İşsizlik Maaşı Alana Kredi Çıkar Mı?

Krediler, günümüzde insanların farklı ihtiyaçlarının etkin bir şekilde karşılanması adına çok önemli roller oynar. Bazen bir ev ya da araba almak için kullanılan krediler, bazen de çok önemli bir ihtiyacın giderilmesini sağlar. Bundan dolayı insanların önemli bir kısmının kredilerden yararlandığını söylemek yanlış olmaz. Kredi kullanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekir. İşte tam bu noktada işsizlik maaşı alanların kredi kullanıp kullanamayacakları merak edilmektedir. İşsizlik maaşı alanlar kredi kullanabilir mi, bunun istenen şartlar nelerdir gibi soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Kullanabilir Mi?

Belirli bir süre sigortalı olarak çalışanlar, kendi istekleri haricinde işten çıktıklarında işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Son 3 yılda yatırılan prim sayısına göre işsizlik maaşı en az 6 ay, en fazla 10 ay boyunca ödenir. Bu süre içinde iş bulanların işsizlik maaşları kesilir. İşsizlik maaşı ortalama olarak 710 TL seviyelerindedir. İşsizlik maaşı ile genel bilgiler bu şekildedir.

Bankalar kredi verirken, kredi alan kişilerin ödeme noktasında zorlanmayacağından emin olmak ister. Bundan dolayı da kredi talep eden kişilerin gelirleri olması bankalar için son derece önemlidir. İşsizlik maaşının düşük sayılacak bir seviyede olması ve en fazla 10 ay sürmesi bankalar için olumlu bir durum değildir. Fakat buna rağmen bankalar kredi taleplerine olumlu yaklaşmakta ve işsizlik maaşı alanların taleplerini kabul etmektedir. Burada bilinmesi gereken temel mesele, bankaların verdikleri kredilerin genellikle düşük seviyeli olmasıdır.

İşsizlik Maaşı Alanlar Yüksek Tutarlı Kredi Kullanabilir Mi?

Yukarıda da bahsedildiği gibi işsizlik maaşı alanların kredi kullanmasında herhangi bir engel yoktur. Bankalar inceleme yaparken kişilerin gelir durumlarını ve kredi notlarını dikkate alır. İşsizlik maaşı almasına rağmen geçmişte bankalarla sorun yaşamayan kişilerin kredi notu yüksek olabilir. Fakat gelir seviyesinin düşük olması, yüksek tutarlı maaş alınmasına engel olacaktır.

İşsizlik maaşı alanların yüksek tutarlı kredi kullanabilmesi için bankaya kefil göstermesi ya da gayrimenkullerini ipotek ettirmesi gerekir. Böylece bankaların daha yüksek tutarlı kredi vermesi söz konusu olacaktır. Bunun haricinde ise bankalar tarafından dönemsel olarak yapılan kampanyalardan faydalanarak da yüksek tutarlı kredi çekilebilir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell