği Cinslerinden: İskoç Terrieri

İskoç Terrieri

İskoç Terrierleri, küçük ırk olan Terrier ailesinin ince, uzun yüzlü, küçük ve dik kulaklı, kısa bacaklı üyesidirler. Özellikle sakalları ve kıvırcık tüyleri en dikkat çekici özellikleridir. Renkleri siyah beyaz ve grimsi olarak değişmektedir. Ortalama 11 ile 13 yıl arasında yaşarlar.8,5 ile 10,5 kilo arasında değişirler. Apartman yaşamına uygun köpeklerdir. Zor durumda kalmadıkça havlamazlar. Oyuncu, meraklı ve hareketlidirler. Oldukça zeki hayvanlardır, eğitimleri kolaydır.

İskoç Terrier Özellikleri

Evde koyulan kurallara hemen adapte olur, söz dinlerler. Kızıldığını anlarlar ve karşı tepki gösterirler, alıngandırlar. Bunun yanı sıra inatçı bir yapıları da var denebilir. İstemedikleri bir şeyi yapmanıza asla izin vermezler. Bu yüzden tırnak kesimi, tarama gibi köpeklerin hoşlanmadığı uygulamalar İskoç Terrier’i sahipleri için korkulu rüya olabilir. Neredeyse hiç tüy dökmedikleri söylenebilir. Bu nedenle evde beslenmek için çokça tercih edilen bir köpek türü olmuşlardır. Geçmişte küçük haşere ve fare avında çiftçilere yardım etmiş bekçi hayvanlardır. Günümüzde ise görünüşü sebebiyle birçok yarışmada boy gösterirler. Hamile İskoç Terrierleri 2 ile 5 adet arasında yavru dünyaya getirirler. Yaşlandıklarında katarakt ya da glokoma olma ihtimalleri yüksektir. Ayrıca yaşlanmayla beraber derilerinde oluşan kararmalar oldukça doğal belirtilerdir. Diğer köpeklerle dostlukta pek de iyi sayılmazlar. Büyük ırk köpeklere karşı daha sevecen dursalar da küçük ırk köpeklere tepkilerini gösterirler. Uykuyu severler. Uyudukları yer onlar için çok önemlidir, rahatlarına düşkün köpeklerdir. Uyumak için uygun yeri bulana kadar dolaşırlar. Sahiplerine çok bağlıdırlar. Sahiplerine ve sahiplendikleri her türlü şeye karşı koruyucu tavır sergilerler. Sevgi dolu köpeklerdir, hareketlerinden sahiplerine karşı gösterdikleri sevgi açıkça anlaşılır. Küçük ırklar için özel olarak satılan mamalar bu tür köpekler için uygundur. Ayrıca yaşına göre farklı içerikteki mamalar tercih edilebilir. Diğer ırklara olduğu gibi bu ırklara da tavuk ürünleri verilmesi önerilmez. Özellikle yaşlılık zamanlarında bu ve bunun gibi ağır yiyecekler alerjiye neden olabilir. Bunun dışında aylık ya da haftalık periyotlarla yaş mama verilmesi de önerilir. Ödül mamasını birçok köpek türü gibi İskoç Terrierleri de çok sever. Ödül maması kullanılarak öğretilmesi gerekenler öğretilebilir. Ayda bir kere yıkanmalıdırlar. Tüyleri sık sık taranmalıdır. Bakımlarına dikkat edilir ve bolca sevgi gösterilirse İskoç Terrierleri, sahiplerinin en yakın sadık arkadaşı olurlar.

Terrier Kırması Ne Kadar Büyür

  • Terrier kırmaları, çok fazla büyümemektedir. Genelde boyutları 30-40cm arası değişmektedir.

Eğer kedi beslemeyi de düşünürseniz kediler hakkında yazdığımız Tekir Kedilerin Özellikleri Ve Bakımı ‘nı okumanızı şiddetle öneriyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.