Kurban Bayramında Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

Bilindiği üzere Kurban bayramı dokuz gün tatil olarak belirlenmiştir.  Kurban Bayramı 28 Haziran 2023 tarihinde başlamaktadır. Resmi tatil 28 Haziranda başlayacak olup, 26 Haziran Pazartesi ile 27 Haziran Salı günü kadar olan süre ise kamu çalışanları için idari izin şeklinde olacaktır.

Pazartesi Bankalar açık olacaktır. Salı Günü ise öğlen saat 13.00 a kadar bankalar açık olacak olup işlemler eft vs gibi işlemler yapılabilir. Borsa kapalı olacaktır. Devlet daireleri hastaneler acil servisler dışında kapalı olacaktır.

Tatil günlerini tarihlerine göre sıralarsak,

26 Haziran 2023 Pazartesi İdari izin Bankalar açık borsa kapalı kamu kurumları kapalı,

27 Haziran 2023 Salı saat 13.00 a kadar bankalar açık kurumlar kapalı öğleden hepsi kapalı,

28 Haziran 2023 Çarşamba Bayramın birinci günü resmi tatil,

29 Haziran 2023 Perşembe  Bayramın ikinci günü resmi tatil,

30 Haziran 2023 Cuma Bayramın üçüncü günü resmi tatil,

1 Temmuz 2023 Cumartesi Bayramın dördüncü günü resmi tatil,

Tatil günleri bu şekilde olacaktır gelelim konumuza, Bankalar, Kamu Kurum ve Kuruluşları ve diğer tüm özerk kurumlar kapalı olacaktır yani yasal resmi tatil olarak değerlendirilir.

Ancak, Pazartesi ile salı yani arife günü öğleden önce idari tatil olması nedeniyle Bankalar kamu veya özel banka ayrımı olmadan öğlene kadar hizmet verecektir yine kamu kurumları da asgari düzeyde hizmet verecek gibi görünse de o gün her hangi bir iş yada işlem tesisi yapmak hiç kolay olmayacaktır. O yüzden arife gününe kesinlikle iş bırakmayınız.

Havale işlemi ise aynı bankanın diğer kendi hesabınız yada başkasına ait hesap olması fark etmez havale yapıldığı an hesaplara yansır.

Birde kredi ve kredi kartı son ödeme tarihlerini kontrol ediniz hatta faturalarda dahil çünkü resmi tatiller planlı tatil olduklarından son ödeme tarihleri kesinlikle resmi tatil günlerine denk gelmez ya tatil sonrasına sarkar yada öncesine alınabilir bu hususu gözden kaçırmayınız.

Yine Finans piyasaları da resmi tatil süresince kapalı olacaktır Borsa İstanbul işlemlere kapalı olacaktır. Döviz piyasası da bankalar ile birlikte pazartesi öğleden sonra kapanacaktır. Banka döviz hesapları ile Dolar gibi yabancı para birimleri ile işlem al-sat yapıyorsanız pozisyonunuzu iyi belirleyin tatil günleri al sat yapmanız halinde arada bulunan kur makası sizi ciddi zararlara sokabilir.

Son olarak Noter de kapalı olacaktır Hastahane poliklinik hizmetleri (Acil Servisler hariç) okullar ve aklınıza gelecek tüm kurumlar hafta boyunca kapalı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.