Banka & Finans

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Kartı Çıkar Mı?

Bankalardan kredi veya kredi kartı alabilmek için bazı şartların sağlanması gereklidir. Nitekim bankalar, verdikleri kredi ve kredi kartlarının ödenmeme riskini en aza indirmek adına aldıkları her başvuruyu detaylı olarak incelerler. Bu anlamda bankalar, insanlar hakkında detaylı bilgi edinebilmek için Kredi Kayıt Bürosunu kurmuştur. KKB bankalardan aldığı veriler uyarınca kişilere ait kredi notu hesaplamaktadır. Bu kapsamda kredi veya kredi kartı başvurusu alan bankalar öncelikle başvuru sahibinin bankalar nezdinde bulunan kredi notunu inceler. Kredi notu düşük olanların kredi veya kredi kartı alması istisnalar haricinde mümkün değildir.

Kredi notu; müşterilerin daha önce kullanmış oldukları banka hizmetlerine göre belirlenir. Özellikle daha önce bankadan kredi veya kredi kartı alıp da borçlarını düzenli olarak ödeyen kişilerin kredi notları yüksek olur. Ancak tam aksi durumda olan kişilerin ise, ne yazıkki kredi notlar düşük olacaktır. Bu anlamda bankadan kredi kartı veya kredi almak isteyenlerin ilk olarak kredi notlarını yükseltmeleri gerekecektir.

Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Kredi Notu

Kredi notu; 0 ila 1900 puan arasında bir değeri temsil eder. 1500 ve üzerinde bir puana sahip olan kişiler, bankalar açısından güvenilir müşteri olarak nitelendiriliriken 1500 ve altı olanlar nispeten riskli müşteri grubunda yer alırlar. Bu anlamda kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunan bir kişinin talebinin kabul edilmesi için en azından 1000-1100 puan üzerinde az riskli kategorisinde yer alması gereklidir.

Bu kapsamda kural olarak kredi notu düşük olanlara kredi kartı çıkması pek mümkün değildir. Ancak bazı bankalar hem insanlara bir şans vermek hem de müşteri potansiyelini artırmak amacıyla düşük limitlerde kredi kartları verebilirler. Nitekim öğrencilere ve ev hanımlarına 1.000 – 2.000 TL arasında ufak miktarlı kredi kartları verilmektedir. Eğer kredi notunuz düşük ve iyi bir geliriniz de yoksa düşük limitli kredi kartlarına başvurabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Kartına Nasıl Başvurabilir?

Kredi notu düşük olan kimseler, kredi kartını almak istediği bankanın; internet veya mobil bankacılığını kullanarak yahut şubelerine giderek kredi kartı talebinde bulunabilir. Ancak kredi notunun düşük olması nedeniyle başvurularının reddedilmesi için doğrudan şube aracılığıyla başvuru yapılmasını tavsiye ederiz. Şubeden yapılacak başvurularda doğrudan müşteri temsilcisi ile iletişime geçileceği için düşük limitli kredi kartı alınabilir.

Kredi kartına başvurularının kabul edilmesi için ispatlanması gereken diğer husus gelir seviyesidir. Nitekim ciddi bir geliri bulunan ve bunu SGK, maaş bordrosu, vergi beyannamesi, banka kayıtları gibi resmi evraklar üzerinden kanıtlayan kimseler, bankanın incelemesinden sonra kredi kartı sahibi olabilirler. Bu anlamda kredi kartı düşük olanların gelir seviyeleri üzerinden yürümelerini tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu