İnternet Bankacılığından Döviz (Dolar ve Euro) Alım Satımı

İnternet Bankacılığı günümüzde her bankanın, bankacılık işlemlerinin daha hızlı, daha kolay daha güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla kullanıma sundukları bir dijital bankacılık platformudur.

Şubesiz bankacılık da denen İnternet Bankacılığı, özellikle son yıllarda hem bireysel hem de ticari / kurumsal kullanıcılarının günlük hayatta basit işlemler için bile olsa sık sık tercih ettiği bankacılık kanallarından biri haline gelmiştir. Kişi veya kurumların bankalarından temin ettiği şifre ve gizli bilgiler ile erişim sağlanabilen internet bankacılığı uygulaması ile, hem cep telefonu gibi mobil uygulamalardan, hem de bilgisayar veya tablet gibi cihazlarda kolaylıkla aktif halde çalışabilmektedir.

İnternet Üzerinden Döviz Alımı Satımı

Artık kişiler şubeye gitmeye gerek kalmadan oturdukları yerde, telefon veya bilgisayarlarını kullanarak bankalarından Türk Lirası cinsinden paralarını döviz olarak değerlendirme olanağına sahiptirler. Herhangi bir yardım almadan veya müşteri temsilcisine bağlanmaya gerek duyulmadan, kişisel şifre ve kullanıcı kodları ile girilebilen internet bankacılığı üzerinden Euro (€), Dolar ($), Pound (£) gibi birbirinden farklı birçok para biriminden olan döviz cinsine yatırım yapılabilir.

Hangi dövize yatırım yapılacağına karar verilmeden önce, piyasadaki gelişmeler, ülkemizdeki siyasi – politik durum, hangi döviz cinsi ile ilgileniliyorsa o döviz hakkında detaylı bilgi ve duyum alınmaya çalışılmalıdır.

İnternet Üzerinden Döviz Alımı Satımı Yapılırken Bilinmesi Gerenler:

İnternet bankacılığı olan ve bu kanal üzerinden döviz alım / satımı yapmak isteyen kişilerin tek yapması gereken, şifreleri ile bankanın internet bankacılığı sitesine giriş yaptıktan sonra Yatırımlar / Transferler gibi konu hakkında açılmış olan özel bölüme giriş yapılarak, yönlendiren direktifleri takip etmektir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve döviz bürosu ile paralel kurlar üzerinden fiyat veren banka kanalları üzerinden kolayca döviz alım satımı yapılabilir.

Bu işlemler öncesinde yatırımcıların bilmesi gerekenler:

  • Öncelikle bankalarda, herhangi bir işlem yapmadan evvel doldurulmuş ve imzalanmış bir müşteri sözleşmeniz bulunmalıdır. Bunu başvuru aşamasında banka şubesinizde imzalayabilirsiniz. Bu sözleşme resmi olarak bankanın müşterisi olduğunuzu, tüm hak ve yükümlülüklerinizi detaylı olarak belirten kapsamlı bir metindir.
  • İnternet bankacılığı üzerinden işlem yapılabilmesi için, müşteri temsilcisine bu talep iletilmeli ve gerekli başvurular yerine getirilmelidir.
  • Banka tarafından kişisel bilgiler (parola, kullanıcı kodu vb.) temin edildikten sonra güvenli bir şekilde giriş yapılmalı, işlemler bittiğinde herhangi bir güvenlik açığı oluşmaması adına tekrar güvenli çıkış butonu ile çıkış yapılmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.