Banka & Finans

Findeks Kredi Notunuz Hesaplanamadı Sorunu ve Nedenleri

Findeks kredi notu, bankaların kredi talep eden kişide baktığı en önemli veridir. Bankalar, müşterilerine kredi veya kredi kartı vermek için en az 1300 ile 1500 puan arasında kredi notu ararlar. İnsanlar, kredi almak için bankaya başvurduğunda, birkaç günlük inceleme süresi olduğu bildirilir. Bu inceleme süreci içerisinde, bankalar kredi talep edenin kredi notunu sorgularlar. Ancak, bazı kişiler kredi notlarını sorguladıklarında, findeks kredi notunuz hesaplanamadı uyarısı ile karşılaşırlar.

Findeks kredi notunuz hesaplanamadı sorunu, genellikle kredi talep eden kişinin daha önce bankalarla bir ilişkiye girmemiş olmasından kaynaklanır. Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunu oluşturabilmek için, bankalardan kullanılmış olan kredileri, kredi kartlarının kullanım alışkınlığından hareket ederler. Bu kapsamda daha önce bankalardan kredi kullanmamış, kredi kartı almamış olanların kredi notları oluşmadığı için kredi notunuz hesaplanamadı uyarısı alırlar.

Kredi notunuz hesaplanamadı sorununun başka bir nedeni; bankalardan kullanılan kredinin ödenmemesi nedeniyle icraya düşmesidir. KKB, kredi borcunu ödemeyerek icraya düşen kişileri kırmızı listeye almaktadır.  Bu kişiler çoğunlukla; sıfır kredi notu ile ya da hesaplanamadı uyarısı ile karşılaşırlar.

Kredi Notu Olmayanlar Nasıl Kredi Alabilirler

Bankalar, kredi notu olmayan kişilere kredi vermek konusunda istekli davranmazlar. Ancak, belli dönemler elinde mevduat fazlası bulunan bankalar, kredi notu olmayan kişilere de krediler verebilmektedir. Bu mevduat fazlası kredilerin dışında, kredi notu olmayanlar ancak teminat veya kefil göstermek suretiyle kredi alabilirler.

Kefil veya teminat ile uğraşmak istemeyenler; bankalardan kredi kartı alıp, düzenli harcama ve ödeme yaparak kredi notu oluşturabilirler. Ortalama bir sene düzenli ödeme yapılması halinde; 1500 kredi notuna ulaşılması mümkündür. Bu kapsamda kredi notu olmayanlar, herhangi bir bankadan düzenli bir sene çalışarak kredi talep edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu