Su Faturası Hesaplama

su faturası hesaplama yolu ile harcadığınızdan fazla fatura ödediğinize dair kuşku duyuyorsanız bu kuşkudan kurtulabilirsiniz. Peki su faturası nasıl hesaplanır? Su faturası hesaplamak için bilmeniz gereken bilgiler nelerdir?

Su hizmeti ülkemiz sınırlarında bulunan neredeyse bütün yaşam alanlarında bulunan ve devamlı olarak alınan hizmetlerden biridir. Daha önceleri su hizmeti kartı sistem ile alınmaktaydı. Kartlı sistem beraberinde hizmet almadan önce ödeme yapma yükümlülüğünü getirmekteydi. Bu durumda aldığınız hizmeti ancak suyun kaç metreküp olduğunu hesaplayarak öğrenebilmekteydiniz. Günümüzde kartlı su sistemi yerine faturalı su hizmeti alma sistemine bırakmıştır.

Su faturası hesaplama yolları ile aylık aldığınız su faturası hizmetinin miktarını öğrenebilir, ne kadar su harcadığınızdan ne kadar vergi ödediğinize kadar birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca su faturası hesaplama yolu ile harcadığınızdan fazla fatura ödediğinize dair kuşku duyuyorsanız bu kuşkudan kurtulabilirsiniz. Peki su faturası nasıl hesaplanır? Su faturası hesaplamak için bilmeniz gereken bilgiler nelerdir?

Su faturası hesaplamanın adım adım yollarını sizler için bu yazımızda derledik. Aşağıda yer alan hesaplama kısımlarını teker teker hesapladıktan sonra her bir hesaplama sonucunda ortaya çıkan miktarı toplayarak aylık toplam su faturası miktarınızı hesaplayabilirsiniz.

Su Faturası Nasıl Hesaplanır?

Su faturası hesaplamak için aşağıdaki alanları tek tek hesaplamalı ve hesaplama sonunda her birini toplamalısınız. Elde edeceğiniz miktar toplam fatura miktarınız olacaktır. Fatura hesaplarken kullanacağınız birim fiyatları kendi su dağıtım firmanızdan öğrenmeniz gerekir. Eğer su hizmeti aldığınız firma hakkında bilginiz yoksa bunu e-devlet üzerinden sorgulama yaparak ya da daha kolay bir yol ile elinizdeki faturanın üst kısmındaki logoya bakarak öğrenebilirsiniz. Su faturanız üzerinde yer alan bilgiyi öğrendikten sonra internet üzerinden su dağıtım firmanızın web sitesini bulmayı deneyin. Web sitesi üzerinden birim fiyatları öğrenebilir ya da su hizmeti aldığınız firmanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bu bilgileri alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir! Su Faturası Nasıl Ödenir?

Endeks Öğrenin

Su faturası hesaplarken endeks hesaplamak gerekir. Aylık olarak harcadığınız su miktarını hesaplamak için endeks öğrenmelisiniz. Bunun için de bir önceki faturanıza ihtiyacınız var. Bir önceki aya ait olan su faturası üzerinde bulunan son endeks bölümündeki miktarı not alın. Daha sonra su saatiniz üzerinde yer alan son endeksi not alın. Su saatinin üzerinde yer alan son endeksten bir önceki faturanızdaki son endeksi çıkarmalısınız. Böylece elde ettiğiniz endeks miktarı aylık su tüketimi hesaplarken kullanılacaktır.

Su Birim Fiyatı

Su birim fiyatı ilden ile değişim gösteren ve ilden ile değişen bir ücrettir. Su birim fiyatını su hizmeti aldığınız firmanın web sitesi üzerinden ya da müşteri hizmetleri üzerinden öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte su birim fiyatı tek başına hesaplama için yeterli değildir. Su birim fiyatı ile harcadığınız metreküp miktarını çarpmalısınız. Elde ettiğiniz miktar aylık harcadığınız suyun yalın hali ile ödemesidir. Bununla birlikte vergiler ve aldığınız hizmetlerin ödemelerini de hesapladıktan sonra her birini toplayıp aylık su tüketim miktarınızı bulabilir ve faturanız ile kıyaslayabilirsiniz.

Bakım Bedeli

Aldığımız su hizmetinin belli bir bakım bedeli bulunmaktadır. Sistemin düzenli olarak bakımı yapıldığı ve bu bakımın da su faturamıza yansıtıldığını ifade etmekte fayda var. Aylık faturalara yansıyan bakım bedelini hesaplamak için tek yapmanız gereken bakım bedeli miktarını öğrenmek. Bunu da hizmet aldığınız ilin belediyesinden ya da direkt olarak su hizmeti aldığınız firmanın web sitesini de ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Bakım bedeli belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle mutlaka hizmet aldığınız belediyenin kendisine ya da web sitesine ulaşmanız gerekmektedir.

Çevre Tüketim Vergisi (ÇTV)

Çevre tüketim vergisi de su hizmeti almak için devlete verdiğimiz vergilerden bir tanesidir. Her yıl düzenli olarak yeniden belirlenen ve değişiklik gösteren Çevre Tüketim Vergisi belirlenirken belli bir usul takip edilir. Tüm illerde harcanan metreküp başına belirlenen bir vergi miktarı ile çarpım sağlanır ve hesaplama gerçekleşir. Çevre Tüketim Vergisi hesaplamak için de verginin metreküp başına birim fiyatının öğrenilmesi gerekir. Bu hesaplamayı gerçekleştirmek için yine belediyenin sayfasından birim fiyatı öğrenmeniz mümkündür.

KDV

KDV açılımı ile Katma Değer Vergisi aylık olarak aldığımız su hizmetine eklenen bir devlet vergisidir. KDV miktarı su hizmeti için %8’dir. KDV sadece harcadığımız metreküp su miktarından gerçekleştirilmemektedir. Bununla birlikte Tüm vergiler ve işlemlerin sonunda toplam miktarın yüzde 8’i alınarak KDV ödemesi olarak faturaya eklenir.

Su Faturası İndirimi

Su faturası indiriminden yararlanmak için şehit yakını, gazi ya da engelli vatandaş olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Halihazırda başvurusu yapılmış olan vatandaşların su faturası indirimi %50 olarak belirlenmiştir. Eğer su faturası indiriminden faydalanıyorsanız toplam fatura miktarınızı hesapladıktan sonra tam olarak ikiye böldüğünüzde elde ettiğiniz fatura miktarı aylık faturanız olacaktır.  

İlginizi Çekebilir! Doğalgaz Faturası Nasıl Hesaplanır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell