Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Günümüzde kredi kartı kullanmayan ya da kredi çekmeyen yoktur. Bankalar artık destek için başvurduğumuz yeni kapılardır. Mülk edinmek ya da tatile gitmek, eğitim masraflarını karşılamak için hemen hemen her aile kredi çekerek bu ihtiyaçları giderme yoluna gidiyor. Peki, bankalar her önünde gelene kredi veriyor mu? Tabii ki hayır. Bankalar müşterilerine destek sağlayacakları zaman her şeyi araştırıyorlar. Hatta daha önce banka müşterisiyseniz kendi veri tabanlarındaki bilgileri kullanıyorlar. Ancak müşterisi değilseniz Türkiye Bankalar Birliği ve Kredi Kayıt Bürosu’nda var olan kayıtlarınız kullanılıyor. Kredi Kayıt Bürosu’ndaki kayıtlı bilgiler daha önce çeşitli bankalarca birlik kurulup oluşturulmuş bir sistemdir. Her banka kendi müşterisinin kredi notu bilgisini girer böylece de her banka kendi bünyesinde risk analizi yapmış olur.

Kredi Çekmek İçin En Genel Şartlar

– Gelir belgesi olmalıdır.

– Sigorta girişinin en az 3 ay önce başlamış ve hala devam ediyor olması gerekir.

– Kredi notu yüksek olmalıdır ve kredi sicili temiz olmalıdır.

Artık bankalar eskisi gibi gelir belgesi zorunluluğu aramadığı için bazı bankalar özellikle ev hanımları, öğrenciler ve çiftçiler için kredi destek programları oluşturuyorlar.  Bu kişiler için özel kredi paketleri oluşturan çokça banka mevcuttur. Ayrıca bankalar değişen şartlarla birlikte en az 3 ay önce sigortalı bir işte çalışma şartını dahi aramaz oldular. Teminat gösterme ya da başkaca şartlarla bu durumu da göz önünde bulundurmayabiliyorlar.

 Bu şartlar arasında en gerekli ve bankaca göz önünde bulundurulan şart kredi notunun yüksekliği ve kredi sicilinin temiz olmasıdır. Peki, herkesin kredi notu var mıdır? Bankalarda vadeli hesap kullanmak, kredi kartı kullanmak ya da daha önce herhangi bir finansal ilişkide bulunma gibi durumlarda banka size kredi notu verir. Yapılan her işlem bankalar gözünde değerlidir. Ancak bunlardan en önemlisi kredi kartı kullanımıyla elde ettiğiniz kredi notunuzdur. Kredi kartı kullanırken; taksitleri ödeyebilmeniz ya da gününü geçirmemeniz, otomatik ödeme talimatlarınız, hesap hareketiniz, vadeden önce kredi kart borcunu ödemeniz gibi durumlar göz önüne alınır. Kredi borçlarınızı öderken zamanında ödemezseniz kredi notunuz düşer.

Bankalar kendileriyle daha önce hiç işlem yapmamış kişilere de kredi notu verir. Bu durumda daha önce bankalarla hiçbir finansal işlem yapılmamışsa bu kişilerin kredi notu 0 (sıfırdır). Çünkü bu durumda bankalar, kredi desteği sağlanıldığı takdirde müşterinin ödeme gücü ya da ödeme alışkanlığıyla ilgili hiçbir bilgi edinmediğinden bu müşterilere kredi vermeyi bir risk olarak görür. Geri ödeme durumu ve şekli bankalar için önemli olduğundan genelde bu kişilere bankaları nezdinde kredi kullandırmazlar.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

-Sıfır kredi notuna sahip kişiler; bankalardan kredi almak için riskli durumda görülür ve kredi alması düşüktür. Ancak kefil ya da ipotekle kredi kullanma imkanı vardır

-1- 699 kredi notuna sahip kişilerin; bankalardan kredi alma ihtimali çok düşüktür. Kefil ya da ipotekle kredi kullanma imkanı da düşüktür.

-700 – 1099 kredi notuna sahip kişiler; bankalardan kredi almak için orta riskli durumda görülür ve kredi alması düşüktür. Kredi kullanma olan kişilerdir

-1100 – 1499 kredi notuna sahip kişiler; bankalardan kredi almak için az riskli durumda görülür ve kredi alması gelirine bağlıdır. Kredi kullanma ihtimali olan kişilerdir

-1500 – 1699 kredi notuna sahip kişiler; bankalardan kredi almak için iyi durumda görülür ve kredi alması yüksektir. Herhangi bir kefil ya da ipotek istenmeden kredi kullanabilen kişilerdir.

-1700 – 1900 kredi notuna sahip kişiler; bankalardan kredi almak için çok iyi durumda görülür ve kredi alması çok yüksektir. Herhangi bir kefil ya da ipotek istenmeden kredi kullanabilen kişilerdir.

Kredi puanınız yüksek olduğu takdirde başka bankalara başkaca borcunuz da yoksa 3.000 TL geliriniz varsa 10.000 – 50.000 TL ye kadar kredi çekebilirsiniz. Ancak daha önce çekilmiş ve ödemesi bitmemiş ya da hali hazırda başka bir başvurunuz bulunuyorsa bu durumlarda banka, kredi vereceği miktarda kısıtlamalara gidebilir. Çünkü başka bankadan da çekilmiş ya da çekilecek kredi geri ödeme için bir risk oluşturur.

Kredi Notunun Yüksek Olmasının Yararları Nelerdir?

Kredi notu, bankalarca kredi desteği verileceği zaman ilk olarak bakılacak durumlar ve değerlendirilecek şartlardan biridir. Kredi notunuz yüksek olduğunda kredi gibi finansal işlemlerinizi daha kolay halledebilirsiniz. Ayrıca kredi notu yüksek olan kişilere bankalar farklı ve kimseye sağlamadıkları finansal kolaylıkları sağlayabilirler. Bu ayrıcalıklar; uzun vadeli kredi, yüklü miktarda kredi, ödenemeyecek taksitlerle ilgili başkaca kolaylıklar ve taksit kolaylıkları olabilir.

 Kredi notu iyi olan kişilerin finansal kurumlardaki ayrıcalıkları genel olarak şunlardır;

1. Tercihli müşteri konumuna gelmek

2. Uzun vade ve düşük faiz ile borçlanma ayrıcalığı,

3. Müşteriye daha esnek şartlar ve ödeme kolaylığı sunulur

4. Bireyselleştirilmiş ürün teklifleri,

5.Daha iyi hizmet kalitesiyle karşılaşma

Bu avantajlara bakıldığında mümkün olduğunca kredi notunu yükseltmeniz finansal ilişkileriniz ve kredi çekebilmeniz için iyi bir adım olacaktır. Kredi notu ve krediyle ilgili başkaca merak ettiğiniz bilgileri sitemizdeki diğer yazıları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.