Döviz Yatırımlarından Nasıl Kar Elde Edilir?

Döviz yatırımı günümüzde en karlı alış – satışların yapıldığı mecra haline gelmiştir. Kişiler ve kurumlar artık dövizlerini yastık altı denilen elinde tutma yöntemi veya kurlara bağlı olarak döviz bürosuna götürüp bozma / satın alma yöntemi ile değil, tamamen dijital yollarla değerlendirmeye başlamışlardır.

Bu yöntem kişilere hem hız, hem birden fazla alternatif, hem de daha güvenli bir yatırım alanı sağlamıştır. Tüm bu yöntemlerle döviz alım satımı yapmak isteyen kişilerin birçok farklı noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir. İşte o noktalar:

Döviz Yatırımından Kart Elde Edilebilmesi için Bilinmesi Gerekenler:

Döviz yatırımlarındaki amaç, kurlar arası farktan kar elde etmektir. Bu sebeple kur ve paritelerin durumu sürekli kontrol edilmelidir. Ülkelerde yaşanacak önemli / anlık gelişmeler de bu tablonun değişmesi için yeterli olabilmektedir.

  • Döviz Kanalı: Yatırımcıların hangi kanal üzerinden döviz alım satımı yapmasına karar vermesi gereklidir. Döviz büroları mı, bankaların internet bankacılığı uygulaması mı, borsa mı veya Forex mi? Tüm bu kanallarda söz konusu yatırım aracına olan talep ve farklı koşullar göz önünde bulundurularak ticaret yapılmaktadır.
  • Hangi Dövize Yatırım Yapılacağının Analizi ve Karar Verilmesi: Bu husus oldukça önemlidir. Merkez Bankasının döviz kurlarına müdahalesi, altın kurundaki artışar, ülkeler arası ekonomik, askeri, politik veya siyasi durum gibi faktörler, altın rezerv kaynaklarının azalması, doğal afetler, Avrupa ülkeleri ve Amerika’daki enflasyon oranlarındaki dalgalanma gibi etmenler döviz piyasası ve Türk Lirası arasındaki değer farkını değiştirebilen hususlardır. Tüm bu etmenler döviz kurlarını oldukça değiştirebildiğinden, yatırımcıların kar elde edebilmek için takip edilmesi gereken hususlardır.
  • Kur Tahminleri: Birçok yatırımcı zaman içeriside oluşmuş deneyimlerine dayanan tahminleri ile döviz alım satımına karar verir. Bu tahminler kişilere zaman zaman yükse karlar ettirdiği gibi, büyük paralar da kaybettirebilmektedir. Tahmin yöntemi ile döviz işlemleri yapan veya yapacak olan yatırımcıların riski göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Deneyime Göre Piyasa Belirlemek: Döviz yatırımı yapmaya yeni başlayan kullanıcıların, daha küçük ve daha risksiz hareketleri benimsemeleri, deneyim kazanana ve piyasa hakkında bilgi sahibi olunana kadar riskten uzak durum yatırımlarını büyütmeleri, daha sonra risk = bilgi eşitliği sağlandığında, doğru piyasada doğru miktarlarda alım satım yapmaları önerilmektedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.