Bir Aracın Hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Bir aracın hasar kaydını öğrenme, sigortalı bir aracın sigorta teminatları içerisinde yer alan hasarlardan birisini alması ve buna bağlı olarak oluşan hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanarak bunun kaydının öğrenilmesidir. Daha açık bir ifade ile sigorta kapsamında olan hasarların bedeli, sigorta şirketleri tarafından ödenir ve bu ödeme, sisteme araç plakası üzerine kaydedilir. Bu kayıtlara ulaşarak bir aracın hasar kaydı öğrenilebilir.

Hasar kaydının öğrenilmesi, aracın mevcut durumu ile ilgili değil, geçmişi ile ilgili bilgi verir. Çünkü söz konusu hasar tamir edilmiştir. Fakat burada önemli olan hasarın boyutudur. Çünkü hasar miktarına göre aracın şimdiki değerinin ciddi şekilde etkilenmesi söz konusu olabilir. Bu durum, ikinci el araç alım satımı yapılırken büyük önem taşır ve bir tür dolandırıcılığın da önüne geçer.

Araç Hasar Kaydı Öğrenme

Araç hasar kaydı öğrenme için farklı yollar vardır. Eğer kendi aracınız için bu bilgiyi öğrenmek isterseniz, bunu ücretsiz olarak e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Fakat bahse konu işlemi farklı araçlar için yapmak isterseniz, e-devlet üzerinden böyle bir bilgiye ulaşmanız söz konusu dahi değildir. Bu noktadaki diğer yöntemler aşağıda yer almaktadır. Farklı plakalara ait hasar kaydı sorgulamaları şu şekilde yapılabilir:

  • Araç plakasını yazdıktan sonra 5664’e gönderin. Bu işlemi bütün operatörlerle yapabilirsiniz. İşlemin ücreti ise 8,5 TL’dir.
  • 11980 numaralı çağrı merkezinden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Bunun ücreti ise 4,5 TL’dir.
  • Bunlar dışında farklı internet siteleri üzerinden de ücretli olarak sorgulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Söz konusu işlemin merkezi TRAMER olup, buradan şase ve motor numarası ile de sorgulamalar yapılabilir. Hatta daha farklı bilgiler için sorgulama yapılması dahi söz konusudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell