Salvator Mund Tablosu Özellikleri ve Leonardo Da Vinci

DÜNYANIN EN PAHALI TABLOSU ‘SALVATOR MUNDİ’

Erkek Mona Lisa olarak anılan Salvator Mundi adlı tablo 1500’lü yıllarda Leonardo Da Vinci tarafından yapılmış olup Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud tarafından 2017 Kasım ayında 450 milyon 300 bin dolara alınmıştı. O zamanların dolar kuruyla 1 milyar 711 milyon 140 bin Türk lirasına tekabül etmekte olan Salvator Mundi’nin dudak uçuklatacak cinsten bir fiyatı var. Daha sonrasında Salvator Mundi adlı tablonun Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed Bin Selman tarafından yönergeyle alındığı ortaya çıkmıştı. Tablonun veliaht prens Muhammed Bin Selman’a ait olan serene adlı muazzam yatında olduğu tahmin ediliyor.

SALVATOR MUNDİ (DÜNYANIN KURTARICISI)

Erkek Mona Lisa olarak anılan bu eserin Leonardo Da Vinci tarafından 1500’lü yıllarda yapıldığı düşünülüyor. Hz. İsa’nın dünyanın kurtarıcısı olarak betimlendiği bu tablo birtakım sanat tarihçileri tarafından Fransa kralı için yapıldığını ileri sürmektedir. Kimin için yapıldığına dair birçok söylenti olsa da Leonardo Da Vinci’nin bu tabloyu kimler için yaptığı tam olarak bilinmemektedir.

Tabloda Hz. İsa’nın sol elinde tuttuğu küre bir kısım sanat tarihçileri tarafından cenneti temsil etmekte olduğu belirtilir. Bazı sanat tarihçileri tarafından da şeffaflığı temsil ettiği söylenir. Şeffaf küreyi tuttuğu sol elinin insanları kutsadığı dikkat çekilmiştir. Aslında tabloda Hz. İsa’nın ‘bana inanlara cenneti vaat ediyorum, söz veriyorum’ iması verilmiş ‘sizleri daima muhafaza edecek cennet benim elimdedir’ havası görülmektedir. Resimde Hz İsa’nın saçlarının iki tarafa ayrılıp su gibi akması cennetteki bir şelaleyi andırdığı söylenir. Kısaca Hz. İsa’nın saçları cennetten akan sular olarak tasvir edilmektedir. Tabloyu incelemeye devam ettiğimizde Hz. İsa’nın donuk bakışlarıyla karşılaşırız. Sanki karşısındaki kişiyi hedef alıyormuşçasına bir izlenim verir. Hz. İsa’nın derin bakışları birçok kitleyi etkilemekle kalmamış akıllara İncil de yazılan şu sözü getirmiştir. ‘Konuşmadan bile birçok soruyu yanıtlar.’ Bazı sanat tarihçileri Hz. İsa’nın kıyafetlerini doğum, yaşam, ölüm ve yeniden doğuşu temsil eden ‘Yaşam Ağacı’na benzetir. Hz. İsa’nın sağ eliyle yaptığı takdis işareti her şeye hükmeden, en güçlü anlamlarına gelen Pantokrator (Kainatın Efendisi) İsa’nın ta kendisidir.

Bugün sizlere Leonardo Da Vinci’nin biz bahşetmiş olduğu dünyanın en pahalı tablosu olan Salvator Mundi’den bahsettik. O zaman şu soruyla bitirelim, öldükten sonra yaptığınız eserlerin değerlenmesi sizce nasıl bir duygu olurdu. Sağlıcakla kalın, kendinize iyi bakın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.