Güncel Bilgi

Banka Maaştan Kesinti Yapabilir Mi? Maaşa El Koyabilir Mi?

Banka Maaştan Kesinti Yapabilir Mi? Maaşa El Koyabilir Mi?

Bu yazımızda birçok emeklinin ve maaş sahibi insanın aklında olan önemli sorulara cevap vermeye çalışacağız. Genellikle bankalardan kredi çekerken, banka sizlerden teminat isterler. Bu teminatlar ev ya da arabanın yanı sıra kişilerin maaşları da olmaktadır. Özellikle de kredi çekerken maaş bordonuzu vermeniz gerekmektedir. Çünkü bankalar çekmiş olduğunuz, ev kredisi, araba kredisi, çeyiz kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerinde ödemeler yapılmadığı zaman ilk iş olarak en likide form olan maaşı kullanmak isterler. Bu yüzden de kredilerin ödenmemesi halinde maaşlardan kesinti yapılabilir.

Bu kesintiyi sizlere şu şekilde açıklamak isteriz. Siz bankaya gittiniz ve kredi talebinde bulundunuz. Emekli olduğunuzu ve her ay emekli maaşınızdan başka bir gelire sahip olmadığınızı düşünelim. Maaşınız normal şartlarda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. maddesinde sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken kurum prim alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği belirtilmiştir. Yani aslında maaşınız normal şartlar içerisinde kolay kolay haczedilemez.

Çalışanların Maaşındaki Durum Ne?

Çalışanlar için ise ayrı bir düzenleme vardır. Bu düzenleme ise şu şekilde olmaktadır. İcra İflas Kanunu 83. maddede “Kısmen haczi caiz olan şeyler ” başlığı çalışanların maaşının haczini özel olarak düzenlenmiş. Madde başlığından da anlaşılacağı üzere çalışanın rızası olmadan maaşının ancak bir kısmı haczedilebilir, o da maaşın en fazla dörtte biridir. Çalışanların da maaşı rıza göstermedikleri sürede dörtte bir oranından daha fazla haczedilemezdir.

Peki ya Bankalar Maaşlara Nasıl El Koyuyor?

Bankalara gidip kredi çektiğinizde sizlere bir taahhütname verilmektedir. Bu taahhütnameyi çoğu insan okumadan imzalar. Ama bu yazıda özellikle de 12 punto ile herhangi bir ödeme olmaması durumunda maaşınıza el konulacağını söylemektedir. Yani sizler aslında kredi çekerken bunu onaylamış ve bankaya maaşınıza el koyma yetkisi vermiş oluyorsunuz. İyi bir şekilde okumadan kesinlikle bir dosya imzalamamalısınız. Yine de aklınızda herhangi bir soru işareti var ise bunu avukatlarla görüşüp, karşı dava açabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.