Nedir?

Bolu’daki Esrarengiz Kazıda Ne Bulundu?

Bolu’da devam ettiği iddia edilen kazıda be çıkartıldı? Neden Kazılıyor? Tarsus Kazısı ile alakası var mıdır? Yasal bir dayanağı var mıdır? Gibi uzayıp giden bir çok soru bulunmaktadır. Daha önce aynı şekilde Tarsus Kazısı da aynı şekilde uzun süre ülke gündeminde daha doğrusu sosyal medya gündeminden düşmemiştir.

Tarsus kazısı halen gizemini korurken birde Bolu’da yapılan yada yapıldığı iddia edilen kazı son günlerde özellikle sosyal medya gündeminde yer kaplamaktadır. Bununla birlikte 20 Eylül 2023 tarihinde olacak büyük olaylara ilişkin iddialar da oldukça popüler olan gündemler.

Biz gelelim Bolu kazısına, burada iddia edilen kazı nedeninin bizzat Hz. İsa tarafından yazılan İncil bulunduğu veya arandığı iddiaları kulaktan kulağa yayılmaktadır. Gerçeklik payı bilinir mi bilemeyiz ama insanların komplo teorilerine inanmak istemeleri yada gerçekleri en iyi örten yaygara teorisinin mi devreye alındığını bilmek oldukça zor.

Bolu kazısı d aynı Tarsus kazısı gibi şehir efsanesinden öteye geçemeyecektir.  Şehir efsanesi söylemi asparagas haberler iddialar, teorilerden öteye geçemeyecektir.

Şayet bir İncil var ise orada zaten hiçbir zaman devlet sırrı kapsamında olacağından gerçeği öğrenemeyeceğiz, yalansa zeten yine bilinmezlik avam hiçbir zaman bu konu hakkında bilgi sahibi olamayacaktır taki yıllar sonra birileri hatıralarını yazar o zaman gerçek ortaya çıkar bizim ömrümüz yeter mi? Bilinmez.

Konuya ilişkin ulusal basına altta olduğu şekilde haber olarak düşmüştür o haberlerden aynen;

Yaklaşık bir aylık çalışmanın ardından mayıs ayında Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nden 15 maden işçisi bölgeye getirildiği, Madencilerin, Büyük gizlilik içerisinde alanda yer altına inerek Jandarma gözetiminde ve korumasında kazıya başladıkları, Havalandırma ve jeneratör sistemleri kuran madencilerin, 2 aylık süreçte yerin metrelerce altına indikleri,

Kazı alanına arazi sahipleri dahil olmak üzere hiç kimsenin yaklaştırılmadığı belirtildi. Her gün sabah saatlerinde başlayan kazının akşam saatlerinde ara verilerek, alanın giriş kısmının mühürlendiği ifade edildi Maden işçileri ile diğer işçilerin, çalışmalar sırasında görüntü almaması için her gün kazı öncesi telefonlarının toplandığı öne sürüldü. Kazı çalışmalarında Bolu İl Kültür Turizm ve Müze Müdürlüğü ekiplerinin ise yer almadığı öğrenildi. Görüntü ve fotoğraf alınmasına izin verilmeyen kazı alanının çevresinin onlarca güvenlik kamerasıyla 24 saat izlendiği bildirildi.

Kazı Alanı Definecilerin Mekanı

Öte yandan bölgede önceki yıllarda onlarca kişinin define kazısı yaparken yakalandığı ve jandarma tarafından haklarında adli işlem yapıldığı kaydedildi. Esrarengiz kazı devam ederken ne arandığıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

Bolu Kazısında Hazine İddiaları

Köyde yaşayan İskender Beşlioğlu, 1990’lı yıllarda aynı bölgeden daha önce 2 lahit mezar çıktığını belirterek, Zonguldak’tan madenciler gelmiş. Evin altını kazıyorlarmış. Hazine varmış diyorlar. Bizim bildiğimiz bu. Biz öyle duyduk ama görmedik. Biz alana girmedik. Kimseyi sokmuyorlarmış. Kameralarla izliyorlarmış. Ahırın altında kazıyorlarmış. Başka birinin evine altına doğru kazıyorlarmış. Yolun altında mı üstünde mi bilmiyoruz. Evin altında diyorlar. 1990’lı yıllarda yol yapılırken, buradan 2 tane mezar ve sandık gibi bir şey çıkmıştı. Başka bir şey bilmiyoruz. Onları da alıp götürmüşlerdi, nereye götürdüler bilmiyoruz. Yolun altından çıkmıştı. 2 tane mezar çıkmıştı. Lahit mezardı çıkan mezarlar. Eskiden beri buralarda bir şeyler çıkıyor. Ben hiç karşılaşmadım. Burayı da kazıyorlar, kimseyi sokmuyorlar şimdi. Oraya ev sahiplerini de sokmuyorlar. Jandarma ve polisler koruyor dedi. Köyde yaşayanların iddialarına göre maden ocağından işçilerin getirildiği, ve hazine olduğu iddia edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu