Anadolubank Kimin Güvenli Midir?

Banka denildiği zaman insanların aklına ilk olarak birkaç büyük ve bilinen banka gelir. Bunların haricinde ülkemizde faaliyet gösteren ve daha bilinen bankalar da vardır. Anadolubank da bunlardan birisidir. Fakat Anadolubank’ın çok fazla bilinmemesinden dolayı insanlar, bu bankanın güvenli olup olmadığı konusunda bazı şüpheler yaşamaktadır. Bu yazımızda Anadolubank kimin, ne zaman kurulmuştur, daha önce soruna neden olmuş mudur, Anadolubank güvenli midir gibi sorulara cevap vereceğiz ve böylece aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğiz.

Anadolubank Kimin?

Anadolubank, çok uzun zaman önce devlet tarafından dış ticareti desteklemek için kurulmuştur. Yani ilk kurulduğunda bir kamu bankasıydı. 29 Aralık 1961 tarihinde, Buğday Bankası ile Türk Ekspres’in birleşmesiyle kurulmuştur. Kurulduğunda bankanın sadece 31 şubesi ve 45 milyon TL de sermayesi vardı. Bankacılık piyasasına hızlı bir giriş yapan Anadolubank, 1987 yılına gelindiğinde 130 şubeye ve 75 milyar TL sermayeye ulaştı. 1988 yılında Türkiye Emlak Kredisi Bankası ile birleşti ve Türkiye Emlak Bankası adını aldı. Buraya kadar olan bölüm, bankanın kısa bir tarihidir.

Anadolubank’ın günümüzde faaliyetlerine başlaması 1997 yılında gerçekleşmiştir. Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan bankayı HABAŞ Grubu 1997 yılında satın almıştır. Satın alındığında sadece 3 şubeye sahip olan banka, günümüzde ise 100’den fazla şubeyle hizmet vermektedir.

Anadolubank Güvenli Midir?

Anadolubank’ın kısa tarihi yukarıda yer almaktadır. Bu tarih incelendiğinde bankanın köklü bir geçmişe sahip olduğu görülecektir. Son dönemlerdeki yükselişi de dikkate alındığında, insanların daha fazla ilgi göstereceğini söylemek yanlış olmaz. Peki, Anadolubank güvenli midir? Bu sorunun cevabı direkt olarak bankayla değil, denetim sistemi ile ilgilidir.

Türkiye’deki bütün bankaları olduğu gibi Anadolubank’ı da BDDK denetler. Yapılan bütün işlemleri sistemden takip eden BDDK, insanların bir anlamda paralarını korur. Bu kurumun denetlediği bankaların tamamında devlet güvencesi vardır. Buna göre 100.000 TL’ye kadar olan para, banka batsa dahi devlet tarafından ödenir. Fakat bunun üzerindeki miktar için devlet garantisi olmadığının bilinmesi gerekir. Burada belirtilen hususların sadece Anadolubank için değil, Türkiye’de faaliyet gösteren bütün bankalar için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı BDDK tarafından aksi belirtilmedikçe Anadolubank için güvenli bir bankadır denilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell