Kredi kartını İnternet Alışverişine Açma-Kapama

Kredi kartlarından kaynaklanan güvenlik sorunlarının önüne geçmek için bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılması da bu türden bir düzenlemedir. Geçmişte bu türden bir düzenleme söz konusu değil ve kredi kartlarının tamamı internet alışverişine açıktı. Günümüzde ise kartlar internete kapalı olarak kullanılmaya başlar ve kullanıcılar kendi isteklerine göre kartları internet alışverişine açtırırlar ya da kapatırlar. Kötü bir sürprizle karşılaşmamak için kredi kartlarının internet alışverişlerinden önce kullanıma açtırılması gerekir. Bu yazımızda kredi kartını internet alışverişine açma ve kapama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Kredi Kartını internet Alışverişine Açma-Kapama Nasıl Yapılır?

Mevcut kredi kartlarının tamamı 2018 yılının Şubat ayında internet kullanımına kapatıldı. Bu tarihten sonra insanlar, aşağıda bahsedilen yöntemler sayesinde kartlarını internete açtırdı ya da kapalı olarak kullanmaya devam ettir.

Kredi kartını internet alışverişine açma ve kapama işlemi için farklı seçenekler söz konusudur. Bu seçenekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Banka şubeleri
  • İnternet bankacılığı
  • Mobil bankacılık
  • Banka ATM’leri

Yukarıdaki yöntemlerden istenilen tercih edilebilir. Fakat internet üzerinden bu işlemin yapılması son derece basit ve hızlıdır. Bundan dolayı internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullananların bu yöntemi tercih etmesi daha avantajlı olacaktır. İnternet bankacılığı kullanmayanlar müşteri hizmetlerine bağlanarak telefon bankacılığı üzerinden kredi kartlarını internet harcamalarına açtırabilir. Bunun dışında banka şubelerine giderek de söz konusu işlemin yapılacağının bilinmesi gerekir.

Kredi kartlarının internet harcamalarına kapatılması da benzer şekilde yapılır.

İnternet Harcamalarına Limit Belirleme

Kredi kartlarının güvenliğini daha etkin bir şekilde sağlamak isteyen kişiler, kredi kartlarının internet harcamalarında kullanılmasına istedikleri gibi limit, sınır koyabilirler. Bunun için yapılması gereken tek işlem, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığındaki ilgili menünün kullanılmasıdır. Söz konusu işlem sadece saniyeler sürer. Özellikle internet bankacılığı üzerinden limit istenildiği gibi anlık olarak değiştirilebilir. Örnek vermek gerekirse yüksek tutarlı bir harcama yapmanız gerektiğinde limiti artırabilir, harcamanızı yaptıktan sonra limiti tekrar eski seviyesine getirebilirsiniz. Limit belirleme işlemini banka şubelerinden de yapmanız söz konusudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell