Kefillikten Vazgeçme Nasıl Olur?

Senette veya bankada o zaman ki durumlara göre kefalet olduğunuz kişiye artık kefil olmak istemiyor musunuz? Nasıl sona ereceği, kefile haciz gelecek mi diye merak ediyorsanız mutlaka bu konumuzda yer alan bilgileri okumalısınız.

Banka Kefilliğini İptal Etme

Arkadaşınız ya da bir yakınınız kredi çekecek fakat kefil olmanızı istiyor. Çünkü kendisinin yeterli kredi puanı veya da kanıtlayabileceği bir gelir belgesi yok. Sizde kendisine yardım etmek amacıyla kefil oldunuz. Günler geçti, kefil olduğunuza pişman olabilecek bir olay yaşadınız ya da kefil olduğunuz adam birden değişiverdi. Sizde onun yerine ödeme yapmaktan imtina ediyorsunuz. Öncelikle bilmeniz gereken şey şudur, siz bir adi kefil misiniz yoksa müteselsil kefil misiniz? Eğer siz müteselsil kefil iseniz banka ödemeyi alamadığı durumlarda hemen direkt sizden ödemeyi tahsil edecektir. Adi kefil olduğunuzda son çare olarak sizin kapınızı çalacaktır.

Kefillik Sonlandırılabilir Mi?

Yeni borçlar kanununa göre kefillikler belirli bir vakte kadar belirtilebilir böylece siz kefil olduğunuzda iki yıllık süreyle ya da üç yıllık süreyle kefilliğinizin sonlanacağını kefalet sözleşmesinde bankaya iletebilirsiniz. Bu durumda birkaç kıstas bulunuyor. Sorunun cevabı genel olarak, evet kefaletinizi sonlandırabilirsiniz. Bu durumlardan bazıları;

Kredi tutarının kefil olduğunuz kişiye geçmediği durumlarda kefillik talebinden feragat edebilirsiniz.

Kefalet sözleşmesinde bitiş tarihi yazıyorsa bittiği tarihte kefiliniz sonlanacaktır.

Bazı bankalarda kefillik zamana göre düşebilir. Örneğin yıllar öncesinde kefil olduğunuz ama şu an konuşmadığınız biriyle alakalı kefilliğinizde korkulacak bir şey yoktur. 10 sene önceki kefillikleriniz zaman aşımına uğrar.

Eşinizin izin vermediğini beyan ederek kefilliğinizden cayabilirsiniz.

Bankaya kefil olduğunuz kişinin sizi yanılttığını, kefil olduğunuz kişinin mal varlığını yalan beyan ederek sizi kandırdığını beyan ederseniz çeşitli bürokratik yazılardan sonra sizlerin banka nezdinde kefilliği düşebilir fakat bu her bankanın pek yanaşmadığı bir tercihtir. Bunun için elinizde güçlü bir delil olması sizin için artı değer katacaktır.

En muhtemel ihtimal de dava açabilirsiniz. Eğer kredisine kefil olduğunuz biri kasıtlı olarak ödeme yapmıyor ve sizi zorluyorsa kendisine dava açarak mahkemeler önünde bu statünüz düşürülür.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.