Kredi Notu Artık E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Sorgulanacak

Bilindiği üzere kredi ve geçmiş finansal bilgiler ile birlikte devam eden kredi kredi kartı takibe düşen tüm borçların takibi artık e devlet üzerinden olacak tabi bu kişi ancak ayda bir kez ücretsiz olarak kullanabilecektir. Bu uygulama kredi notu hesaplamadan ziyade finansal geçmiş ve mevcut durum hareketlilikler görülecektir.

15/03/2019 tarihi itibarı ile ayda bir kez ücretsiz olmak üzere uygulama başlamaktadır.

e-Devlet‘e finans ve bankacılık alanında yeni bir hizmeti entegre ettiklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, artık kredi notunun daha doğrusu bankalardan bulunan kredi, kredi kartı ve finansal hareketlerin artık e devlet üzerinden takip edilebileceğini müjde olarak iletti.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden yarından itibaren ücretsiz olarak sunulmaya başlanacak. Daha önce ücret ödeyerek alınan bu hizmet, kişi başı ayda bir defa olmak üzere ücretsiz sunulacak. Vatandaşımız, bu hizmet ile evinde, internet üzerinden ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilecek.

Raporda, borç bilgileri banka ve finansal kuruluş bazında yer alacak. Vatandaş, tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz, komisyonlarını topladığında toplam borç tutarına ulaşabilecek. Ayrıca, son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borçlarını görebilecek.

E-Devlet’ten Kredi Notu Sorgulama

Öncelikle E-Devlet Şifrenizin olması gerekmektedir ister interneten ister e-devlet mobil uygulamasından kredi notunuz ile birlikte geriye dönük on yıllık finansal hareketlerinizi görmeniz artık mümkündür

Unutmayınız sadece https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden sorgulayınız aracılık yada ücret talep edenlere itibar etmeyiniz. Hayırlı olsun..