.iso Uzantılı Dosya Nasıl Açılır?

Günümüzde büyük dosyalar arşive alınarak .iso dosyası olarak sıkıştırılmaktadır. Bu işlem sayesinde birden çok dosyadan kurtulmuş oluyoruz. Ama maalesef .iso uzantılı dosyaları açmayı bilmeyenler zorluk yaşamaktadır. Son zamanlarda internet sitelerinden yada torrent sitelerden indirdiğimiz oyun ve programlar .iso uzantılı olarak inmektedir. Bunun sebebi tüm dosyaları arşivleyerek tek dosya olarak bize sunmaktır.

Biz dosyayı indirdiğimizde yardımcı bir program sayesinde bu dosyayı açabiliyoruz ve dosyalara erişip kurulumu başlatabiliyoruz. Maalesef şuan için Windows işletim sisteminde .iso uzantılı dosyayı açan program yüklü değildir. Bu dosyayı açmak için yazımın devamında bulunan linkten programı indirebilecek ve iso uzantılı dosyaları açabileceksiniz. Ben yazıda .ios uzantılı dosyayı açarken POWERISO programını kullanacağım. Yazımın devamını okuyarak .iso uzantılı dosyayı nasıl açacağımızı öğrenebilirsiniz.

Dosyayı açmaya başlamadan önce ilk olarak PowerISO programını indiriyoruz. (PowerISO yazısına tıklayarak işletim sisteminize uygun olarak indirebilirsiniz.) Programı indirdikten sonra gerekli adımları takip ederek programı kuruyoruz. Program kurma işlemi bittikten sonra açıyoruz. Program açılınca sol üstte dosya sekmesine tıklıyoruz ve sonrasında aç yazısına tıklıyoruz. “ Gözat “ bölümü açacaktır, buradan .iso uzantılı dosyamız neredeyse onu seçiyoruz ve tamam butonuna tıklıyoruz.

Sonrasında sayfanın üst orta kısmında cd simgeli “ Çıkart “ butonuna tıklıyoruz. Çıkart seçeneğini seçtikten sonra, çıkarılan dosyayı nereye kaydedileceğini seçmemiz istenecektir. Buradan dosyayı çıkaracağımız yeri seçiyoruz ve “ Tüm Dosyaları “ işaretleyerek tamam butonuna basıyoruz. Dosyaları çıkartma işlemi, dosya boyutuna göre ve bilgisayarınızın performansına göre biraz zaman alabilmektedir. Çıkarma işlemi bittikten sonra dosyaları çıkarılması istenilen klasöre giderek dosyalarınızı görebilirsiniz.

İso uzantılı dosya çıkartma işlemini uygularken başka işlem yapmamaya özen gösteriniz. Aksi takdirde dosyalarınız bozuk olarak çıkartılabilmektedir. Eğer dosyalarınız klasörde gözükmüyor ya da çıkarılan dosyalar çalışmıyorsa çıkartma işlemini yaparken yanlışlık yapmışsınız demektir. Bu gibi sorunlar ile karşılaştığınızda programı kapatıp tekrar açın ve aynı adımları uygulayarak .iso uzantılı dosyanızı tekrar çıkartmaya uğraşın. İkinci seferde aynı bozukluk olursa .iso uzantılı dosyanız bozuktur demektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell