Nasıl Yapılır?

Su Faturası Sorgulama Yolları

Su hizmeti hepimizin yaşam alanlarımızda zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz ve devamlı olarak aldığımız hizmetlerden biridir. Su hizmetinin ödemesini yapmak için iki seçeneğiniz bulunmakta. Kartlı su sistemi ve faturalı su sistemi ülkemizde kullanılan iki farklı su hizmeti faturalandırma kanalıdır.

Kartlı su sistemleri daha önceleri kullanılan ve günümüzde çok az kullanılan, yerini git gide faturalı sisteme bırakan bir sistemdir. Kart ile su hizmeti satın alan kişiler, hizmeti aldıktan sonra değil almadan önce ödeme yapmaktadırlar. Su faturası sorgulama işlemlerinde kartlı su kullananlar ve faturalı su hizmeti alanlar için farklılaşma bulunmaktadır. Peki su faturası nasıl sorgulanır? Su faturası hesaplama işlemi yapmak için gerekenler nelerdir? Su faturası sorgulamanın en kolay yolu nedir? Gibi sorular da yüksek su faturası sorunu ile karşılaşan birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Su faturası ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. İşte su faturası sorgulama yolları.

Kartlı Su Kullanıcıları için Harcama Sorgulama Yolu

Kartlı su kullanan kişiler için fatura sorgulama işlemleri mümkün değildir. Ancak kartın içerisinde bulunan bakiyenin, son kullanım ve öncelik kullanımların sorgulanması mümkündür. Kartlı su sorgulama işlemleri için hangi belediyeden su hizmeti aldığınızı öğrenmelisiniz. Hangi belediyeden su hizmeti aldığınızı öğrenmek için ise su kartınızın üzerindeki logoyu araştırabilir ya da yakınlarınızdaki su hizmeti kullananların hangi belediyeden hizmet aldığını öğrenebilirsiniz.

Hangi belediyeden su hizmeti aldığınızı öğrendikten sonra o belediyenin web sitesi adresine ulaşabilir ve oradan müşteri hizmetlerinin numarasını alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri aracılığı ile doğrudan kartlı su sisteminiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Faturalı Su Hizmeti Alanlar için Sorgulama Yolları

Daha önceden su faturası borcunuz olup olmadığını sorgulamak için farklı kanallardan yardım alabilirsiniz. Su faturası sorgulama yolu ile geçmiş faturalarınızın miktarlarını öğrenebilirsiniz. Böylece faturalarınızı kıyaslamanız da mümkün hale gelecektir. Peki su faturası sorgulama kanalları nelerdir?

PTT Şubeleri Aracılığı ile Geçmiş Faturaları Sorgulama

PTT şubeleri aracılığı ile geçmiş dönemlerde fatura borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz ancak geçmiş faturalarınızın miktarını öğrenmeniz mümkün değildir. Size en yakın PTT şubesi üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür. PTT Şubelerinin konumlarını öğrenmek ve size en yakın PTT şubesini bulmak için ise PTT web sitesini kullanabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Su Faturası Sorgulama

Su faturası sorgulamanın en kolay ve hızlı yollarından biri de e-devlet sistemi üzerinden su faturası sorgulamak olacaktır. Bu sorgulama sayesinde geçmiş dönemlere ait faturalarınızı sorgulayabilirsiniz. Ödenmiş olup olmadıklarından fatura miktarlarına ve fatura görüntülerine kadar e-devlet sistemi aracılığı ile ulaşmanız mümkün.

Geçmiş aylara ait faturalarınızı kıyaslamak için fatura görüntülerini indirebilirsiniz. Ayrıca aylık olarak gelen faturalarınızın harcadığınızdan fazla geldiğini düşünüyorsanız faturalarınıza itiraz edebilirsiniz. Su faturası itiraz kanalları ile faturanıza itiraz ettikten sonra yasal bir süreç başlatmış olursunuz. Su faturanızın harcadığınızdan fazla geldiğini düşünüyor ancak emin oluyorsanız faturanızı hesaplamayı deneyebilirsiniz. Su faturası hesaplama hakkında merak edilenler için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Su Faturası Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemine kendi TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Su faturası sorgulama ekranını arama butonundan arayabilirsiniz. Daha sonra da hangi belediyeden su hizmeti aldığınızı belirterek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Su Hizmeti Aldığınız Belediye Üzerinden Su Faturası Sorgulama

Su hizmeti aldığınız belediye üzerinden su faturası sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlgili belediyenin web sitesine girerek varsa fatura sorgulama alanını kullanarak ya da müşteri hizmetleri üzerinden geçmiş dönemlere ait su faturalarınızı tespit etmeniz mümkündür.

Belediyelerin web siteleri üzerinden su faturası sorgulama işlemlerini gerçekleştiremediğiniz takdirde web sitesinde bulunan müşteri hizmetleri numarasından abone numaranız ile de geçmiş dönemlere ait sorgulama yapmanız mümkün. Eğer su faturası sorgulama işlemi sonunda faturanızın harcadığınızdan çok daha fazla miktarlarda geldiğini düşünüyorsanız. Faturanıza itiraz edebilirsiniz. Su faturası itiraz yolları hakkında bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Su Faturası İtiraz Yolları Nelerdir?

Hangi Belediyeden Su Hizmeti Aldığımı Nasıl Öğrenirim?

Su hizmeti alırken belli belediyelerden üzerinden hizmet alırız. Aldığınız su hizmetini hangi belediyeden aldığınızı öğrenmek için su faturanızın sol üst ya da sağ üst kısmında bulunan hizmet aldığınız belediye adını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra PTT şubelerine abone numaranız ya da tesisat numaranız ile giderek hangi belediyeden su hizmeti aldığınızı öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki kanalları kullanarak su faturası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm kanalların kullanılabilir olmasının yanı sıra en çok tercih edilen su faturası sorgulama kanalları e-devlet üzerinden su faturası sorgulama ve belediye aracılığı ile su faturası sorgulama kanallarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu