Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir?

Bitcoin soğuk cüzdan, Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi kripto paraların güvenli olarak tutulmasına imkan veren offline bir cüzdan hesabıdır. Sıcak cüzdanlardan farklı olarak internet ile bağlantısı olmayan soğuk cüzdanların hacklenmesi mümkün değildir. Nitekim daimi olarak kripto para alım satımı yapmayan kişilere; Bitcoinlerini soğuk cüzdanlarda bekletmeleri tavsiye edilir.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve kripto paraların bir anda patlamasıyla beraber milyonlarca insan kripto para almak için birbiriyle yarışır hale geldi. Birçok insan ileriye yatırım olması amacıyla binlerce dolarlık Bitcoin yatırımı yapıyorlar. Ancak bu durumu değerlendirmek isteyen emek hırsızları; kripto para sahiplerinin hesap cüzdanlarını hackleyerek insanların Bitcoin bakiyelerini çalıyorlar.

Yaşanan hırsızlık olaylarının engellenmesi amacıyla çalışmalara başlayan firmalar; nispeten daha güvenli olan bitcoin soğuk cüzdanları piyasaya sürdüler. Soğuk cüzdanları; kağıt cüzdan ve donanımlı cüzdan olmak üzere de ikiye ayırabiliriz. Soğuk cüzdanlarda bulunan bakiye kripto paralara ancak Hesap Keyini bilen kişiler erişebilir. Bu anlamda hesap sahibinin kendisine özel olarak verilen Hesap Key numarasını kimseyle paylaşmaması önemlidir. Hesap Key olmadan bir başkasının hesaba erişemeyeceği de göz önünde bulundurulduğunda soğuk cüzdanlardan bitcoin çalınması neredeyse imkansızdır.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Bitcoin soğuk cüzdanlar; kağıt cüzdan yahut soğuk hava deposu olarak bilinen donanım cüzdanları aracılığıyla kullanılabilir. Kağıt cüzdanlar; online kripto para depolama siteleri tarafından sağlanan ve bir masaüstü uygulaması olan cüzdan türüdür. Bu açıdan donanım cüzdanına para vermek istemeyenler ücretsiz olarak kağıt soğuk cüzdanları kullanabilirler.

  • Kağıt Cüzdan Nasıl Kullanılır

Bitcoin kağıt cüzdan kullanmak için öncelikle bitcoin.com gibi bir site üzerinden kağıt cüzdan oluşturmanız gereklidir. Online siteler aracılığıyla oluşturduğunuz kağıt cüzdanınızın, hesap adresi ile key bilgisini bir yere not alın. Nitekim kağıt cüzdanınıza ait hesap keyi kaybederseniz; hesaba erişmeniz imkansız hale gelecektir. Bitcoin sitesi üzerinden yahut başka bir soğuk cüzdan sitesi üzerinden oluşturduğunuz kağıt cüzdanınızı, bilgisayar masaüstüne indirip kullanabilirsiniz. Aktif hale gelen bitcoin adresinize istediğiniz türden kripto para gönderebilirsiniz.

  • Donanım Cüzdan Nasıl Kullanılır

Hardware olarak da bilinen donanım cüzdanlar; bitcoin vb. kripto paraları saklamak için en güvenilir cüzdanların başında gelir. Nitekim donanım cüzdan üzerinden oluşturulan bitcoin hesabına aktarılan kripto paralar, donanım cüzdanında internetten ve sanal ortamdan bağımsız olarak bekletilirler. Bu sayede cüzdan sahibi istemediği sürece cüzdan hesabından bir işlem yapılamaz.

Donanım cüzdan aracılığıyla Bitcoinlerini saklamak isteyenler öncelikler Ledger, Nano veya Trezor gibi markaların bir adet donanım cüzdanını almaları gereklidir. Akabinde aldıkları markanın kullanım talimatlarına göre soğuk cüzdanın kurulumunu yapabilirler. Ancak donanım cihaz için belirlenen Hesap Keyi bir yere kaydetmey unutmayın. Aksi halde Hesap Keyi unutursanız, hesabınıza erişmeniz mümkün değildir.

Bitcoin Soğuk Cüzdanı Kimler Kullanabilir

Bitcoin soğuk cüzdanı, öz itibariyle tüm Bitcoin sahipleri kullanabilirler. Ancak soğuk cüzdanların offline bir hesap olmasından dolayı; sürekli kripto para ile alışveriş yapan kişiler için soğuk cüzdanlar pek kullanışlı değildir. Bunun dışında yüklü miktarda kripto parası bulunan, üçüncü şahıs firmalara güvenmek istemeyenler, paralarının gizliliğine önem veren kişilerin soğuk cüzdan kullanmaları daha yararlı olacaktır.

Soğuk Cüzdan Güvenilir Midir?

Bitcoin soğuk hesap cüzdanlarına erişebilmek için ilk şart cüzdanın Hesap Keyinin bilinmesidir. Hesap Key şifresini bilmeyen biri soğuk cüzdana bağlanamayacağı gibi herhangi bir işlem dahi yapamaz. Bu anlamda soğuk cüzdanlar için oldukça güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak teknik altyapısı gereği çevrımdışı olan soğuk cüzdanlara bilgisayar üzerinden erişildiği durumlarda soğuk cüzdanın hacklenme ihtimali artmaktadır. Bu açıdan soğuk cüzdanlarınızı, zor durumda kalmadıkça kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.