Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi ve Destekleri

Dünya bal üretimi sırasında üst sıralara adını yazdıran Türkiye’de arıcılık faaliyetleri son yıllarda hızlı bir artış göstermeye başladı. Bu durumun farkında varan hükümet ise arıcılık faaliyetlerini arttırmak için üreticileri desteklemeye karar verdi. Bu destekler ise bir kamu bankası olan T.C. Ziraat Bankası yoluyla gerçekleştiriliyor. Ziraat Bankası arıcılık kredisi için sunulan ilk şart ise arıcılık faaliyeti ile uğraşan kişinin en az 50 adet arı kovanına sahip olması. İlk şartı bünyenizde barındırıyorsanız diğer aşamalara geçmek için hiçbir sıkıntı yok.

Peki T.C. Ziraat Bankası arıcılık faaliyeti yapan kişilere hangi alanlarda ve konularda kredi desteği veriyor? İşte bunların kısa bir listesi;

  • Eğer “Bombus Arısı” üretimi yapıyorsanız ve arılarınızın üretimi için bir binaya ihtiyacınız varsa bu binanın masrafları için kredi alabilirsiniz.
  • “Kraliçe arı” üretimi yapmak istiyorsanız ve elinizde minimum olmak üzere 100 adet kovan var ise iş alanınızı genişletmeniz için kredi alabilirsiniz.
  • 200 adetten daha fazla olarak elinizde kovanınız bulunuyorsa ve “Gezgin Arı” üretimi yapıyorsanız bu kovanların masrafları ve ek giderleriniz için kredi alabilirsiniz.
  • Bal süzme makinesi, arılı dolu kovan, arısız boş kovan, polen kurutma ve temizlemi cihazı gibi cihazların temini için kredi alabilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası, çiftçi ve hayvancı olan vatandaşların haricinde arıcılar içinde uyguladıkları bu kredi sistemi sayesinde Türkiye genelinde esnafa en çok yardımcı olan banka statüsündedir. Eğer arıcılık faaliyetlerinizi genişletmek istiyorsanız ilk olarak Ziraat Bankası’nı tercih etmeniz sizin lehinize olan bir durum olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell