Nedir?

Açlık Sınırı Nedir? Yoksulluk Sınırı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yoksulluk Sınırı Nedir? Açlık Sınırı Nedir? Türkiye’de Ne Kadar?

Açlık sınırı nedir? Yoksulluk sınırı nedir? Sorularının cevabı farklı olarak hesaplanıyor. Enflasyonun giderek yükseldiği ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırı da buna bağlı olarak daha derin bir sorun hâlini alıyor.

Peki, bu iki terim ne anlama geliyor? Nasıl hesap ediliyor? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Açlık Sınırı Nedir?

4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı ‘açlık sınırı’ olarak adlandırılır. Bu sınırın hesaplanması sırasında minimum maliyet ve minimum kalori dikkate alınır.

Öte yandan açlık sınırı tespit edilirken; yaklaşık 4 kişiden oluşan bir çekirdek ailenin, ortalama standartlarda bir hayat sürebilmesi için gereken ihtiyaçları belirlenir.

Açlık Sınırı Neye Göre Hesaplanır?

Bunun için; biri 6 ila 15 yaş, diğeri 0-6 yaş aralığındaki 2 çocuğa sahip olan, 4 kişilik bir ailenin aylık temel gıda ihtiyaçlarını göz önüne almak gerekir. Güncel açlık sınırı belirlenirken şu besin grupları hesaba katılır:

  1. Pirinç, makarna,
  2. Un ve ekmek,
  3. Bakliyat,
  4. Meyve-sebze,
  5. Balık, et, tavuk,
  6. Peynir, yoğurt, süt.

İkinci etapta ise her besin grubunun aylık değeri tespit edilir. Bu kapsamda gözlemlenen elde edilen artış ve düşüşlerin ortalaması alınır.

Türkiye’de Açlık Sınırı Nedir?

TÜRK-İŞ’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre Mayıs 2023 itibariyle 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 10 bin 362 lira düzeyindedir. Bu miktar Nisan 2023 tarihinde ise 10.135,50 TL olarak hesaplanmıştı.

Yoksulluk Sınırı Nedir?

Bu ise 4 kişilik bir ailenin zaruri ihtiyaçlarının, minimum olarak, Türk lirası cinsinden hesaplanmasıdır.

Başka bir ifadeyle; yaşamını yeterli standartlarda devam ettirebilmek için gereken asgari gelir miktarı, ‘yoksulluk sınırı’ olarak tanımlanır. Enflasyon artışı yoksulluk sınırının da yükselmesine yol açar.

Yoksulluk Sınırı Neye Göre Hesaplanır?

Bu; yetişkin bir bireyin, yaşamını kabul edilebilir seviyede, normal bir standartla sürdürebilmesi için 1 yıl boyunca tüketebileceği kaynaklar düşünülerek hesap edilir. Söz konusu kaynakların değeri toplanarak ortalaması üzerinden bir hesaplama gerçekleştirilir.

Bunlara gıdadan giyime pek çok şey dâhildir. Yakıt, elektrik, su ve kira gibi konut giderleri; sağlık, ulaşım, eğitim ve buna benzer ihtiyaçlar da değerlendirilir.

Türkiye’de Yoksulluk Sınırı Ne Kadar?

Mayıs 2023 tarihinde ülkemizdeki yoksulluk sınırı 4 kişilik bir aile için 33.752,48 lira olarak belirlendi. Bekâr bir çalışan için ise bu maliyet, ayda 13.439,41 lira olarak hesap edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu