ref: refs/heads/v3.0

  Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 3 Önemli Adım

  Yazın saç bakımı, güneşe çok maruz kalmamız dolayısıyla iyice önem kazanıyor. Zira güneş ışınları saçlarda bulunan keratin tabakasını olumsuz etkileyip dökülme ve kuruluk gibi sorunlara yol açabiliyor.

  Öte yandan havuz ve deniz suyunun etkisi nedeniyle de saçların kurulması, kırılması ve matlaşması gibi problemler yaşanabiliyor. Bundan dolayı saçların özellikle yaz mevsiminde düzenli olarak – saç yapısına uygun – ürünlerle nemlendirilmesi gerekiyor.

  Yazın Saç Bakımı için Tüyolar

  Daha parlak, canlı ve dolgun görünümlü saçlara sahip olmak hepimizin hayali. Ne var ki, mevsim geçişleri bazen bu durumu zorlaştırabiliyor. Güneşin zararlı ışınlarına maruziyet, ‘nasıl olsa hava sıcak olduğu için hemen kurur’. diye saçları ıslak bırakmak veya yüksek ısıyla kurutarak üzerine bir de güneşe çıkmak… Tüm bu faktörler saçlarımızın yıpranmasına sebebiyet veriyor.

  Ancak onların sağlıkla uzamaya devam etmesini ve köklerini korumayı istiyorsanız, bakımını ihmâl etmemeniz gerekiyor.

  İşte, püf noktalarıyla yaz mevsiminde saç bakımı önerileri:

  1.   Adım: Koruma

  Güneşin saç diplerinize zarar vermemesi adına nemlendirici ürünler kullanmayı unutmayın. Ayrıca havuzdaki klor, deniz suyundaki tuz da saçları olumsuz etkilediği için bu tür aktivitelerden sonra saçlarınızı mutlaka yıkayarak iyice arındırın.

  2.   Adım: Besleme:

  Saçların diplerden uçlara doğru beslenmesi için geliştirilmiş serumlar ve bakım kremleri mevcut. Bunları saç türünüze uygun bir şekilde tercih ederek saçınızdaki yıpranmanın önüne geçebilirsiniz.

  3.   Adım: Canlandırma:

  Düzleştirici, saç maşası gibi ürünleri çok sık kullanmak, sürekli fön ve benzeri uygulamalar yaptırmak bir yerden sonra saçların cansızlaşmasına, sönük görünmesine yol açıyor. Bu yüzden söz konusu şeylerde ölçülü olmak gerekiyor. Ayrıca uzmanlar, hacim vermek için saç tipine uygun şekillendirici köpükler kullanmayı tavsiye ediyor.

  Yağlı Saçlar için Yaz Bakımı Nasıl Yapılır?

  Eğer saçınız hızlı yağlanmaya elverişli bir yapıdaysa, yaz mevsiminin sizin için kâbusa dönüşmesi muhtemel. Aşırı terlediğimiz bu dönemde normal saçların dahi çabuk yağlandığı bir gerçek.

  Fakat yağlanıyor diye de sürekli yıkamak saçları yıpratıyor. Bu noktada ise etkili bir çözüm olarak saç bakım yağları imdada yetişiyor. Saçlarınızı güçlendirmek ve yağ oranını dengelemek için kullanacağınız bu bakım yağlarının doğal olmasına özen göstermelisiniz.

  Örneğin, şunlardan birini tercih edebilirsiniz:

  1. Argan yağı,
  2. Hindistan cevizi yağı,
  3. Zeytinyağı,
  4. Jojobo yağı,
  5. Badem yağı.

  Diğer taraftan yazın saç bakımı yaparken doğru şampuan seçmeye de özen gösterilmeli. Bunun için sülfat, SLS ve paraben gibi kimyasallar barındırmayan, doğal içerikli, organik şampuanlara yönelmeli.

  Aynı zamanda saçlarının çok fazla yağlanmasından muzdarip kişiler kullandığı saç kremi oranını da sınırlandırmalı. Yalnızca uçlara az miktar saç kremi sürmekle yetinmeli ve işi abartmamalı.

  Elektriklenen Saçlarda Yaz Bakımı Nasıl Olmalı?

  Güneş ve tuzlu su, saçların kabarık bir görünüm kazanmasına da neden olabiliyor. Böyle bir durumda en iyi çözümü nemlendirici maskeler sunuyor.

  Bunları dipten uca düzenli biçimde uygulayarak saçlarınızı onarmanız ve kuvvetlendirmeniz mümkün.

  Öte yandan saçları ıslak iken taramak da elektriklenmeyi ve kırılmayı azaltıyor. Tam tersi kuru tarama yapmak ise kabarmayı ve aşırı yıpranmayı tetikliyor.

  Umarız ki 2023 yazı hem saçlarınız, hem de sizin için çok güzel geçer!

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.