Nedir?

Garanti BBVA Nedir?

Garanti BBVA, İspanyol Bankacılık devi BBVA firması ile Garanti Bankasının ortaklığı neticesinde Ülkemizde Garanti Bankası’nın hizmet vermeye devam edeceği yeni (adıdır) ismidir.

İspanyol bankacılık devi BBVA firması Türkiye’de ki bankacılık sektörüne çok değil yaklaşık 9 yıl önce Garanti Bankası ile kurduğu ortaklık aracılığıyla girdi. İspanyol bankasının Türkiye piyasasına ilgisini Garanti bankasındaki hisse yarışından anlayabiliriz. Tabi Türkiye banka piyasasına girişi 2010 yılına rastlamakta ve ülkemizde marka tanınırlığı geçmişi olmayan İspanyol bir banka olan BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) 2010 yılı içerisinde 5.8 milyar dolar karşılığında Garanti Bankası hisselerinin yüzde 24.89 na ortak oldu.

Garanti Bankası aracılığıyla Doğuş grubu ile ortaklık ilişkisine giren BBVA 2017 yılına kadar geçen sürede faaliyetlerini sürekli arttırmış ve 2017 yılı itibariyle ortağı olduğu Garanti Bankası’ndaki hisselerini arttırmak istemiştir. Bunun sonucunda gerçekleşen yeni satın alma ile BBVA şirketinin banka üzerindeki hissesi yüzde 49.85’i bulmuştur.

Garanti Bankası İspanyollara Mı Satıldı?

BBVA’nın 49.85 lik Garanti bankası hissesini almasıyla birlikte bankanın neredeyse yarısına ortak olmuş, bu ortaklık ise medyada  “Garanti Bankası İspanyollara satıldı.” şeklinde yer bulmuştur. Bankada önemli bir hisseye sahip olan BBVA yürüttüğü dijital dönüşüm stratejisi doğrultusunda, gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından adını  “Garanti BBVA” olarak değişeceğini açıkladı.

Garanti Bankası Adı Değişecek Mi?

Yıllardan beri ülkemizde bankacılık sektörünün önde gelen yenilikçi bankası olan Garanti yeni ortak yapısı gereği isim değişimine gidiyor. BBVA firmasının neredeyse yarısına ortak olduğu bankanın yeni ismi Garanti BBVA olarak açıklandı.

Garanti Bankası ile Doğuş Grubunun Yolları Ayrıldı Mı?

Garanti Bankası bilindiği üzere Doğuş Grubu ile anılan ve grubun ortaklığı bulunduğu bankadır. Doğuş Grubu Garanti bankasında olan hisseleri azalsa dahi halen banka üzerinde hakkı bulunmaktadır. Sonuç olarak hisselerin çoğu İspanyol BBVA ya geçse dahi Doğuş Grubu ile Garanti Bankasının yolları ayrılmamıştır.

BBVA Markası Daha Öne Çıkacak Mı?

BBVA Grubu, Meksika’da BBVA Bancomer, Arjantin’de BBVA Frances, Amerika Birleşik Devletleri’nde BBVA Compass ve Peru’da BBVA Continental markalarıyla faaliyet gösteriyordu. Bu değişimlerle birlikte artık tüm alanlarda, BBVA markası ikinci isim olmaksızın tek olarak kullanılacak.

Türkiye’de BBVA markasının geleceği nedir?

BBVA’nın yeni marka stratejisi Türkiye’de de vücut bulacak. BBVA markası Garanti markası ve logosunun yanına eklenecek. Garanti Bankası bu strateji doğrultusunda gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasından sonra faaliyetlerini “Garanti BBVA” markasıyla sürdüreceğini açıkladı.

BBVA’nın yeni CEO su kimdir?

BBVA’da yapılan yönetim kadrosu dizaynı kapsamında 31 Aralık’ta başkan olarak atanan Carlos Torres’ten boşalan CEO görevine Türk bankacı Onur Genç getirildi. BBVA bu attığı adım ile Türk banka piyasasına dönük ciddi projeleri olduğuu göstermiştir.

BBVA’nın sahibi kimdir?

BBVA Grubunun günümüzde 137.000’i geçen çalışanı ve 750 milyar Euro’yu bulan net varlığı bulunmaktadır. 2019 haziran ayı sonlarına gelirken BBVA’da yönetim kurulu başkanlığını Carlos Torres yaparken, BBVA’nın CEO’su ise Onur Genç’tir.

BBVA’NIN Faaliyette Olduğu Ülkeler

 • Garanti Bankası
 • BBVA Frances
 • BBVA Prevision AFP
 • BBVA Şili
 • BBVA Kolombiya
 • BBVA Bancomer
 • BBVA Paraguay
 • BBVA Continental
 • BBVA Compass
 • BBVA Uruguay
 • BBVA Provincial
 • Simple Finance Technology Corporation

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu